Ukoliko se potrudite i odlučite za preventivnu borbu protiv visokog krvnog pritiska, istovremeno ćete smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara, kao i drugih ozbiljnih bolesti. Ukoliko spadate u rizičnu grupu, i plašite se da postoji šansa da imate problema sa visokim krvnim pritiskom, pratite sledeće korake.
Faktori prevencije koje možete da kontrolišete
Visok krvni pritisak, koji se skraćeno i stručno naziva hipertenzija, povećava rizik od razvijanja mnogih ozbiljnih zdravstvenih problema – bolesti srca, bubrega i moždanog udara. Dok za Srbiju ne postoje precizni podaci, kao ozbiljan reper se uzima činjenica da svaki treći Amerikanac ima visok krvni pritisak. Iako je nemoguće uvek kontrolisati da li ćete dobiti visok pritisak, moguće je razviti zdrave navike, kojima delujete preventivno. Vaše godine, kao i genetski faktori i porodična istorija bolesti, spadaju u faktore koje ne možete da kontrolišete. Zbog toga se treba fokusirati na ono što je u našim rukama, a tu spada svakako način i stil života kakav vodimo.
Vodite računa o ishrani
Kako biste izbegli situacijuà da vam doktor postavi dijagnozu visokog krvnog pritiska, za početak vodite računa o svojoj liniji, i održavajte zdravu težinu. Kada govorimo o prevenciji hipertenzije, fokusiranje na težinu je krucijalno. Ljudi koji imaju višak kilograma, treba da pokušaju da ih izgube, a oni koji nemaju problem sa dodatnim kilogramima, moraju da se potrude da tako i ostane i da ne nabacuju dodatne kilograme, kako godine prolaze. Nekada i gubitak pet kilograma može da napravi značajnu razliku. Ono što dalje treba da bude vaš izbor je balansiran način ishrane. Zdrava hrana, unošenje dosta voća i povrća u organizam, bitan su faktor u borbi protiv visokog krvnog pritiska. Birajte voće i povrće bogato kalijumom – avokado, spanać, slatki krompir, nar, banane i suve kajsije. Ne samo što ćete se hraniti zdravo, već ćete istovremeno kontrolisati unete količine masti, šećera i kalorija, u organizam. Posebno je popularna i preporučuje se tzv. dijeta DPSH (dijetetskog pristupa stopiranja hipertenzije), u kojoj se računa količina kalorija koju možete da unesete dnevno i koja zavisi od vaših godina, težine, i brojnih drugih faktora, i koju morate da odredite u saradnji sa svojim doktorom. Treća stavka je smanjenje unosa soli. Za mnoge ljude, visok krvni pritisak je moguće iskontrolisati i samo kontrolisanjem unosa soli, jer što slaniju hranu jedemo, to je pritisak viši. Posebno treba voditi računa i izbegavati smrznutu hranu, kao i mnogima omiljeno dosoljavanje hrane. Izbacite slanike iz kuće, ozbiljan je savet. U borbi sa visokim krvnim pritiskom pored korigovanja ishrane, mogu vam pomoći i mnogi alternativni proizvodi, poput raznih čajeva i eteričnih ulja, koji su se pokazali kao delotvorna sredstva u smanjenju tegoba kod mnogih oboljenja pa i kod ovog. Da saznate nešto više o tome, posetite ovaj link.
Vežbajte redovno
Ima li ili ne problem sa visokim krvnim pritiskom, svejedno vežbajte. Krećite se, i tako sprečite hipertenziju. Fizička aktivnost je ključna, i što više vežbate to bolje, mada nekada i male promene mogu da pomognu dalekosežno. Potrudite se za početak da bar tri puta nedeljno odvojite po trideset minuta za brzo hodanje ili vožnju bicikla recimo. Sa alkoholom polako i odmereno. Previše alkohola vodi do povišenog pritiska. Za žene to znači ne više od jednog pića dnevno, a za muškarce limit su dva.
I na kraju – pratite situaciju. Merite redovno pritisak, idite u rutinske kontrole, pogotovo ukoliko ste u nekoj od rizičnih grupa. Visok krvni pritisak nema neke posebne simptome, tako da ga je moguće detektovati merenjima, bilo kod kuće ili u ordinaciji.