Udžebenik istorije/historije/povijesti obiluje zaslužnim muškarcima. Vjerovatno je već primjećeno, analizirano… Zato sam odlučila napraviti listu od 10 žena koje žive sa nama, ovdje i sada i koje rade super stvari. Neke od njih obilježile su velike događaje, neke su dokazale dvostruke standarde u kojim živimo, sve su svoj život posvetile nekom boljem i pravednijem svijetu. Zaslužuju našu pažnju i poštovanje. Nadam se da će vas ovaj post podstaći da malo istražite lik i djelo žena koje navodim ovdje, da ćete proširiti listu ili napraviti vlastitu i da će neki novi udžbenici historije/povijesti/istorije biti u svijetlu realnijeg prikaza događaja u kojima će se priznati doprinos nemuškaraca.
Dakle, ovo je lista 10 subjektivno izabranih suvremenica za koje treba naći prostora u budućem udžbeniku historije:
Ayşe Deniz Karacagil – poznatija kao djevojka sa crvenim šalom, inače 21godišnjakinja koja je osuđena na 98 godina zatvora zbog učešća na protestima za spas Gezi parka u Istanbulu. Tužilac je insistirao da se crveni šal dovede u vezu sa ljevičarskim opredjeljenjem ove mlade djevojke, što je u konačnici uticalo na visinu kazne. Prema posljednjim informacijama Ayşe je danas u redovima PKK negdje u planinama regije Rojava (sjevernoistočna Sirija). Predila je ime u Destan Yörük.
bell hooks – američka autorka, socijalna aktivistkinja i feministkinja koja je svoje radove fokusirala na rasu, kapitalizam i rod koji imaju mogućnost da perpetuiraju sistem opresije i klasne dominacije. Ime i prezime je preuzela od svoje bake i piše ih malim slovom da bi istakla ono najbitnije iz njenih radova: “suštinu knjiga, ne ko sam ja”. U djelu pod nazivom “Ain't I a Woman?” bavi se specifičnim položajem crne žene uvjetovanim seksizmom i rasizmom, ulogom medija, obrazovnim sistemo, bjelačkom-nadmoćnom-kapitalističkom-patrijarhalnom idejom, marginalizacijom crnih žena, te ignorisanjem pitanja rase i klase unutar feminističkog pokreta.
Kathleen Hanna – muzičarka, aktivistkinja, feministkinja punk zine spisateljica. Naročito je pamtimo kao pjevačicu feminističkog punk benda “Bikini kill” i jednu od utemeljiteljka riot grrrl punk pokreta. Simboličnim pozivom “girls to the front” (djevojke naprijed) pozivala je žene da priđu blizu pozornice i na taj način izbjegnu nasilje koje su trpile od strane muškaraca, te da se osjećaju dobrodošlo i uključeno.
Sajber Van Der Last – pseudonim balkanske feministkinje i aktivistkinje koja koristi virtualni prostor za feminističku kritiku javnog govora koji se tiče žena. Aktivna je na društvenim mreža i autorica je popularnog bloga na kojem donosi analize i komentare uglavnom na seksističke ispade koji nam se podmeću kao normalnost. Dakle, u pitanju je jedna od pionirki sajberfeminizma na našim prostorima.
Wendy Maldonado, 1. maja 2005. godine pozvala je 911 i izgovorila “upravo sam ubila svog supruga”. Na pitanje operatera koliko dugo je suprug bio nasilan, odgovorila je : “Svakog je*enog dana!”, što je ujedno i naziv dokumentarnog filma o kobnoj noći kada se dogodilo ubistvo. Wendy i njen sin Randy su danas u zatvoru. Njena priča je priča o porazu sistema koji je olako prelazio preko problema brutalnog porodičnog nasilja da bi kasnije izrekao zatvorsku kaznu za samoodbranu.
Ceyda Sungur, žena u crvenoj haljini postala je jedan od zaštitnih znakova Gezi park revolucije. Fotografija policajca koji nemilice troši suzavac na Ceydi obišla je svijet. Početkom prošle godine, policajac osuđen je na tri godine zatvora što i nije neka utjeha obzirom da je uslijed policijske brutalnosti život izgubilo najmanje 11 osoba dok je oko 8000 povrijeđeno.
Mokgadi Caster Semenya – južnoafrička trkačica na srednje pruge i svjetska šampionka. Zbog izuzetnih rezultata koje je ostvarila ova sportistkinja, Međunarodna asocijacija atletskih federacija (IAAF) naložila joj je da prođe niz testova kojim bi se utvrdio njen rod. Razultati testova ponovo su vratili Caster u svijet sporta, i to ženskog. 2012. nosila je zastavu svoje zemlje na Olimpijskim igrama na kojim je osvojila srebrnu medalju u utrci na 800 metara.
Camila Vallejo – najutjecajnija komunistkinja XXI stoljeća u Čileu, kako je predstavljaju mediji. Naša javnost je pamti kao liderku studentskih protesta 2011. godine. 2010. godine obnašala je funkciju predsjednice Univerzitetske studentske federacije Čilea (FECh), što je bilo tek drugi put u 105ogodišnjoj historiji da se na toj poziciji nađe žena. 2011. godine vrhovni sud odredio je mjeru zaštite za Vallejo zbog prijetnji smrću. Iste godine izabrana je u centralni komitet komunističke mladosti Čilea.
Jutta Kleinschmidt – prva žena koja je 2001. osvojila Paris – Dakar reli. Takmičila se od 1988. godine prvo u klasi motocikala, da bi 1994. prešla na auta. Prvi put na pobjedničkom postolju našla se 1997. Paris – Dakar (ili jednostavno Dakar) održava se od 1978. i utrka je izdržljivosti u surovim uvjetima. Od takmičara/ki se očekuje da dnevno prelaze razdaljinu od 800-900 kilometara.
Jes Baker – poznatija kao Militant Baker je model, ekspertkinja za mentalno zdravlje, entuzijastkinja, luda žena s macama, feministkinja, blogerka. Bavi se prihvatanjem tijela onakvog kakvo jeste – bez nametnutih standarda (naročito kada je u pitanju težina, boja kože, savršenstvo…), pitanjem kulture silovanja, kompleksnom vezom sa dlakama, ravnopravnosti, feminističkim bijesom, zašto usvojiti mačku… Kada nije zaokupljena blogom, vrijeme provodi na Body Love Conference, gostujući na univerzitetima, promovirajući odjeću za + veličine.
za konkurs