Blog #Argument
Piše: Slobodan Martinović
Lokalni budžet
U strukturi izdataka budžeta grada Subotice, najveće učešća ima kultura sa skoro 20 odsto, zahvaljujući stavci izgradnje Narodnog pozorišta za koju se planira više od 900 miliona dinara. Sledi funkcionisanje lokalne samouprave a najmanje za poljoprivredu i zaštitu životne sredine. Građani su učestvovali u kreiranju participativnog budžeta, kroz slanje svojih predloga, ali bez javne rasprave koja je prema Zakonu o planskom sistemu obavezna.
Grad Subotica postao je zatočenik megalomanskog projekta zvanog Narodno pozorište koje se gradi blizu dve decenije. Da li se može u budžetu iskazati učešće u kulturi kada se sredstva opredeljuju za objekat a ne za kulturne programe. To bi trebalo da bude plansko ulaganje u gradski urbanizam, koji bi se povezao kulturmim identitetom lokalne zajednice.
Subotica sa okolinom je bogom data za poljoprivredu, koju lokalne vlasti ne prepoznaju kao razvojni resurs, Agrokombinat “29 novembar” ne postoji, novih firmi u oblasti poljoprivrede nema. Salaši odumiru, zadrugarstvo isto. Subotičke šume se seku, u zaštićenom području, zato je valjda i najmanje sredstava opredeljeno za njih. A zidaju zgrade u ulici pod zaštitom države.
Pričali su odbornici o šinskom prevozu a subotički električni tramvaj pušten je pre beogradskog, novosadskog i niškog tramvaja.
Zanimljiva je subotička opozicija u parlamentu. 6 protiv. Delovali su više u simbiozi sa odbornicima većine nego kao kritička opozicija.
Centar za istraživanje u politici Argument