Mimari našeg bezumlja

 

           Ljetopis predstavlja opširni zapis bitnijih zbivanja, koji su bilježeni po redu kako su se i događali (hronološki događaji). Upravo jedan takav, Bašeskijin Ljetopis, nam predočava događanja u Sarajevu i Bosni, s kraja 17. i početka 18. stoljeća. Pa između ostalog, zulumćara i pravednika, te ljudskih akata i prirodnih pojava, nalazimo da snijeg ne pohodi ove krajeve samo u maju 2012 god.,  nego i daleke 1759. godine, gdje je polomio stabla, te je Miljacka nadošla. Potom nas obavještava o rušenju drvenih ćuprija preko Miljacke. Priroda je silovita i često nepredvidiva za onoga ko svaku godinu dočeka sa odnešenom drvenom ćuprijom. Kamene ćuprije bijahu izdržljivije, trajnije i po nekoliko stoljeća sigurno mjesto prelaska s jedne obale na drugu.

     Jutros očitovasmo da ona hiljadu i sedamstota i nije toliko daleka i strana kada se historija ponavlja. Šta se dogodilo? U ranim jutarnjim satima nam stižu vijesti o poplavama na području cijele zemlje, te o rušenju pješačkog mosta (u izgradnji)  na rijeci Željeznici, čija vrijednost radova iznosi 1.394.313,20 KM. Izvođači radova tvrde da je oštećen samo neznatan dio, popravak će  koštati 80 ooo KM, te da su stubovi ostali čitavi. Ipak, Miljacka, pardon, Željeznica nije odnijela kompletnu, ne drvenu, nego željeznu konstrukciju. Inače, našu zemlju od 365 sunčanih dana su iznenadile kiše i susnježica u februaru, kao nekad u maju, što je svakako uzrokom nespremnosti konstruktora na ćupriji. 'Trebalo je ali nije, moglo je, desio se ekces koji se svakome može dogoditi, te oni koji ne nemaju pojma mogu pričati šta hoće-kako reče 'emeritus načelnik' opštine, odgovorne za finansiranje pješačkog mosta. Kenjac i magarac! Stari bi rekli silom prdiš a hrđom smrdiš.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Šta dalje?

  Prošle godine, u mjesecu augustu, srušio se most Morandi u Đenovi, koji je odnio preko trideset ljudskih života. Iako je most napravljen šezdesetih godina, bila mu je potrebna ozbiljna rekonstrukcija. Kao odgovor na to, Premijer Konte objavljuje vanrednu situaciju, dodajući da je kompanija odgovorna za bezbjednost mosta koji se srušio. Šef tužilaštva je rekao da je spreman da otvori slučaj "zbog nemarnog višestrukog ubistva i katastrofe". Italijanski ministar saobraćaja Danilo Toninjeli najavio je da je vlada otkazala koncesije na auto-put, poslije rušenja mosta. On je naveo da će kompanija "Autostrade per l'Italia" morati da plati ogromne kazne.

Gdje smo mi u svemu ovom? Da li će ikakva inspekcija, na bilo kojem nivou vlasti izvršiti uviđaj i napraviti zapisnik o onome što se dogodilo!?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

     Ono čemu pomenuta lica mogu zahvaliti što inozemna stražnjica nije stradala, jer bi se problem sa lokalnog pomjerio na globalno, a globalno  zahtjeva i odgovornost, a u tim mutnim vodama ipak ne znaju plivati.

     U međuvremenu, kompanijama koje se bave pravljenjem kutija za šibice onemogućiti radove 'ozbiljnijih' projekata, a građanima pouka: ne odustajati od zelenog neonskog prsluka, jer na mostu izgubiš na ćupriji dobiješ.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije