HEROJI I(LI) ZLOČINCI

Kroz cijeli moj, a vjerujem i druge živote, se provlači niz stavova, pravila i tvrdnji koje su nam postavljene kao aksiomi i koje bi kao takve trebali prihvatiti bez ispitivanja i dokazivanja tačnosti istih, a koje su vrlo često netačne, ponekad čak i sasvim suprotne istini. Kao prvi i najbezazleniji primjer mogao bih navesti ono: „ Roditelji nikad ne lažu, sram te bilo, kako možeš reći ocu da laže“, nakon čega bi, nerijetko, istjerivanje takvih „bogohulničkih“ mišljenja poprimilo i nasilni karakter u vidu vaspitnih šamarčića, udaraca prutem isl. Sljedeći niz primjera nalazim kroz osnovno i srednje školovanje, a u narodnim epskim pjesmama i u klasičnim primjerima slovenske antiteze.

„..Ili grmi, il’ se zemlja trese

  Il’ udara more o bregove…“

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Primjer navodi grmljavinu, zemljotres i pojačano talasanje mora kao događaje koji jedne druge isključuju, što u praksi naravno nije tačno. U praksi, čak ove prirodne pojave često idu jedna sa drugom, doduše i Bogu hvala, zemljotresi najrjeđe. Treći primjer je već nemjerljivo ozbiljniji, ako ne čak i jedan od najozbiljnijih i najštetnijih uopšte, a čiju netačnost smo, na žalost, svi imali priliku provjeriti. To je tvrdnja da se neki ratovi vode i ljudi u njima ginu, kako bi njihovi neizvjesni potomci živjeli sretnije i bolje. Iza te tvrdnje uvijek stoje pokretači ratova, koji sa tom tvrdnjom na usnama nerijetko ostvaruju enormno bogaćenje bez učešća u ratu, barem bez prisustva na linijama sukoba, a kao utjehu je prihvataju oni koji svoj život rizikuju zbog ciljeva ovih prvih.

„ …Treba služit česti i imenu, neka bude borba neprestana

     Neka bude što biti ne može, nek ‘ad proždre pokosi satana,

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

     Na groblju će izniknuti cvijeće, za daleko neko pokoljenje…“

Poručuje vladika Njegoš svojim savremenicima koji će da ginu, kao i pokoljenjima koja će to tek da rade. Netačnost njegovih stihova, na žalost, nije mogla biti brutalnije potvrđena. Naime, naši preci, pradjedovi, djedovi i očevi su ginuli za stvaranje bivše nam zemlje da bi nama bilo bolje, a onda smo mi i naši očevi ginuli kako bi tu istu zemlju razbili. Četvrti primjer lažnih i nametnutih tvrdnji je, zapravo, u ovom momentu mi i najzanimljiviji. Radi se o paroli koja se, uglavnom, pojavljuje ispod slika i(li) imena osoba osumnjičenih ili osuđenih za ratne zločine u proteklom ratu, a ona glasi: „HEROJ, A NE ZLOČINAC“. Vrlo kratka parola, koja bi  trebala jasno da pokaže veličinu osobe sa fotografije, a korištene riječi su pretenciozno postavljene kao da se radi o antonimima. Praktično, ove riječi nemaju suprotno značenje, naprotiv, vrlo često se kroz istoriju mogu podjednako tačno koristiti za opis nekih osoba, naročito vojskovođa i učesnika u ratovima. Riječi koje su suprotne njima su kukavica i žrtva, i u ratovima uglavnom postojanje jednih je uvjetovano postojanjem drugih, tj., da bi se neko istakao u odnosu na druge i bio heroj, moraju postojati i oni koji su ispod prosjeka, odnosno kukavice. Takođe, i na žalost, ako postoje nevine žrtve, onda postoje i zločinci. Osim toga, ako neki vojskovođa preuzme sebi zasluge za osvajanje neke teritorije ili grada, automatski sa tim preuzima i odgovornost za zločine koji su desili tom prilikom, naravno, ukoliko ih nije sam procesuirao. Ovo, valjda, ne može biti jednostavnije objašnjeno svakom normalnom. To što je neko u određenom periodu svog života počinio, naredio ili nije spriječio, a mogao je, ubijanje jednog ili hiljade bespomoćnih čini od te osobe zločinca. Tačka. To takođe ne znači da ta ista osoba u svom životu do tada, pa i poslije toga nije imala dobrih dijela, ali ni pravno, a Boga mi ni vjerski, amplituda tolerancije ne ide i ne smije ići toliko nisko da bi se tolerisalo namjerno i bespotrebno oduzimanje bilo čijeg života, a naročito nevinih i bespomoćnih. Zbog svega toga, molio bih, a i volio da se pomirimo sa tim da svi zločini u novijoj nam istoriji, dobiju svoje zločince i da ih prestanemo predstavljati kao da to nisu. Može nam biti žao što su to napravili, ili omogućili, lijepo bi i ljudski bilo kada bi žalili i njihove žrtve, ali se sa tim trebamo i pomiriti, osim ako ne  smatramo da su ih počinili da bi mi i naša pokoljenja živjeli bolje i sretnije. Pa da i naša djeca u dogledno vrijeme padnu na Njegoševe i slične stihove i ponovo ginu i ponovo slave neke nove heroje i zločince. Ja to ne želim ničijoj, a naročito ne svojoj djeci, makar bio antiteza klasičnog pripadnika svog naroda, što preporučujem i drugima.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije