Značajan broj prijava kršenja izborne šutnje

Jutros u 7 časova počela je izborna šutnja, uoči Opštih izbora koji će biti održani sutra, a traje sve do zatvaranja biračkih mjesta, odnosno sutra do 19h.

Tokom izborne šutnje, političkim strankama, koalicijama, listama nezavisnih kandidata i nezavisnim kandidatima zabranjeno je učestvovanje u javnim političkim aktivnostima, što uključuje održavanje skupova u cilju izborne kampanje, izlaganje na biračkom mjestu i u njegovoj okolini bilo kakvih materijala u cilju uticanja na birače, korištenje domaćih i međunarodnih sredstava komunikacije s ciljem uticaja na birače, korištenje megafona ili drugih razglasnih uređaja u cilju uticanja na birače i svaka aktivnost kojom se ometa ili opstruira izborni proces.

“U toku 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta na teritoriji Bosne i Hercegovine neće biti nikakvog medijskog izvještavanja o bilo kakvoj aktivnosti koja se odnosi na političku i izbornu kampanju”, stoji u članu 16.11 Izbornog zakona BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako Centralna izborna komisija BiH može kazniti sve one koji krše izbornu šutnju, zabilježeno je više slučajeva kršenja Izbornog zakona.

Hasan Kamenjaković, portparol Koalacije „Pod lupom“, za BUKU je rekao kako do sada nisu zabilježili već broj prijava kada je u pitanju kršenje izborne šutnje, te da su primili sporadične prijave koje će proslijediti CIK-u.

„Prvo što smo zaprimili su prijave koje se odnose na dva saopštenja Vlade Republike Srpske o davanju finansijske podrške, one se više odnose na zloupotrebu javnih resursa“, rekao je Kamenjaković.

Rekao je kako građani najčešće prijavljuju oglašavanje na društvenim mrežama, nedozvoljenu viber komunikaciju, telefonske pozive političkih subjekata.

„Zabilježen je i jedan slučaj izvještavanja medija o aktivnostima političkog kandidata“, rekao je Kamenjaković u izjavi za BUKU.

Damjan Ožegović iz Transparency International za BUKU kaže da su građani jutros poslali četiri prijave kršenja izborne šutnje.

Imali smo jutros četiri prijave, a one se tiču oglašavanja na društvenim mrežama“, rekao je kratko Ožegović.

Kako saznajemo, u Centralnoj izbornoj komisiji BiH danas su primili značajan broj prijava za kršenje izborne šutnje uglavnom na društvenim mrežama. Prema svakoj prijavi, bez obzira na šta se odnosi, CIK BiH pristupa na isti način. Pregled prigovora i žalbi CIK BiH ažurira periodično na svojoj web stranici. Zadnje ažuriranje je bilo jučer.

Kompletniji podaci o kršenju izborne šutnje koje prikupljaju nevladine organizacije koje vrše izborni monitoring biće poznati večeras ili ujutru.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije