Poznato je da je najveća svjetska asocijacija narodnih stranaka – Međunarodna demokratska unija (IDU) održala svoje redovno zasjedanje u Sarajevu 20 i 21.januara.
Organizatori su bili predstavnici stranaka SDA i PDP-a koje su punopravne članice ove organizacije. Preko 60 predstavnika iz 30 zemalja iz cijelog svijeta učestvovalo je na ovom skupu. Na dvodnevnom zasjedanju iznesene su pozitivne prakse zemalja predstavnica, ideje i veliki osvrt na BiH i njen put ka EU.
Učesnici zasjedanja su, između ostalog jednoglasno usvojili i Izjavu o BiH i podržali novi unutrašnji pristup vođenja politike u BiH, kao i novi pristup EU za BiH.
Najviše pažnje medija privukao je premijer Novog Zelanda , g. John Key koji je ostavio snažan dojam političke figure kao predsjedavajući Međunarodne demokratske unije.
On je u svom izlaganju rekao da mu je zadovoljstvo što može biti dio podrške Bosni i Hercegovini prvenstveno na njenom putu ka evropskim integracijama, s krajnjim ciljem da ona postane stabilna, progresivna, evropska država. G.Key je bio susretljiv, pristupačan, ozbiljan i jasan u stavovima te krajnje autoritativan. Čak se potrudio naučiti par riječi na bosankom jeziku koje je iskoristio pri intervjuu a g. David McAllister, član europskog parlamenta Njemačke je ushićeno opisivao BiH, njenu ljepotu i potencijale.
Nije teško zaključiti koliko su ovaj sastanak kao i potpisana Zajednička deklaracija prošle godine bitni koraci za BiH a jednoglasna podrška BiH na evropskom putu šansa koja se ne propušta.
Mediji su bili složni u pitanjima o bitnosti ovog sastanka, o očekivanjima i o obavezama BH političara na putu ka EU a ispitanici su bili složni u dijelu podržavanja napora domaćih političara u ispunjavanju potrebnih kriterija.
S tim u vezi, jedan od domaćina, g. Senad Šepić, potpredsjednik SDA i direktor Političke akademije je iznio svoj zaključak u vezi bitnosti ovog sastanka:
“Ovaj sastanak u BiH je važna podrška našoj zemlji i posebno činjenica da je Međunarodna demokratska unija (IDU) jednoglasno usvojila Izjavu o BiH, koju su predložili SDA i PDP, te predsjedavajući John Key. U Izjavi su podržani napori i pristup političkih stranaka BiH desnog centra u izgradnji unutrašnjeg dogovora o pitanjima zajedničkog interesa važnog za sve građane BiH. To je pristup koji je započeo potpisivanjem Zajedničke deklaracije o evropskim vrijednostima, koju su u aprilu prošle godine potpisali predstavnici pet stranaka desnog centra i koja je važan osnov za formiranje stabilnih vlada u BiH. Također, u izjavi Međunarodne demokratske unije se podržava novi pristup EU prema BiH, Britansko- njemačka inicijativa i poziva Evropska unija da pomogne BiH u privlačenju stranih investitora, u kreiranju novih radnih mjesta i povećanju ekonomskog razvoja kroz socio-ekonomske reforme te promociju vladavine prava i borbu protiv korupcije. Međunarodna demokratska unija istakla je značaj i podršku Zajedničkoj izjavi Predsjedništva BiH o evropskoj budućnosti zemlje i pozvala ostale političke lidere u BiH da podrže ovakav pristup.“
Političare oduvijek shvatam i prihvatam prema njihovim potezima. Kakav potez takav stav. Ako su potezi neozbiljni i ne uključuju zainteresiranost za dobrobit BiH, otud i moje poimanje njih kao neozbiljnih i nedoraslih mjestu na kojem se nalaze.
Bila mi je čast vidjeti toliko pruženih ruku ovoj zemlji, a opet i razočarenje što neki bar titulom odgovorni političari nisu bili tu da uzvrate ruku, rukuju se i pokažu da to cijene.
Dok su mnogi učesnici preletili milje i milje da dođu, neki naši vlastodršci se nisu udostojili doputovati svojim limuzinama u par minuta vožnje. Šteta. Koliko sljepila na tako velike šanse, tako velike mogućnosti i date prilike.
Iako lično vrlo svjesna bogatstva rodne grude, lijepo je kad divljenje osjetim u glasu stranca dok neki domaći političari ne samo da toga nisu svjesni nego se i ne pojave da to čuju.
Da sam političar, to kako drugi divno doživljavaju moju zemlju bi mi bila ultimativna motivacija.
Nije potrebno samo na ustima imati EU integracije, već zasukati rukave da se ona konačno desi ukoliko je to već cilj.
Ali ja to vidim jednostavno. To je isto kao kad jedan dobar sportista ima lošeg menadžera. To što mu je manadžer loš pa ga sputava ne umanjuje njegov sportski kvalitet , samo treba promijeniti menadžera i zasijati.
Tako i BiH, za sada ima neke loše menadžere i njena vrijednost nije ekvivalent (ne)zalaganju vlastodržaca za njenu dobrobit. Jer i čorav vidi koliko ona vrijedi.
Na svu sreću, prisutni domaći političari i organizatori su dokazali da ipak ne trebamo i ne možemo generalizovati.
Kao tek djelić organizacionog tima ovog velikog eventa, drago mi je što svjedočim da postoje političari koji imaju političku volju i viziju, koji rade i žele dobro ovoj maloj i predivnoj državi na putu ka boljoj budućnosti.
Svako neka stoji iza svojih (ne)uspjeha, a mi idemo dalje.