Niko nije nadležan za biodiverzitet

Blog #Argument

Piše: Slobodan Martinović

Niko nije nadležan za biodiverzitet

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na Zahtev za informaciju od javnog značaja, za stanje biodiverziteta posle seče šume oštećenje požarom u zaštićenom području „Subotička peščara“, dobio sam sledeći odgovor od upravljača, korisnika i Zavoda za prirodu.

Odgovor korisnika JP „Vojvdinasume“: JP „Vojvodinašume“ ne raspolaže podacima o stanju biodiverziteta, jer ne postoji zakonsko utemeljenje da je nakon seče potrebno utvrđivati stanje biodiverziteta. Oni su seču šume obavili po Zakonu o šumama.

Odgovor upravljača JP „Palić-Ludaš“, terenska beleška čuvara, opis aktivnosti i slika seče šume: Su07 radanovačka šuma sa predstavnicima JP „Vojvodinašume“ obilazak lokacije požara i dogovaranje na terenu kako da se radi sanacija požara. Dogovor da će uz prisustvo čuvara ZP po uslovima Zaštite prirode odraditi za početak samo seču izgorele borove šume, unutar te lokacije smo označili stanište šumske sove (Strix aluco) i dogovorili da u tom okruženju ostave bele topole. Uz pregled hranilišta, šta treba još da se pokosi, aktivnost kunića i konstataciju da je sve u skladu sa uslovima, to je izveštaj. Prema članu 68a Zakona o prirodi upravljač bi trebao da formira Savet korisnika, ali ga nije formirao.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odgovor Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode: O sprovođenju samih  mera zaštite prirode stara se upravljač zaštićenog područja JP "Palić-Ludaš". Za sve detaljnije informacije šta se dešava na terenu upućujemo vas JP "Vojvodinašume" i JP "Palić-Ludaš", a zavod će stručni nadzor obaviti u adekvatnom vegetacionom periodu, godišnjeg doba, kako bi se konstatovao učinak predloženih mera i ustanovili dalji koraci u cilju revitalizacije požarišta i samog zaštićenog područja.

Zakon o prirodi, član 74. kaže: Zabranjeno je korišćenje, uništavanje i preduzimanje drugih aktivnosti kojima bi se mogle ugroziti strogo zaštićene divlje vrste biljaka, životinja i gljiva, uključujući i ptice i njihova staništa.

Uredba Vlade Republike Srbije PIO “Subotička peščara”, član 5. kaže: Na području "Subotičke peščare" u režimu zabranjeno je: 1) uznemiravanje, uništavanje i sakupljanje vrsta zaštićenih kao prirodne retkosti i vrsta stavljenih pod kontrolu korišćenja prometa; 2) pošumljavanje travnih i potencijalno travnih površina, a na šumskom zemljištu pošumljavanje čistina i ostalih otvorenih površina, osim fragmentarno u cilju revitalizacije staništa; 3) pošumljavanje alohtonim vrstama; 4) seča hrasta lužnjaka, kao i čista seča sastojina ili grupacija ostalih autohtonih vrsta, itd.

Pored Zakona o prirodi, Pravilnika, Uredbe, upravljača, korisnika i zavoda gde su precizno navedene aktivnosti  koje su zabranjene u zaštićenom području, nadležne institucije u svojim odgovorima “nisu nadležne” za stanje biodiverziteta u PIO “Subotička peščara”. Pokrili se pečatom i potpisom, bez činjeničnog stanja, i rade šta hoće i kako hoće u zaštićenom području. Ocena stanja biodiverziteta je potrebna u ekosistemu bez obzira da li je područje pod zaštitom ili ne.

Zaključak je da odgovornost, za seču šume i stanje biodiverziteta u PIO “Subotička peščara”, snose podjednako upravljač JP “Palić-Ludaš”, korisnik JP „Vojvdinašume“ i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.

Centar za istraživanje u politici Argument

www.bitovik.org.rs

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije