Smeštena na samom prelasku Srednje u Jugositočnu Evropu, ova balkanska država se graniči sa: Srbijom, Bosnom i Hecegovinom, Slovenijom, Mađarskom, Crnom Gorom i Italijom.
Teritorija države Hrvatske je podeljena na 20 delova, odnosno županija i Grad Zagreb.
Klimu Hrvatske karakterišu: kontinentalna, jadranska i dinarska.
Država Hrvatska izlazi na Jadransko more i širina njene obale ima velike varijacije. Recimo, ispod planina Biokovo i Velebit je široka svega nekoliko kilometara.
Ova mediteranska zemlje može da se pohvali izuzetnim prirodnim lepotama, a u njenom sastavu se nalazi čak 8 Nacionalnih parkova.
Od privrednih grana najznačajniji je turizam, koji je ujedno i najveći izvor prihoda za čitavu državu.
Hrvatsku godišnje poseti na milione turista iz čitavog sveta, a na Listi najpopularnijih turističkih destinacija u svetu, Hrvatska zauzima visoko osamnaesto mesto.
Većina prestižnih turističkih destinacija je vezana za njen primorski deo, dok je u kontinentalnom delu najposećenii glavni grad ove zemlje, Zagreb.
Među najpopularnijim turističkim destinacijama u Hrvatskoj se izdvajaju:
1. Plitvička jezera
Jedan od osam Nacionalnih parkova Hrvatske smešten je u Lici. Proglašen je Nacionalnim parkom i stavljen pod zaštitu države 1949. godine.
Ovaj prirodni fenomen je stvorila reka Korana, a čine ga 20 jezera koja krase vodopadi i slapovi izuzetne lepote.
Jezera se dele u dve grupe: Gornja i Donja. Voda u sva jezera dotiče iz potoka Ljeskovac i Crne i Bijele reke, koje se ulivaju dalje u Prošćansko jezero, smešteno na nadmorskoj visini od 636 metara.
Ono što ova jezera čini neverovatno prijatnim za oči jeste i njihova smaragdno zelena boja, koja na pojedinim jezerima ide i do tirkizne.
Na listi UNESKO-a Plitvička jezera se nalaze od 1979. godine
2. Ostrvo Mljet
Jedno od najvećih južnodalmatinskih ostrva, Mljet je osmo po veličini među hrvatskim ostrvima. Ujedno je i najveće ostrvo Dubrovačkog arhipelaga.
Karakteriše ga bogat životinjski svet, ali i šume zanimljiih biljnih vrsta, poput: bora pinije, hrasta crnike i alepskog bora.
Ostrvo Mljet važi za „najpošumljenije i najzelenije“ hrvatsko ostrvo. A njegov zapadni deo je pod zaštitom države kao prvi jadranski Nacionalni park, dok je istočni deo ostrva, takođe pod zaštitom države kao rezervat prirodnih retkosti.
Oko ostrva se nalazi više manjih ostrva i grebena, a njegov severozapadni deo krasi dolina sa Valikim i Malim jezerom, što je još jedna specifičnost i prirodna lepota ovog ostrva.
Klima na ostrvu je mediteranska, sa dugim, toplim i suvim letima i blagim zimama.
3. Opatija i Rijela
Nekada čuvena banja Abacija, Opatija je danas jedno od najposećenijih mondenskih letovališta na hrvatskoj obali.
Krasi je veliki broj hotela visoke kategorizacije.
A ko god želi da bude „viđen“ svakako će leti posetiti Opatiju.
Nadomak mondenske Opatije leži treći po veličini hrvatski grad, a najveća luka zemlje. Rijeka je i sedište Primorsko – goranske županije.
Uz sve navedeno, Rijeka je i domaćin jednog od najvećih i najpoznatijih karnevala. Riječki karneval je prvi put održana 1982. godine, a danas je to prestižna manifestacija međunarodnog karaktera.
Najpoznatija ulica grada i centar svih dešavanja je čuveni riječki Korzo. Na njemu je i Grdaski toranj, koji je izgrađen još u doba baroka, da bi svoj današnji izgled dobio u 19. veku. Tu su i brojne palate, zatim katedrala svetog Vida, koja se nalazi na mestu gde je bila stara, omanja crkva zaštitnika grada Rijeke.
Svakako valja posetiti i crkvu Uznesenja Marijinog, nekadašnju katedralu. A u starom delu grada treba, obavezno videti Municipij, svojevrstan istorijski kompleks.
U drugom delu grada, simbolično nazvanom Novi grad se nalazi pravoslavna crkva svetog Nikole, takođe iz doba baroka, čija je gradnja završena krajem 18. veka, tačnije 1790. godine.
Ovo su samo neke od znamenitosti ovog interesantnog grada. Tek kada boravite u njemu, biće vam jasno da je Rijeka jedinstveni spomen starinskih građevina, ali istovremeno bogata modernim sadržajima.
Pored čuvenog Riječkog karnevala, ovaj hrvatski grad je domaćin i brojnim drugim manifestacijama. Neke od njih su: „Revija lutkarskih kazališta“, „Riječke lketne noći“, „Ljeto na Gradini“, „Festival komorne glazbe“ i mnogih drugih.
4. Ostrvo Krk
Najveće hrvatsko ostrvo smešteno je u Primorsko – gorskoj županiji.
Od 1976. je Krčkim mostom povezano sa kopnom.
Pripada Kvarnerskoj grupi ostrva, a njegovu dugu obalu krase brojne uvale, zalivi i prelepe plaže.
Ostrvo Krk je proglašeno ornitoloških rezervatom, jer na području južnog dela ostrva borave beloglavi supovi. A ostrvo je stanište i za preko 30 vrsta gmizavaca i vodozemaca.
5. Pula
Najveći grad Istre, Pula je takođe izuzetno posećena turistička destinacija zemlje.
Turisti imaju mogućnost da uživaju u njenoj blagoj klimi, netaknutoj prirodi i mirnom moru, dok ujedno mogu da uživaju u starim vremenima, posetom Arheološkom muzeju Istre ili Povijesnom muzeju Istre. Takođe, u Puli je prisutan veliki broj građevina iz doba Rima, koje svakako treba obići. Tu su: čuvena Arena (šeta po veličini u čitavom svetu), Slavoluk Sergijevaca, hram Rome i Augusta, zatim Dvojna vrata, Herkulova vrata, Malo i Veliko rimsko pozorište, vizantijska kapelica svete Marije Formose i mnoge druge.
Ako svemu ovome dodamo i obližnji Nacionalni park „Brioni“ jasno je zašto je Pula sve popularnija turistička destinacija.