Kućno pivarstvo u BiH

Kako se BiH ne može pohvaliti kvalitetnim i ozbiljnim mikro pivovarama, kućno pivarstvo s druge strane je u apsolutnoj ekspanziji. Od volje i znatiželje par zaljubljenika u pivo prije par godina, danas je riječ o cijelom pokretu koji broji više od stotinu kućnih pivara. Savršena je to podloga za budućnost bh. crafta i mikro pivovara kojih će uz malo dobre volje države, biti sve više. Time će nedvojbeno i konkurencija na tržištu rasti, a time i kvalitet i sama ponuda.

Ako se pitate zašto bi neko uopšte pravio vlastito pivo, kada u prodavnici, za jednu marku može naći širok dijapazon raznoraznih poluprerađenih voda, odgovor je prilično jednostavan. Za manji novac, možete piti vlastito pivo koje je daleko kvalitetnije i zdravije. Industrijsko pivo koje nalazite u lokalnim prodavnicama (Sarajevsko, Tuzlansko, Heineken, Stella Artois i slični) su piva puna zamjenskih sirovina kao što je kukuruz ili riža. Isto tako, navedena piva su višestruko filtrirana, čime se izbacuje sav kvasac iz piva, a sa njime i svi proteini koji su jako bitna komponenta samog okusa piva. Craft pivo s druge strane nije filtrirano, te se pravi od daleko kvalitetnijih sirovina, a što rezultira kvalitetnim pivom sa širim dijapazonom ukusa, mirisa i boja. Industrijsko pivo je slično jedno drugom, te je često riječ samo o različitim etiketama, različitih proizvođača, ali istog kvaliteta, tačnije, nedostatka istog.

Još jedna od važnih stavki koju industrijski koncerni vade kao argument u priči o kvalitetnom pivu je voda. Već ste milion puta čuli do sada da je voda apsolutno najvažniji sastojak piva, te de upravo oni imaju najbolju vodu. Ono što prešute, to je da koristili vodu u Cape Town ili Kaknju, isto je morate tretirati. U skladu sa stilom koji pravite (bio to lager ili američki ale, svejedno je), te vrijednostima vode iz vaše česme, vodu trebate tretirati mineralima, te joj stabilizirati ph vrijednost. Ukratko, pivo se ne pravi tako što se odvrne česma, nego se voda tretira prije samog procesa kuhanja. Bilo da se radi o industrijskom pravljenju piva ili kućnom. Dakle, Sarajevska ili Banjalučka pivara nema nikakvu jedinstvenu vodu kao što to vole reći, nego vodu kao i svi mi, koja se tretira prije kuhanja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sem svih do sada navedenih razloga, moje opredjeljenje da se bavim ovim sjajnim hobijem je prilika za eksperimentiranje. Kako sam mogu da biram sirovine, količinu i slično, tako imam i mali milion mogućnosti da utječem na gotovo pivo. Od same vrste, boje, mirisa, jačine alkohola i čega sve ne. Na kraju, piti svoje vlastito pivo je apsolutno neopisiv osjećaj.

Ako ste se pitali gdje su svi ti silni pivari u BiH, najlakše će te ih zapravo naći okupljene na forumu volimpivo.ba Kako su lišeni luksuza nabavka sirovina i opreme u svojoj državi, snalaze se sve moguće načine. Od nabavke u susjednim državama, preko pošiljki iz EU, pa do pomaganja lokalnih mikro pivovara. Ništa od toga ih nije spriječilo da samo u protekloj godini skuhaju 15 000 litara piva. Ako se ta brojka nekome čini mizerna, dovoljno je pomenuti da je ista cifra, prije dvije godine, imala jednu nulu manje. Ne čudi, obzirom da su začetnici kućnog pivarstva u BiH, jako dobro utabali put budućim pivarima. Dok su nekada bauljali po mraku, tražeći po stranim forumima recepte, procese i adrese za nabavku sirovina, oni koji se danas odluče za kuhanje vlastitog piva, iza sebe imaju cijeli bataljon, već etabliranih pivara. Čak i površnim pregledom foruma volimpivo.ba razumjet će te sasvim dobro o čemu govorim.

Logičan slijed je bio i osnivanje samog Udruženja, koje je dobilo ime “Humulus Lupulus”, i trenutno je u procesu registracije. Vjerujem da ste svjesni šta znači u BiH registrovati bilo šta, pa onda i sami predpostavljate koliko je ovo veliki korak za pivarsku zajednicu u BiH. Kako sam rekao na početku, sve su to pokazatelji koji nedvojbeno ukazuju na to, da priča o craftu u BiH tek slijedi. Do tada, Banjaluka, Sarajevo, Gračanica, Tuzla, Foča, Zenica, Mostar, Orašje, Doboj nisu samo mjesta etničkih podjela, siromaštva, korupcije, beznađa i ostalih bh. bolešćura. Ima tamo i kvalitetnog domaćeg piva, koje i vi uz malo dobre volje možete i sami praviti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ukoliko vas zanima koliko košta takav hobi, kako izgledaju procesi pravljenja piva, te da li vam u komšiluku možda neko pravi pivo koje možete probati, svratite na volimpivo.ba

http://rodneyctrotter.blogspot.se/ 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije