MOJ PROPALI AKTIVIZAM-SPORAZUM IZMEĐU VLADE KANTONA SARAJEVO I NVO SEKTORA

Želim da istaknem da sam uvijek imala nepovjerenje prema institucijama vlasti, pogotovo u Kantonu Sarajevo. Situacija vezana za aktivnosti NVO sektora bila je sve manje pogodna. Na poziv CPCD-a da se napravi jedan sporazum sa Vladom između Vlade i organizacija civilnog društva, sam se vrlo rado odozavla. Volonterski smo radili na izradi sporazuma skoro godinu dana. Najveći dio posla je uradio CPCD, koji za to dobio i finansijska sredstva. Cijelo vrijeme sam radila iz uvjerenja da je to mogućnost da se unaprijedi saradnja sa Vladom i da građani i predstavnici civilnog društva dobiju mogućnost sudjelovanja u donošenju Zakona, njihovim izmjenama, te da imaju učešća u procesu donošenja odluka. Smatrala sam da će taj Sporazum učiniti da rad Vlade bude transparentniji.

Tako da smo nakon više sastanaka sa Mrežom plus (to je mreža koju je činilo oko 40 NVO koje su željele da se potpiše sporazum sa Vladom Kantona Sarajevo), i predstavnicima Vlade KS napravili dva tima za izradu Sporazuma. Jedan tim je učestvovao na izradi Sporazuma ispred organizacija civilnog društva OCD-a, a drugi tim je delegirala Vlada Kantona. Svaki tim je imao po 13 predstavnika, onoliko koliko je Vlada imala resora.

Bila sam angažovana u timu ispred NVO sektora, Vlada je imala isto toliko predstvanika, to su uglavnom bili državni službenici (sekretari resora).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pravila se i analiza dotadašnje saradnje,  što je bio jedan, a na kraju možda i jedini vidljivi rezultat projekta, kao sam finalni dokument zvani SPORAZUM.

http://www.civilnodrustvo.ba/media/8503/analiza_stepen_saradnje_vlade_kantona_sarajevo_i_organizacija_civilnog_drustva_u_kantonu_sarajevo.pdf

Spisak članova tima za izradu Sporazuma nalazi se na str. 114, na kraju same navedene analize.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Taj dokument zvani SPORAZUM IZMEĐU VLADE I NVO SEKTORA je na kraju i potpisan. Obećavao je mnogo, između ostalog i osnivanje jednog regulatornog tijela sastavljenog od predstavnika Vlade i predstavnika NVO sektora, koje će pratitii implementaciju istog. Da rezultat svega je bio i čin svečanog potipisvanja pred kameram u Domu Mladih u Sarajevu, tom prilikom je prikazan i kratak film sa našim vidljivim aktivnostima na izradi Sporazuma.

http://mf.ks.gov.ba/aktuelno/novosti-iz-vlade/vlada-ks-potpisala-sporazum-o-saradnji-sa-nevladinim-sektorom-informacija

premijerpoziranje nakon potpisivanja

Nije da sam bila toliko naivna i da sam vjerovala da će se sve to i sprovesti u djelo, ali ono što se nakon toga desilo je bio nizak udarac za sve one koji su vrijedno radili i izdvojili svoje slobodno vrijeme, da se Sporazum napravi i potpiše.

Nije bilo tajna da su u to vrijeme sporazumi između organa vlasti i organizacija civilnog društva postali imperativ od strane međunarodne zajednice, ali da će to biti tolika farsa i to farsa u superlativu je bilo stvarno neočekivano.

CPCD ništa nije uradio da se taj Sporazum na bilo koji način sprovede u djelo, za njih je čin potpisivanja bio kraj projekta za koji su dobili sredstva. A Vlada se dosjetila da sporazumi i nisu obavezujuci, te da ima još NVO u Kantonu i taj sporazum proglasila ubrzo nevažećim. Regulatorno tijelo je osnovano, tako što se još par ljudi zaposlilo u Vladi i taj se ured danas zove Ured za kvalitet, nema nijednog predstavnika NVO sektora kako je to bilo predviđeno SPORAZUMOM. Ured za kvalitet, godinama nakon toga pravi navodno novi sporzaum. Sporazum, koji smo mi tada uradili je bio dobro osmišljen i urađen, imao je sve potrebne elemente, osnovni ciljevi su mu bili:

„Osnovni ciljevi

Radi ostvarenja osnovne misije Sporazuma, njegovi partneri/potpisnici su saglasni da će zajednički raditi u pravcu ostvarenja sljedećih ciljeva:  

  1. Uspostavljanje i razvoj institucionalnih mehanizama za trajnu međusektorsku saradnju na principima punog međusobnog uvažavanja i partnerstva formiraje Kancelarije/Ureda za saradnju sa OCD i Savjeta za razvoj civilnog društvo);  
  2. Promocija, zaštita i podrška slobodnom udruživanju građana, te razvoj aktivnog građanstva; 
  3. Izgradnja uzajamnog povjerenja i uvažavanje specifične uloge i odgovornosti  koje predstavnici vladinog i NVO sektora imaju za razvoj Kantona;   
  4. Veće učešće i uticaj građana i OCD u procesima donošenja odluka i kreiranja  ključnih javnih politika iz okvira nadležnosti i ovlašćenja Kantona;
  5. Veća podrška i finansiranje aktivnosti OCD u Kantonu Sarajevo na osnovu jasnih i transparentnih procedura, principa i standarda;
  6. Promocija i podrška  razvoju dobrovoljnog (volonterskog) rada i filantropije, društvene solidarnosti i socijalnog kapitala
  7. Ohrabrivanje procesa umrežavanja i izgradnje koalicija OCD na nivou NVO sektora i unutar pojedinih podsektora (oblasti) djelovanja OCD (zdravstvena zaštita, socijalna skrb, briga o osobama sa posenim potrebama i sl.);
  8. Izgradnja institucionalnih kapaciteta OCD za veće uključivanje u procese donošenja odluka i javnih politika (obuka i tehnička asistenca u oblastima kao što su analiza javnih politika, ciklus javne politike, umrežavanje, izgradnja koalicija, zagovaranje i lobiranje i dr. U skladu sa potrebama OCD).“  

Uglavnom ja sam željela da pokažem dobru volju. Da pokušamo sa tim Sporazumom da uspostavimo bolju saradnju sa Vladom. Htjela sam da dam svoj doprinos, zbog onog što nam iz vlasti često puta kažu kako samo kritikujemo, a ništa konstruktivno ne nudimo. Više puta smo davali i amandmane na neke nacrte Zakona, ali to je bilo samo u početku i tokom izrade sporazuma. Kasnije je naš trud anuliran na najružniji mogući način, način koji je vrijeđao intelegenciju svakog pojedinca, koji je u svemu tome učestvovao.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije