Opreza nikad dosta

Zadnjih nekoliko dana povlači se priča o neuslovima jednog od vrtića u gradu. I onako, letimice pogledam o čemu se radi, otvorim i facebook page ovog vrtića. Zapljusne me puno fotografija bezbrižnih malih Sarajlija dok crtaju, slikaju, objeduju, igraju se ili spavaju.

Mnogi od nas, posebno roditelji učestalo i ne razmišljajući, isto tako putem Facebooka i drugih društvenih mreža redovito objavljuju i fotografije svoje djece.Da li se nekad zapitamo gdje ili kod koga one mogu završiti?

Sezona je mora i godišnjih odmora, pa roditelji, najčešće mame, ne mogu odoljeti da pokažu dječicu na plaži, ponekad i bez odjeće.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tetka sam dvije djevojčice, i kad ih izvedem na par sati u kino, pozorište ili neki od obližnjih parkova pazim na njih, nekad imam dojam da pretjerujem da sve bude pod kontrolom. Trči, gledaj, pazi tamo/vamo i samo da ih vratim kući nepovrijeđene i sretne.

Naravno i roditelji vode brigu o svojim mališanima u realnosti, ali mislim da bi trebali razmisliti i o tom virtualnom svijetu. Fotografije koje postavljamo online mogu završiti puno dalje nego što možemo i pretpostaviti. Nerijetko i na crnom pedofilskom tržištu.

Pedofilija je veliki problem. Oduvijek je bila. Sjetimo se upozorenja starijih da ne razgovaramo sa nepoznatim osobama.  S druge strane, mogućnosti koje pružaju internet i moderna tehnologija, ona je dostupna tako reći – na dlanu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stručnjaci upozoravaju na opasnost od postavljanja fotografija na kojoj se nalazi dijete fotografirano ispred kuće s jasnom vidljivim kućnim brojem, navedenim imenom i tagiranim jednim od roditelja? Također, opasno je stavljati fotografije koje pozadinom i okruženjem previše otkrivaju.

U tom smislu nije pametno stavljati fotografije djeteta ispred vrtića u koji ide,  škole ili kluba u kojem trenira, parka na kojem se igra i drugih lokacija koje su prepoznatljive, a dijete na njima često boravi.

Podsjećanja radi,  prošle godine je došlo do pokušaja otmice djevojčice u Beogradu kada su nepoznate osobe bukvalno istrgnule majki dijete iz ruku. Naime, kasnije je javnost upoznata sa podatkom da su otmičari dijete ranije primjetili putem upravo fotografija na društevnim mrežama (facebook).

Prije nego što plasirate fotografije svoje djece online razmislite o privatnosti i sigurnosti. Nekad je bolje da fotografije s rođendana, godišnjeg odmora ili one iz vrtića ili škole trebaju ostati unutar porodice.

 

Ilustracija: flickr

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije