Zemljotres najveća prijetnja u RS

“Najveće rizike sa karastrofalnim posljedicama po RS predstavljaju i klizišta i atomske centrale, koje su od Srpske udaljene 110 i 115 kilometara, što znači da kada bi njihovi akcidenti išli vazdušnim putem građani RS brzo bi bili ugroženi, jer u takvim slučajevima ni Japan nije daleko”, rekao je  Doder novinarima u Banjaluci.

Doder je u pauzi prve planske konferencije za izradu dokumenta Procjena ugroženosti Republike Srpske od prirodnih i drugih nesreća rekao novinarima da će grupa stručnjaka iz različitih oblasti značajnih za zaštitu i spašavanje u RS doprinijeti da ovaj dokument bude završen do kraja godine, a rad na ostalim dokumentima Plana civilne zaštite do kraja 2013. godine.

“Cilj procjene je da se utvrde svi potencijalni rizici u Republici Srpskoj i da se na naučnoj osnovi donesu preventivne mjere”, dodao je Doder.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je naglasio da su učesnici konferencije danas uglavnom radili na statističkim podacima o tome šta se dešavalo u posljednjih sto i više godina na području Republike Srpske, jer će na bazi tih podataka biti utvrđeni rizici.

“Na narednim konferencijama utvrdićemo kako da se suprotstavimo tim rizicima”, rekao je Doder i dodao da će biti propisane mjere i doneseni planovi o zaštiti i spašavanju od nepogoda.

Govoreći o nedavnom nevremenu praćenim gradom koji je pričinio štetu na usjevima u RS, Doder je rekao da je ispaljen dovoljan broj protivgradnih raketa, ali da problem predstavlja to što Federacija BiH nema protivgradnu zaštitu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je rekao da je problem kada gradonosni oblaci dođu sa teritorije Federacije BiH s obzirom da tada Protivgradna zaštita u Republici Srpskoj ne smije da dejstvuje, jer bi time došlo do povrede teritorije.

“Radi se na tome i da FBiH uspostavi sistem protigradne zaštite što će obezbijediti daleko bolju zaštitu”, rekao je Doder i dodao da je Vlada RS obezbijedila Protivgradnoj zaštiti 500.000 KM za nabavku protivgradnih raketa, kojim ima dovoljno.

Specijalista epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Radovan Bratić rekao je da su poplave u Srpskoj posljednjih godina učestale, pri čemu postoji opasnost od pojave crijevnih zaraznih bolesti poput žutice.

Govoreći o nedavnim smrtnim slučajevima uzrokovanim meningitisom, Bratić je rekao da je ova bolest bila prisutna i ranije, kao i da će je uvijek biti, te da ne treba širiti paniku povodom toga.

Prvoj planskoj konferenciji za izradu dokumenta Procjena ugroženosti Republike Srpske od prirodnih i drugih nesreća, osim predstavnika Republičke uprave civilne zaštite, prisustvovali predstavnici Zavoda za statistiku, ministarstava RS, Hidrometeorološkog i Seizmološkog zavoda, Institita za javno zdravstvo i drugih relevantnih institucija.

Vlada Republike Srpske donijela je u martu Rješenje o imenovanju radne grupe za izradu Plana civilne zaštite koju čini 41 ekspert iz različitih oblasti značajnih za zaštitu i spašavanje u Republici Srpskoj čime su se stekli i formalni uslovi za početak rada na izradi ovog dokumenta.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije