K vragu i feminizam

Ili dan poslije Osmog marta.

Kao što je svijet krajem 18.tog stoljeća počeo prolaziti kroz industrijsku revoluciju, takose danas suočava s jednom novom vrstom revolucije – robotskom revolucijom. Robotizacija svega i svačega svugdje oko nas. Gdje treba i gdje ne treba. Kad tehnologija uzima maha, teško joj se oduprijeti, jer uglavnom donosi napredak i dobrobit za društvo. Roboti popravljaju automobile, čiste domove, stvaraju nove proizvode, asistiraju u kojekakvim teškim poslovima ili bilo čemu drugom da čovjeku olakšaju život i rad. Ovoj je barem bio primarni cilj Karela Čapeka, jednog od njegovih idejnih tvoraca.

Ovaj deveti mart posvećujem svim ženama čije se ženske vrline iskorištavaju ili zloupotrebljavaju u svrhu stvaranja profita. Ovaj deveti mart, jer je manje licemjeran od Osmog.
Feminizam je pokret koji se zalagao za davanje prava glasa ženama, jednakopravnost u plaćama, prava žena na obrazovanje, političku participaciju i sl. nastao kao jedna od posljedica industrijske evolucije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

K vragu i feminizam.

Na jednom razgovoru za posao u renomiranoj BH poslovnici strane banke, briljantan odred za seciranje pristiglih kandidata sastavljen on troje-četvero šefova, do-šefova, stručnjaka za ljudske resurse, njihovih asistenata i slično, posvetio je nekih dva-tri sata za testiranje (stručno, psiho-fizičko, intelektualno, socijalno i praktično) i temeljito ispitivanje svega onog što bi moglo biti bitno za poziciju za koju se natječe. 
„Imate li ozbiljnu vezu?“ nađe se, među drugim krucijalnim pitanjima za odabir idealnog kandidata, pitanje upućeno ženi.

Ovakvo pitanje na razgovoru za posao, koje (u nastavku navedenog razgovora razlog je bio jasno elaboriran) ispituje planove buduće zaposlenice, kako bi poslodavac bio svjestan i upozoren na moguće korištenje ženske robotske utrobe za bilo kakve druge svrhe, osim svrhe koju za sobom povlači ovaj konkretan od-osam-do-četiri posao. Jedna od tih svrha može, i obično biva, (su)stvaranje djeteta. Kako bi ovo ozbiljno naštetilo stvaranju profita, perspektivi ove poslovnice, cijelog carstva ove banke, zemlje u kojoj se nalazi, i vrlo vjerojatno – razvoju svijeta, ovo je u poslovnom svijetu u najmanju ruku – nepoželjno. Možda ovo i nije stvar koja može najviše narušiti poslovanje nekog poduzeća, ali – poslodavci si i to mogu priuštiti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Postoje žene kojima je idealno biti idealan kandidat za proizvodnju – djeteta. Žene kojima se ova dobit ne može mjeriti ni sa najvećim profitom najvećih poduzeća svijeta. Desetcima i stotinama godina unaprijed. To su žene koje ne sužavaju život na profit. Niti im pada na pamet da njime trguju. Postoje žene koje su spremne odvažno proštetati mramornim hodnicima vaših velebnih zdanja, sa svojim izraslinama na stomaku. Dok otkazi pršte sa svih strana. Žene koje se ne osjećaju stvorenima da budu roboti. Nekih nebitnih poduzeća. Nego se smatraju stvorenima za sve dobro, i ništa im nije nemoguće. 

Postoje žene koje ne pristaju za vaše tržište stvarati radnike odgajane televizorima, ulicom, Internetom, nepoznatim tetama, ili kojekakvim zamjenskim servisima. Nego vam žele isporučiti kandidate koje je odgajala MAJKA. I uvjerene su da će vam takvi biti najbolji. I budimo spremni – rijetki.

K vragu i feminizam.

Nije li to borba za ljudska prava? Pa čemu je, zaboga, drugačije nazivati, i iz nje po definiciji izuzimati muškarce, koje žene smatraju jednako vrijednima i voljni su se skupa s njima boriti za ostvarenje svih ljudskih prava? Tko će se danas, boriti protiv robotizacije – žene? (Samo) žene? Ne, ovakav problem traži da se svaka duša okomi na njega, i iskorijeni ga s lica zemlje. Jer je žena duša kojoj je dato i da život nosi. Što je vrijednije i od feminizma i svih drugih ideja svijeta. Odgovor na patrijarhat nije feminizam. Štoviše, jednak je teret na tezulji, koji ne čini nikakvu promjenu i produljuje agoniju. Odgovor na patrijarhat je ravnopravnost, otvoren um, altruizam i ljubav.
Hoće li se sutra žene morati prerušavati u muškarce da bi došle na razgovor za posao? Ili imati uza se potvrdu da im je odstranjena maternica, kako bi se odagnao svaki strah poslodavca da njihova idealna kandidatkinja ima ideju biti i – majka.

Dragi poslodavci, vi jeste, možda, bogovi zaposlenja, ali hej, bogovi života nikada nećete biti. A od života vam dolazi sve.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije