Ovaj tekst je objavljen na sajtu https://zen.yandex.ru/crisis. Autor je, kako navodi, socijalni ekonomista i piše o penzijama, zaradama, cijenama, životnom standardu u Ruskoj Federaciji i inostranstvu.
Slijedi tekst:
Koliko zarađuju u Srbiji, jednoj od najsiromašnijih zemalja u Evropi?
Prikazujem minimalnu zaradu i prosečnu platu
Između svih evropskih zemljama izbrojao sam samo tri (izvan bivših sovjetskih republika), gde je prosječna plata stanovništva niža nego u Rusiji. To su: Srbija, Albanija i Kosovo. I ovo je vjerovatno nategnuto – za Republiku Kosovo, sem 2018. godine, nema svježijih podataka. Dakle, sasvim je moguće da su i oni (Kosovo – prim), već, ispred nas (Rusija – prim).
Od ove tri države najviše me zanima Srbija. Prvo, zato što je moj sin ljubitelj srpskog sira. Drugo, zato što je ova zemlja dio (bivše – prim) Jugoslavije, zemlje koja je u mladosti uzbuđivala moju maštu …
U Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori ide dobro. A šta je sa Srbijom? Na prvi pogled sve je u redu:
-
Zemlja se priprema za pristupanje Evropskoj uniji, pooštravajući neophodne ekonomske parametre u skladu sa Ugovorom iz Mastrihta.
-
Godišnji BDP (procjena – treći kvartal 2020 god.) pada za samo 1,4%, što se, u trenutnim uslovima, može smatrati uspjehom, a ne neuspjehom.
-
Inflacija je prema našim (ruskim – prim.) standardima niska, a po evropskim normalna – ukupna 1,7% i 3,1% za prehrambene proizvode.
-
Državni (javni) dug na kraju 2019. godine iznosi je 52% BDP-a (za ulazak u EU treba biti manji od 60%).
Koliko zarađuju obični Srbi? Pogledajmo kolike su njihove: prosječna i minimalne zarade i uporedimo ih sa onim što imamo (ili nemamo :)) u Rusiji.
Socio – ekonomski pokazatelji Srbije su:
-
Ukupni BDP-a – 51,41 milijarde USD (2019)
-
BDP po stanovniku – 7.213 USD (SB, 2019)
-
BDP po stanovniku – 8.440 USD (MMF, 2020)
-
BDP po stanovniku (po paritetu kupovne moći) – 18.180 USD (2019)
-
kamatna stopa Centralne banke – 1%
-
nezaposlenost – 9% (treći kvartal 2020)