Tragom "egzaktnih brojki" o broju demonstranata na skupovima "Stop krvavim košuljama", "Pravda za Davida i Dženana", brojnim političkim skupovima, dođe nekada u glavu i želja da se uporedi naša, sa međunarodnom matematikom.
Iako je matematika egzaktna nauka sa provjerljivim rezultatima ona je na Balkanu, pogađate, podređena nacionalnim narativima i potrebama vlastodržaca.
Tako će ovih dana jedan predsjednik utvrditi da je i 5 miliona nezadovoljnih građana nebitna kategorija koja ne ulazi u jedninu njemu zvaničnu, izbornu statistiku.
Još juče je neki drugi rekao da je samo oko 3 hiljade Bošnjaka stradalo u i oko Srebrenice, bez pokušaja da shvati koliko je to miliona litara prolivenih suza majki, očeva, sinova i kćeri, koliko je to tragičnih sudbina i uništenih porodica.
Istovremeno će njegov ministar utvrditi da je 7 litara krvi, žrtva koju je on podnio tokom rata, mnogo važnija od one koja je napustila tijelo uzornog banjalučkog studenta i desetina hiljada njegovih ratnih saboraca čija su djeca danas na rubu egzistencije.
Tako će drugi vladar, inšalah, tvrditi da su žrtve njegovog naroda brojnije, takođe bez želje da shvati bol srpske majke, koja će ljubeći dvije lobanje identifikovanih sinova, pokušavati da razazna koja od njih pripada kojem.
Vladari trećeg balkanskog narativima, nakon uobičajne manije i brojanja palih pijuna iz 90-ih, će da se odmaknu još dalje u prošlost i da Maksove mesare predstave kao upravnike nekog tamo radnog logora sa predstavama, balovima i srećnim zarobljenicima.
Ovo su samo neki primjeri naših matematičkih "stručnjaka" koji će nam izračunati sve osim onih neophodnih cifara:
1. Koliko nas je nezaposlenih?
2. Koje su nam prosječne plate?
3. Koliko stanovništva nam danas u radnim naseljima van države uči Slovački, Njemački, ili već neki od stranih jezika?!
4. Koliko kilometara autoputa smo napravili?
5. Koliko djece nam se nije rodilo zbog oligarhskog sistema?
…
U međuvremenu svijet se bavi višim matematikama koje su do sada omogućile napredne tehnologije, pametne telefone, automobile itd., a u budućnosti će omigućiti komercijalne letove u svemir, bolje razumijevanje svijeta i mnoge (nadamo se) dobrobiti za čovječanstvo.
U međuvremenu Japanci i Amerikanci, kao i Francuzi i Njemci organizuju zajedničke komemoracije, otvaraju ratne dnevnike pojedinaca pokazujući budućim generacijama svu uzaludnost rata.
Njihova djeca obilaze svijet i savladavaju najveće izazove modernog doba, dok se naša djeca tjeraju da, na lažnim portalima uče sumnjivu prošlost i svađaju se o uzaludnim brojevima, dok oni egzakni ostaju van njihovog domašaja.
Balkanska matematika nam kaže da, ipak ne živimo loše, ona egzaktna nam govori da preživljavamo.
Koju matematiku vi koristite?