Ludwig von Mises (29. septembar, 1881. – 10. oktobar, 1973.)
bio je jedan od najznačajnijih ekonomista i socijalnih filozofa dvadesetog viјeka. Tokom visoko produktivnog života, on je razvio integrisanu, deduktivno naučnu ekonomiju na osnovu temeljnih aksioma da pojedinci dјeluju svrsishodno za postizanje željenih ciljeva. Iako je njegova ekonomska analiza sama “bez naklonosti” pojedinačnom sistemu – (u smislu da su subjektivne preference pojedinačnog ekonomiste irelevantne) – Mises je zaključio da je jedino održiva ekonomska politika za ljudski rod politika neograničenog laissez-faire, slobodnog tržišta i nesmetanog ostvarivanja prava na privatnu imovinu, sa državom strogo ograničenom na odbranu osoba i imovine unutar njenih teritorijalnih granica.
Nakon što je pobjegao nacistima u Sjedinjene Države, Mises je napravio neke od njegovih najznačajnijih radova. U više od dva desetljeća nastave, on je inspirirao nastajanje Austrijske ekonomske škole u SAD.
Držeći se zaključaka da je širenje slobodnog tržišta, podjela rada, i ulaganje privatnog kapitala jedini mogući put do prosperiteta, do kojih je došao višedecenijskim istraživanjem, a u prkos sve većeg etatizma i kolektivizma u ekonomiji i društvu, Mises je postao poznat po svojoj “tvrdoglavosti” u insistiranju na neinflamatornonm zlatnom standardu i “laissez-faire” ekonomiji.
Mizesova teorija “poslovnog ciklusa”, koja za inflaciju i depresiju krivi prije svega centralnu banku, usvojen je od strane većine mlađih ekonomista u Engleskoj u ranim 1930-ima kao najbolje objašnjenje Velike depresije; što Misesa čini i osnivačem “Nove -austrijske škole”.
Godinu dana nakon njegove smrti, njegov najpoznatiji sljedbenik, F.A. Hayek, dobio je Nobelovu nagradu iz ekonomije, a za razradu Mizesovog poslovnog ciklusa tokom 1920-ih i 1930-ih godina.
Literature Library, sva djela von Misesa, uživajte: http://mises.org/Literature/Author/280