Svaki pojedinac ima pravo na mišljenje o svemu, pa tako i o (ne)sposobnosti bh. vlasti. Međutim ukoliko je to mišljenje osobe koja je direktor Misije USAID-a u BiH ili koja je američki vojni ataše te ukoliko se to mišljenje objavi na zvaničnoj stranici američke ambasade to definitivno prestaje biti lični stav i stječe se dojam da američka administracija stoji iza njega. Ne ulazim u (ne)opravdanost upućene kritike, ali smatram da niko osim bh. građana nema pravo javno kritizirati vlast koju su građani BiH izabrali demokratskim putem i pri punoj svijesti. Da li biste dozvolili da neko izvana kritizira vašu djecu, roditelje, supružnike? Zašto bismo onda dozvolili da neko izvana kritizira političare koje smo mi izabrali. Mi smo jedini koji imamo pravo i stalnu obavezu da ih kritiziramo. Kritika na račun vlasti je posredno upućena i nama koji smo tu i takvu vlast izabrali, a na to niko nema pravo. Mi jesmo mala i ne tako bogata država, ali smo prije svega ponosna i prkosna zemlja, tako da nećemo nikome sa strane dozvoliti da nam s visine drži pridike, pa makar bile i dobronamjerne.
Prije neki dan američki dvojac, David Barth i Scott Miller (direktor Misije USAID-a u BiH i vojni ataše), je na stranici američke ambasade objavio blog (http://usembassysarajevo.blogspot.com/necuveno) u kojem oštro kritiziraju bh. vlast. Barth i Miller navode da su se bh. vlasti “pokazali nesposobnim ili nespremnim da prate napore međunarodne zajednice, makar i sa pola intenziteta, odlučujući da se ponašaju po svom standardnom običaju favoritizma, interesa stranke, tajnih dogovora i prebacivanja krivice na drugog”. Njihova kritika ne završava tu, već nastavljaju s iznošenjem optužbi navodeći da su “međunarodne institucije vlastima BiH obezbijedile više od pola milijarde eura za pomoć i oporavak od poplava” te da su bh. vlasti taj novac umjesto građanima iskoristile za krpljenje budžetskih rupa.
Krenimo redom. Vlasti BiH su pogrešna adresa za kritiku zbog trošenja “više od pola milijarde eura” jer su za korištenje tog novca direktno zadužene države donatori. Od tog iznosa 42 miliona eura direktno implementiraju UNDP, UNICEF i IOM. (www.oslobodjenje.ba/mcguffie) “Zaista bih volio da svi koji to znaju, pa tako i Barth i Miller, upoznaju bh. javnost o informaciji na čiji je račun tačno uplaćeno 500 miliona eura i gdje su otišla sredstva koja spominju u svom saopćenju. Odgovorno tvrdim da nisu niti na jednom računu bilo koje institucije u BiH”, istakao je Zlatko Lagumdžija. Svako ozbiljan, pa tako i BiH i američki zvaničnici, imaju obavezu da umjesto proizvoljnih optužbi javno saopće koje institucije, odnosno političari, s imenom i prezimenom, nisu transparentno djelovale u bilo kom slučaju kao što je to i proces obnove zemlje, navodi Lagumdžija.
Drugo pitanje je da li su bh. vlasti spremno reagirale na poplave? Nisu. Nijedna vlast, ma koliko efikasna bila ne može spremno reagirati na prirodnu nepogodu koja zahvati trećinu države. Međutim, slažem se da se moglo i moralo više uraditi. No, jedini koji imaju pravo da ih zbog toga kritikuju su bh. građani. Mi smo ti koji su ih izabrali i mi smo ti koji će na izborima odlučiti da li ćemo povjerenja ponovo dati njima ili nekome drugom.
Ne sumnjam u dobronamjernost i zabrinutost američkih diplomata za budućnost BiH, međutim brigu o tome koga ćemo izabrati u vlast i kome ćemo povjeriti brigu o našoj budućnosti nek prepuste nama. U suprotnom bi se moglo pomisliti da sumnjaju ne samo u naše političare, već i u našu moć prosudbe i sposobnost da izaberemo najbolje za nas. A to bi već bilo jako nekulturno i nedopustivo, pa makar dolazilo i od jedne velesile. Mi smo izabrali ovu vlast, kao i sve prethodne, stoga jedino mi imamo pravo da ih kritiziramo i da ih, ukoliko nismo zadovoljni, smijenimo. To, da li ova vlast odgovara međunarodnoj zajednici nas zanima kao lanjski snijeg.
Ono što je zanimljivo u ovom slučaju je reakcija bh. javnosti i političara. Jedino je SDPBiH osudila ovakav čin i nazvala ga diplomatskim skandalom. “Osim činjenice da su se predstavnici međunarodne zajednice usudili otvoreno kritizirati vlasti BiH, oni su iznijeli i par tvrdnji koje nisu tačne”, stoji u blogu predsjednika SDP-a Zlatka Lagumdžije (www.klix.ba/lagumdzija-necuveno-je-tvrditi-da-smo-svi-isti). Ono što kao ministar vanjskih poslova smatra nečuvenim iskakanjem iz diplomatskih normi ponašanja jeste potpuno izvrtanje činjenica kako bi se potkrijepio opasan i pogrešan narativ da su svi političari u BiH isti i uz to nesposobni.
Nakon oštrih reakcija iz SDP-a američka ambasada je objavila saopćenje u kojem su potvrdili da se radi o nesporazumu: “Iako podstičemo građane da izađu na izbore u oktobru, ne podržavamo nijednog konkretnog kandidata niti stranku” (www.radiosarajevo.ba/ambasada-sad-ne-podrzavamo-nijednu-konkretnu-stranku). Nakon toga je uslijedio sastanak ministra vanjskih poslova BiH, Zlatka Lagumdžije s otpravnikom poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, Nicholasom Hillom. Konstatirano je da nisu svi političari isti i da takve tvrdnje samo doprinose većoj apatiji birača. (www.oslobodjenje.ba/nisu-svi-politicari-isti)
Sumnju u to da se pojedini međunarodni faktori žele aktivno umiješati u izbornu kampanju potpiruje i to što je blog Nečuveno objavljen upravo u jeku izborne kampanje. Pored toga, zanimljivo je da se stranke iz RS-a nisu ni osvrnule na ovu vijest. Da li je to stoga što se uopće nisu osjećali prozvano ili su smatrali da je ovo nešto što se tiče samo Federacije BiH. Lagumdžija je tokom susreta sa Hillom iskazao neslaganje s nekim promotivnim materijalima stranih država i međunarodnih institucija, iz kojih se može zaključiti da podržavaju konkretne političke partije pa tako i SDPBiH. Ne znam sa sigurnošću na koje materijale je mislio, ali mogu pretpostaviti da se radi o promotivnim materijalima koje USAID učestalo promovira i plaća oglase za njih, a u kojima, između ostalog BiH predstavljaju kao “najgoru zemlju u Evropi, za investicije”. (http://www.youtube.com/Glasaj-ili-trpi) Iako je teško zaključiti da li ovom intenzivnom promocijom USAID podržava konkretne političke stranke dok druge kritizira, zanimljivo je da su nakon susret Lagumdžija – Hill sa slogana “Glasaj ili trpi” koji se koristi u ovoj kampanji izbrisane crvena i narandžasta boja. (www.facebook.com/photoUSAID)
I da ovo ne bi ispao hvalospjev bh. vlastima i političarima želim istaći da se veliki broj bh. političara ponaša bahato i neodgovorno, vodeći računa prvenstveno o svojim interesima. Ali smatram da su građani BiH dovoljno sposobni da među 7.877 kandidata na predstojećim izborima prepoznaju i izaberu one koji će podvući crtu i ujedinjenim snagama odlučno krenuti pravim putem u promjene, kako bismo živjeli normalno.
Ako ste nam dali krevet, ne znači da možete i spavati u njemu.