Govor tela i facijalne ekspresije

Govor tela

Kada pričamo sa nekim, svesno se fokusiramo na reči koje naš sagovornik izgovara. Ipak, iako naš sagovornik zvuči ubedljivo, mi često znamo kada on laže. Nekako uvek predosetimo da nešto ne štima. Isto tako, lako možemo zaključiti kada se nekom dopadamo a kada ne iako ta osoba nije nužno dala neki verbalan znak. To je zato što dok se mi fokusiramo na reči, nesvesno pratimo govor tela sagovornika. Govor tela je jezik za sebe, i prevazilazi granice ljudskog govora. Univerzalan je i pomoćiće vam da se snađete i u situacijama kada ne razumete jezik kojim sagovornik govori.

Facijalne ekspresije

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prvo na šta obraćamo pažnju u toku razgovora je nečija facijalna ekspresija. Ako osoba priča o nekom lepom događaju dok nije nasmejana, na primer, stećićemo utisak da baš i ne misli da je taj događaj bio toliko lep. Da li vam se neko nekada osmehnuo, a vi ste nekako znali da taj osmeh nije iskren? Jednostavno se tako činio. To je zato što postoji razlika između iskrenog i neiskrenog osmeha. Ako je iskren, vidće se po očima. U veštačkom osmehu nema izraženih bora kod očiju.

Postoji i jedan trik koji možete da koristite ako želite da se zbližite sa sagovornikom. Imitirajte njegove facijalne ekspresije dok nešto priča. Ovo radimo nesvesno kada se slažemo sa nekim. Ovako će sagovornik imati utisak da se razumete međusobno i da ga slušate, pa je moguće i da će pošeti da vam veruje više.

Obratite pažnju na oči. Kada nekog gledate u oči, ako su mu zenice raširene, znači da ima pozitivnu reakciju na ono što pričate. U nekim intimnijim momentima to znači da se osobi dopadate, bilo to na romantičan način ili ne. Skupljene zenice govore suprotno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Govornikov stav

Generalan stav koji govornik zauzme tokom razgovora vam dosta govori o toj osobi i njenom trenutnom raspoloženju. Najpre je potrebno da obratite pažnju na ruke. Ako ih drži prekrštene, znači da sagovornik baš i nije raspoložen za razgovor. Biće nevoljan i negativan, pa se zato ovo i zove „negativan stav“. Ako su u isto vreme prekrštene i noge, govornik definitivno nije raspoložen.

Isto tako, obratite pažnju kako ljdi koriste ruke dok pričaju. Ako vam njima ilustruju temu konverzacije, veća je verovatnoća da je osoba komunikativna i kreativna. Ovakvim ljudima često ruke stoje mirno kada ne govore istinu.
Kada ispruži dlan, ako je on okrenut na gore, osoba je otvorenija i ekstrovertnija i pokazuje poverenje.

U situacijama kada je neko nesiguran, jedna ruka će biti ispružena duž tela, i osoba će drugom pridržavati njen lakat. Ruka koja pridržava lakat će biti savijena preko stomaka, i osoba će se često čvrsto držati za lakat. Ovako se štiti najranjiviji deo tela- stomak. To radimo nesvesno, a gest potiče iz davnih vremena.

Usklađenost dva jezika

Govor tela je nesumnjivo jezik za sebe i lako možemo da pročitamo nečije prave namere (a često i osobine) ako ga tečno govorimo. Ali, da bi funkcionisao, on mora biti u skladu sa onim što pričamo. Kada svesno upotrebljavate govor tela, obratite pažnju na to kako biste bili potpuno uverljivi.

U saradnji sa prevodilačkom agencijom Popović – Maja Popović, Nikolina Jerić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije