Operacija, da izvinete, hemoroida

Ovakav stav, kao iz naslova, vlada prema ovom zdravstvenom problemu. Ćuti, trpi, dok može da se trpi, dok bol ne postane nesnosan. Operacija je samo za takve slučajeve, a dug je put nemara i ko zna čega dotle. Sve što je ispod gaća je u nas tabu tema i tu bolesti ne da nisu izuzetak, nego su drastičan primer.

A hemoroidi predstavljaju jednu od najrasprostranjenijih bolesti današnjice, mada nema podataka koji bi dokazali da tako nije bilo i u prošlosti.

“Nešto je bolestan, ide na operaciju, stomak li je šta li je, ne znaju ni doktori” – zar da se tako skrivamo u 21. veku od običnih šuljeva? Bolje misteriozna bolest nego problemi u “onom” delu tela, je l’ da.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Način lečenja bolesti zavisi od stadijuma. Hemoroidi ne predstavljaju bolest sami po sebi, već samo onda kada daju određene simptome. Najčešće su ti simptomi krvarenje, bol i svrab oko analnog otvora, ili ispadanje hemoroida i njihovo preterano oticanje.

Sudeći prema nekim izjavama lekara, samo 10 odsto slučajeva hemoroidalne bolesti zahteva hiruršku intervenciju. To ne znači da bi samo 10 odsto obolelih trebalo da se javi lekaru kada primeti navedene simptome. Zbog prirode bolesti, odnosno dela tela na kome se ona javlja, mnogi oklevaju da se obrate lekaru kada primete tegobe. Takvo zanemarivanje može da dovede do toga da se nađete u onoj desetini koja će spas od muke morati da potraži na operacionom stolu.

Dobra stvar po takve osobe je to što je operacija hemoroida uglavnom učinkovita i retko ima neke veće polsedice.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Hemoroidi, odnosno hemoroidalna bolest, uobičajeno se klasifikuju u četiri stadijuma, a samo kod poslednja dva je neophodno obaviti operaciju.

Praksa je pokazala da se pacijenti lekaru obraćaju tek kad krvarenje postane dosta obilnije i učestalo, gotovo redovno prilikom pražnjenja creva, kao i kada se hemoroidi uklešte ili upale, što je obično mnogo bolno – što mora da se rašava operacijom hemoroida.

Lekari preporučuju da im se pacijenti jave čim primete krv na stolici, jer krvarenje ne mora da bude izazvano hemoroidima. Naime, isti simpton je karakterističan i za neke druge bolesti. Takođe, nije uputno preduzimati neke mere na svoju ruku, bez konsultovanja sa lekarom, tim pre što se danas može naći zaista veliki broj preparata ili recepata koji garantuju izlečenje.

Kada se pacijent obrati lekaru još dok je bolest u početnoj fazi, radi se rektoskopski i kolonoskopski pregled i primenjuje se neka od nehirurških metoda za lečenje.

U slučaju da je bolest uznapredovala, neophodno je da se obavi hirurški zahvat. Simptomi koji ukazuju na to da je operacija neophodna su često tromboziranje hemoroida, njihovo ispadanje i, na kraju, situacija da se ispali (prolabirani) hemoroidi uklešteni i ne samo da se sami ne vraćaju, već se ne mogu vratiti ni mehaničkim putem.

Tada je jedini izlaz operacija (hemoroidoktomija). I kada je reč o operacijama postoji više metoda. Suština je da se oboleli čvorovi odstranjuju. Hemoroidoktomija se izvodi pod anastezijom i zahteva određeni period ležanja u bolnici. Dakle, posle operacije ne postoji ponovnaa pojava bolesti u pravom smislu te reči, s obzirom na to da su oboleli delovi uklonjeni, ali postoji mogućnost da ostali čvotovi počnu da prave probleme. Postoji i laserska operacija, ali ona ne daje mnogo bolje rezultate.

THD metoda

Ova metoda je u razvijenim zemljama preuzela primat nad svim ostalim hirurškim metodama lečenja hemoroida. Kod nas se ovakva operacija može obaviti, za sada, samo na nekoliko privatnih klinika. Sama operacija kraja oko pola sata i izvodi se u lokalnoj anesteziji. Intervencijom se tretira arterija koja snabdeva krvlju hemoroide i time se direktno utiče na uzrok, umesto da se otlanjaju posledice. Procedura je bezbolna, a oporavak brz.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije