Blog #Argument
Piše: Slobodan Martinović
Galopom kroz proceduru promene Ustava
Srbija se obavezala da promeni Ustav još 2013. Izmene su morale da se dese krajem 2017, odnosno počekom 2018. godine, kako je predviđeno Akcionim planom.
Pošto do njih nije došlo, 2019. su postavljeni novi rokovi, a Akcioni plan je 2020. revidiran.
Problem što proces počinje tek sada, dve godine nakon što su rokovi revidirani.
To u ovom momentu samo može biti na štetu kvaliteta ustavnih rešenja. Kasnimo usled nedostatka političke volje da se reforma sprovede adekvatno i inkluzivno.
Stavovi struke, ali i EU su da je potrebno isključiti Narodnu skupštinu iz procesa izbora sudija i tužilaca. Prema Ustavu, iako Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca biraju sudije, odnosno zamenike tužilaca, članove ta dva pravosudna organa neposredno ili posredno bira Narodna skupština.
Građani nisu dovoljno informisani o ustavnim reformama da bi mogli da se izjasne na referendumu. Devet meseci nije bilo dovoljno da bi se sprovele sve aktivnosti u vezi sa promenom Ustava.
Stoga je bolje da se trenutno Ustav ne menja. Predviđene promene idu na ruku daljem posrednom pritisku na pravosuđe. Ustavna reforma je na samom početku. Kada se uzme u obzir jednostranačka skupština onda je izlazak na referendum, za promenu Ustava, besmislen.
Centar za istraživanje u politici Argument
www.bitovik.org.rs