O srpskim kafanama zna se širom sveta, pa podatak da poznati stranci vole da ih posete kada dolaze u našu zemlju ne treba da čudi. Domaće rakije, vina, kulinarski specijaliteti, specifična muzika i atmosfera – to je ono što ume da opčini strane posetioce naših kafana koji se pre nisu susretali sa takvim provodom i „merakom“.
Skorašnja poseta američkog potpredsednika Džozefa Bajdena koji je obišao Skadarliju, boemsku četvrt Beograda, u kojoj je zaigrao uz pesmu Zvonka Bogdana podsetila je na to šta autentično srpske kafane imaju da ponude. Mnoge svetske zvezde u prethodnim godinama posetile su Beograd i ostale očarane provodom koji glavni grad Srbije, kao prava metropola, ima da ponudi.
Klub književnika – rekorder po broju stranih gostiju
Alfred Hičkok, Žan Pol Sartr, Simon de Bovoar, Elizabet Tejlor, Ričard Barton, Sofija Loren, Alberto Moravija, Elizabet Tejlor, Klint Istvud, Kirk Daglas, Vivijen Li, Majls Dejvis – ovo su samo neki od poznatih stranaca koji su u prošlosti uživali u čarima srpske kafane. Svim navedenim svetskim zvezdama zajedničko je jedno – posetili su čuvenu kafanu Klub književnika. Legenda kaže da ni Rokfeler sa svojim društvom nije želeo da ode iz Kluba književnika sve do ranih jutarnjih časova.
Elizabet Tejlor kao čest gost
Glumac Ričard Barton Klub književnika je posećivao dok je učestvovao u snimanju filma Sutjeska, a priča se da se samo ovde nije svađao sa Elizabet Tejlor. Inače, Elizabet Tejlor je prvi put posetila Beograd 1958. godine, sa svojim trećim suprugom, Majklom Todom, filmskim producentom, a odseli su u Metropolu. I dan danas se priča o čuvenoj svečanoj večeri koja je tada priređena u Mažestiku. Posetila je Beograd drugi put zahvaljujući FEST-u 1971. godine, ali i tokom snimanja Sutjeske par godina kasnije. Elizabet Tejlor i Ričard Barton su tokom svojih poseta bili bliski sa Titom i Jovankom Broz.
Zanimljivo je da su kulturne manifestacije i festivali u prošlosti umeli da privuku veliki broj stranih zvezda koje su dolazile u Beograd čak i bez bilo kakvih honorara.
Lejdi Gaga i njeni prijatelji – ljubitelji šljivovice
Lejdi Gaga i njen verenik, glumac Tejlor Kini, prošlog leta su nekoliko dana proveli u Beogradu, a nisu propustili da obiđu beogradske kafane, u kojima su, kako se priča, uživali u srpskom vinu i specijalitetima. Razlog dolaska u Srbiju Tejlora Kinija bio je snimanje horor filma Šuma u kom je pored njega glumila Natali Dormer, svima poznata po ulozi Mardžori Tajrel u čuvenoj seriji Igra prestola, a koja je takođe posetila nekoliko beogradskih kafana, klubova i restorana.
Ni reditelj filma Šuma, Džejson Zada, nije ostao imun na čari srpskog provoda, pa je svoje verne pratioce na društvenim mrežama redovno fotografijama obaveštavao o noćnom provodu u srpskoj prestonici i kafani “Ko to tamo peva”. Ono što se možda i najviše dopalo ekipi filma Šuma i Lejdi Gagi koja je sa njima boravila u Beogradu jesu kafane i klubovi na vodi, čuveni splavovi. Inače, dokaz da je Lejdi Gagi srpski provod ostao u lepom sećanju jeste fotografija koju je objavila na svom instagram profilu, a na kojoj nosi majicu sa natpisom: „Fuck the Cola, fuck the pizza, all we need is shljivovitza“.
Ko je još posećivao srpske kafane?
Rejfa Fajnsa su paparaci zatekli u kafani dok je boravio u Beogradu zbog snimanja filma Koriolan. On nije skrivao da je oduševljen hranom i čitavom atmosferom, a čak je i novinarima izjavio da je se za 8 nedelja, koliko je trajalo snimanje filma, ovde odlično provodio. U srpskoj kafani je uživao i jedan od najcenjenijih filmskih umetnika današnjice, Nikita Mihalkov, a provodio se zajedno sa Emirom Kusturicom. Zanimljivo je da je Mihalkov dobio priznanje počasnog Beograđanina, a prilikom uručivanja povelje rekao je da je Beograd stavio pečat na njegovo srce.
Stiven Sigal je uživao u provodu na splavovima sa članovima svog bluz benda sa kojima je nastupao u Beogradu za doček Nove godine. On je čak i dobio srpski pasoš. Beogradske splavove nije zaobišao ni košarkaš Toni Parker, a društvo mu je pravio reprezentativni saigrač Boris Dijao. Naime, oni su nakon poraza od košarkaške reprezentacije Srbije u kvalifikacijama za Olimpijske igre koje su se održavale upravo u Beogradu želeli da vide i čuveni beogradski noćni život. Sudeći po fotografijama koje su se pojavile u štampi, čini se da nisu ostali razočarani.
Pokazalo se da stranci itekako vole da posete srpske kafane i noćne klubove, pa vredi razmisliti o takozvanom „kafanskom“ turizmu. Zašto da ne?