Pomisao na godišnji odmor koji vas čeka, odlazak na destinaciju o kojoj ste dugo maštali i razmišljanje kako ćete konačno moći da se posvetite porodici, tj. onima koje najviše volite, često vas drži mesecima u radosnom iščekivanju i čini da se dignete u stresnim situacijama koje na poslu, nažalost, nisu retke. Neko kaže da je najbolje ne planirati puno unapred, već odlučiti, uplatiti, spakovati se i otputovati za maksimalno 7 dana. Bilo kako bilo, bez nekih stvari se na put ne kreće, a mi ćemo vam predstaviti nekoliko najvažnijih i neizostavnih ukoliko ne želite da se vaše putovanje pretvori u noćnu moru.
Lična dokumenta
Pretpostavljamo da ličnu kartu uvek nosite sa sobom, ali za odlazak preko granice neophodan je i pasoš, kao i vozačka dozvola i zeleni karton (ukoliko putujete sopstvenim prevozom). Tu je i putno osiguranje bez kog nikako ne biste smeli da idete u inostranstvo pod izgovorom: „to se neće meni desiti“.
Oprema za auto
Pored rezervnog točka koji morate imati i kada idete na kraće relacije, kompleta za pružanje prve pomoći, sigurnosnog trougla i svetloodbojnog prsluka, pri putovanju u inostranstvo neophodno je da mesto u vašem gepeku pronađe i protivpožarni aparat, a naš savet je da se opremite i osnovnim alatom za popravke koje možete i sami obaviti. Od alata nabavite ključeve za odvrtanje i zavrtanje točkova, kablove za paljenje automobila u slučaju da se akumulator isprazni, a kao pomoćno sredstvo neka vam se pri ruci nađe i baterijska lampa, jer nikad ne znate kad vam se kvar može desiti.
Putna apoteka
Ne brinite, niste hipohondar ako krećete na put sa čitavom malom apotekom koju nosite sa sobom, pogotovo ukoliko putujete sa decom. Kada putujemo u inostranstvo, menjamo uslove u kojima smo navikli da živimo dotad i to može izazvati određene zdravstvene probleme. Pored obaveznog probiotika i za decu i za odrasle, vaša putna apoteka mora sadržati i preparate za snižavanje povišene telesne temperature, kao i preparate koji će olakšati tegobe nastale prilikom eventualnih ujeda insekata ili meduza, opekotina ili alergija. Ukoliko na putovanju dođe do proliva, povraćanja i većih stomačnih tegoba, potrebno je nadoknaditi izgubljenu tečnost, pa vam savetujemo i da ponesete neko oralno rehidrataciono sredstvo. Dug put može izazvati i mučninu kod putnika, pa nije loše i popiti neku od tableta koje će to preduprediti. Neizostavne su i sterilne gaze, sredstvo za dezinfekciju i dr.
Zaštita od sunca
Bilo da putujete na more ili planinu, a govorimo o letnjem periodu, neizostavna je zaštita od sunca. Pored naočara sa odgovarajućom UV zaštitom, tu su i kreme, mleka ili losioni za sunčanje sa različitim zaštitnim faktorom. Za decu je najbolje da birate što veći faktor zaštite, a što se tiče vas samih, prošlogodišnja iskustva mogu pomoći – u obzir uzmite da li lako izgorite, da li prvo crvenite ili odmah dobijate bronzanu boju, pa u skladu s tim odlučite i koji će vam faktor najviše odgovarati.
Dobro raspoloženje
Zvuči lako, ali verujte da je izvodljivo, ostavite sve svoje brige i probleme kod kuće, zaboravite kompjuter, posao, stres i provedite nezaboravne dane sa svojim najdražim.