Zlatka je samouka CNC operaterka: Sve je krenulo kao hobi, a pretvorilo se u biznis

Nezaposlenost u Bosni i Hercegovini je na visokom nivou, a broj žena koje su nezaposlene, prema podacima iz 2022, je veći za 18% u odnosu na broj nezaposlenih žena. Ako uz to uzmemo i druge faktore poput ruralnih sredina, onda je broj žena koje ne rade daleko veći. No, da može drugačija pokazuje Zlatka Mehić iz sela u opštini Bosanska Krupa.

Osim što živi na selu i ima stalne prihode, Zlatka je i samostalna preduzetnica i to, ni više ni manje, nego operaterka CNC mašinama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kaže da je za nju život u gradu nezamisliv i da uz pomoć lokalnih vlasti želi razvijati svoj biznis, ostati na selu i zaposliti i druge žene.

Njena preduzetnička priča krenula je sa njenom drugom trudnoćom i porođajem kada nije imala previše opcija da izlazi iz kuće i plaća vrtić za troje djece.

Sve je krenulo kao hobi, ali na nagovor porodice Zlatka je pokušala svoje proizvode prodavati. I uspjela je.

„Ja radim lasersku gravuru na drvetu i svim ostalim materijalima osim željeza. Znači osim tvrdih materijala, kao i UV print na istim materijalima. Radim programiranje i lagano iscrtavanje na raznim materijalima“, započinje Zlatka svoju priču.

Samouka je i znanja i vještine sticala je prvestveno na internetu.

„Malo žena u BiH radi ovaj posao i jednostavno ljubav prema ovom poslu je zapravo pokrenula moj biznis.  Druga stvar – ja sam ugostitelj po struci i kada uđem u restoran stolovi mi uglavnom izgledaju nepotpuni i fali mi tih detalja. Odatle je krenula ta ideja, da napravim prvo sebi pa da vidim kako je to kod kuće, došlo je do drvenih dasaka, kasnije do obilježivača stolova, rezervacija i onda su se nizale kombinacije tehnika, unijeti malo ovog, malo onog da ta kreativnost dođe do izražaja. Jednostavno ne znam, to je vjerovatno ljubav koja se rodila sa mnom i dovela je napokon do nečega“, dodaje Zlatka.

Smatra da joj je najbitnija pomoć bila ona koju je dobila od porodice, ali i pomoć lokalne zajednice koja je prepoznala značaj osnaživanja žena preduzetnica.

„Uveliko je doprinijelo mini sufinansiranje opštine i USAID-a za otvaranje i taj prvi početnički start up koji mi je donio početne prihode da bih u ovoj godini mogla stati na noge, kako naš narod kaže“, govori Zlatka.

No, bilo bi joj, dodaje, puno lakše kada bi za ostvarivanje prava na grantove i podsticaje trebalo manje papirologije koja oduzima previše vremena.

„Onda dođeš do toga da se stvarno dvoumiš da li krenuti ili ne, a svaka finansijska pomoć je svakome dobrodošla. Ja već u budućnosti sebe vidim sa više mašina i želim da ovo bude porodični posao i da kasnije bude i zaposlenih, ali prije svega želim da se muž vrati u Bosnu jer radimo skupa i mi stvarno nismo omladina koja želi ići vani. Nas stanje u Bosni prije šest godina natjeralo da muž mora otići vani. Trenutno je u fazi vraćanja u Bosnu i u planu nam je da naš posao već iduće godine krene kao porodični posao i da oboje radimo ovo što radimo i da imamo ovdje neki temelj. Naravno, svaka finansijska pomoć nam je potrebna.“

Poziva za projekte, dodaje, ima, ali lakše će biti kada se preregistruje. Trenutno je u potrebi za novom mašinom. Vjeruje da će novac uspjeti dobiti iz javnih sredstava.

„Nisam naišla ni na jedan negativan ili loš pristup u gradskoj upravi i stvarno sam sretna što imamo takve ljude koji su spremni pomoći.“

Sada kada je uspješna preduzetnica kaže kako je najteže početi i kako najduže traje prvi korak.

„U Bosni je stvarno jako teško. Taj korak da pokreneš nešto.“

Budućim preduzetnicama bi bilo lakše, smatra, kada bi bilo puno više online edukacija, radionica i seminara jer mnoge žene, pogotovo sa sela, ne mogu lako ostaviti djecu kući.

Cjelokupna prodaja naše sagovornice odvija se online putem. Društvene mreže za nju su najbolji market.

„Mislim da danas većina ljudi tako radi a kako se ja pronalazim, ja ne bih mogla živjeti u gradu. Zato sam tu gdje jesam.“

Svim ženama koje planiraju pokretanje biznisa preporučuje da prvo postave cilj.

„Cilj je nešto što ispunjava svaku ženu i doslovno mislim da svaka žena treba uživa i radi ono što voli i jednostavno da živi svoj posao, a ne da ga radi zato što mora. U suštini 80% ljudi radi posao zato što mora, a ne što ga voli i to mi nikako nije uredu jer stvarno možemo ako nešto želimo. Ruralno područje je područje gdje možemo svašta. Prva stvar, kad mi imamo svoju kuću i svoj neki krug gdje ti možeš puno stvari ostvariti. Sve što se želi može se, jednostavno se problemi maknu i ja o tome ni ne razmišljam jer volim zadovoljiti klijente, ispuniti im želju i mislim da svaka poduzetnica treba tako da razmišlja i da svi trebamo da se uvežemo i da radimo zajedno“, zaključuje Zlatka.  

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije