Zvanično pranje ruku od lažnog hirurga

Iako rukovodstvo zdravstvenih ustanova ima mogućnost da zatraži od Prosvetne inspekcije da proveri bilo koju diplomu koja im se učini sumnjiva, direktor KC Mirko Stanetić na pitanje hoće li to raditi ubuduće pri zapošljavanju novih zdravstvenih radnika, odgovara: „To nije mandat Kliničkog centra.“ Takođe, tvrdi da ranije nikada nisu proveravane diplome lekara jer „svako odgovara za svoja dela“.

„Ako neko donese diplomu o završenom fakultetu i uverenje o položenom državnom ispitu i licencu, bespredmetno je da se mi bavimo proveravanjem da li je neko završio fakultet ili nije. To nismo radili, niti treba da to radimo“, kaže Stanetić.

Iako je javnost bila poprilično šokirana saznanjem da je lažni lekar stažista mogao i da operiše pacijente da na vreme nije otkriven, čini se da bi se i u budućnosti mogli desiti ovakvi propusti. Naime, Prosvetna inspekcija RS proverava diplome samo po prijavi, a direktor KC Mirko Stanetić otvoreno kaže da se time ova ustanova neće baviti. Ostaje nejasno i to kako je Aleksić uopšte zaposlen, a da pri tome nije poznat ni doktorima koji rade u KC, ali i predaju na Medicinskom fakultetu u Banjaluci. Na pitanje da to prokomentariše, Stanetić odgovara da „ne zna i da to pitamo lekare“.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Da nije u redu da se koplja lome samo o leđa jednog čoveka, smatraju u Centru civilnih inicijativa jer kažu da „neko za ovaj propust mora odgovarati i u KC“.
„Nije problem samo u diplomi tog momka, problem je kako se dobija specijalizacija u RS, ko je dobija i kako se dolazi do radnog mesta? Ko su ti ljudi koji su ga zaposlili? Taj momak je svakako sebi upropastio život, ali to nije poenta. I dalje su na istim mestima ostali da sede oni koji će sutra kada se sve ovo zataška opet nekom fiktivnom lekaru dati da uđe u operacionu sali i da pogrešno leči čoveka“, navode u CCI BiH.

Oni smatraju da neko mora ostati bez posla ili biti bar suspendovan u KC, a ne da, kako navode, „Stanetić samo izađe pred javnost i kaže da bi zadavio momka koji je lažirao diplomu“.
Smatraju da ovo svima treba da bude nauk jer je reč o zdravstvenom sistemu i kadru koji leči ljude. Njima je posebno neverovatno da niko nije poznavao Aleksića, budući da studiranje na Medicinskom fakultetu dugo traje i da lekari sa KC predaju i na ovom fakultetu.

I u razgovoru sa nekim lekarima koji su hteli da ostanu anonimni smatraju da se desio ogroman propust u menadžmentu KC. Tvrde da su oni morali prilikom zapošljavanja da dostave mnogobrojne potvrde, iako su ih, s druge strane, svi znali jer su obavljali praksu u zdravstvenim ustanovama pre zaposlenja.
„Neshvatljivo je da niko nije pozvao Medicinski fakultet i proverio da li je neko završio fakultet. To je bar lako i to treba raditi ubuduće“, navode lekari.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Od 197 diploma poništene četiri

U Prosvetnoj inspekciji RS su nam odgovorili da inspektori prema zahtevu proveravaju zakonitosti sticanja i izdavanja diploma. Prošle godine, po zahtevu stranaka, inspekcija je proverila 197 diploma i uverenja o diplomiranju na visokoškolskim ustanovama. Zbog utvrđenih nepravilnosti u sticanju školskih isprava naloženo je visokoškolskim ustanovama da ponište četiri diplome. Međutim, u odgovoru nije precizirano o kojoj struci je reč niti su precizirali ko je zatražio proveru diploma.

Preuzeto sa www.blic.rs

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije