Nije svaka auto škola jednako dobra. Neke su bolje, neke lošije. Auto škole se međusobno razlikuju po mnogo čemu: ceni koju naplaćuju za časove, stručnosti zaposlenog osoblja, stanju automobila koji se koriste tokom pripremnih časova, i tako dalje. Zato je važno dobro razmisliti pre nego što se izabere auto škola koja će Vas ne samo pripremati za polaganje vozačkog ispita, već i od Vas napraviti što boljeg vozača. Bilo da je u pitanju polaganje za motor, automobil ili neko drugo prevozno sredstvo, morate se pripremiti na pravi način.
Kada je izbor auto škole u pitanju, pre svega savetujemo da se dobro raspitate o njihovohj reputaciji. Kako to možete učiniti? Ukoliko poznajete osobu koja je u auto školi za koju se raspitujete već uzimala časove vožnje, upitajte je za mišljenje i kako je generalno zadovoljna uslugom koju joj je ta auto škola pružila. Ukoliko ne poznajete niti jednu osobu koja je imala iskustva sa tom školom, vreme je da koristite tehnologiju i mogućnosti koje su nam podarili dvadeseti i dvadeset prvi vek. Ruke na tastaturu, otvorite „google“ pretraživač, ukucajte ime te auto škole i krenite da tražite iskustva ljudi koji su sa tom školom sarađivali, odnosno u njoj se učili kako teoriji, tako i tehnikama vožnje.
Donošenju odluke obavezno neka prethodi poseta auto školi, razgovor sa osobljem koji su u njoj zaposleni (uključujući i same instruktore vožnje ukoliko za to postoji mogućnost) i ogled vozila unutar kojih se kandidati uče vožnji i pripremaju za polaganje vozačkog ispita. Pri tom, bez ustručavanja, slobodno tražite odgovore na sva pitanja koja Vas muče. Ukoliko na njih dobijete šture i neljubazne odgovore, to je možda znak da potražite drugu auto školu.
O uslovima, načinu i vremenu izvođenja časova i samog polaganja vozačkog ispita dobro se raspitajte. Kada su u pitanju auto škole, neka cena ne bude osnovni (posebno ne jedini) kriterijum na osnovu kog ćete izabrati auto školu. Učenje vožnje jedna je od stvari na kojima nikada ne treba štedeti.
Kako se pripremiti za polaganje vozačkog ispita?
Priprema za polaganje vozačkog ispita treba ozbiljno da se počne sa prvim danom polaska na časove vožnje. Podjednako ozbiljno potrebno je shvatiti učenje teorije, kao i praktične časove. Jedno bez drugog ne vodi ka sticanju te male, a tako cenjene knjige poznate pod imenom vozačka dozvola.
Najvažniji savet kada je reč o polaganju teorijskog testa jeste da zagrejete stolicu. I kao što važi za školu, isto važi i za vozački ispit, nikada teoriju nemojte učiti napamet, već sa razumevanjem. Šta to znači? To znači da treba da razumete suštinu onog što čitate, a ne da pamtite informacije koje su Vam nejasne. Jednom naučeno teorijsko znanje o vožnji treba da nam služi čitav život.
Što se tiče praktičnog dela vozačkog ispita, dobra priprema je najvažnija. Što više sati provedenih iza volana doneće nam više vozačkog iskustva, a samim tim i povećati šanse da položimo vozački ispit i ubrzo nakon toga da nam se u rukama nađe dozvola, a zatim i volan. Od instruktora tražite da Vam pokaže najčešće rute na kojima se ispiti polažu, kako biste bili sigurni na njima.