Zdravstvo RS u haosu: Tržni centar nudi veće plate nego bolnice – medicinari razmatraju odlazak!

Pregovori sindikata zdravstvenih radnika sa ministrom zdravlja Republike Srpske završeni su bez rezultata. Nakon 28 mjeseci čekanja na povećanje plata i poboljšanje radnih uslova, zdravstveni radnici ostali su duboko razočarani. Dr Jovica Mišić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine, ističe da su plate i dalje niske, dok su svi ostali troškovi u društvu porasli.

Za dežurstvo doktora specijaliste plaćeno je samo 118 maraka, a sve oko nas je poskupilo. Ministarstvo nije imalo sluha za naše zahtjeve“, rekao je Mišić. Sindikat traži povećanje osnovice cijene rada sa 159,5 na 200 maraka, što bi značilo povećanje plata od 22,5%.

Nismo tražili samo veće plate. Ukazali smo i na nepravdu koja je nastala povećanjem najniže plate u Republici Srpskoj, gdje je plata portira i spremačica gotovo izjednačena sa platom medicinske sestre koja radi osmosatnu smjenu“, rekao je Mišić. On dodaje da bi, u slučaju povećanja plata, one niže i dalje bile na nivou plata zaposlenih u tržnim centrima, gdje plata prodavca iznosi 1800 maraka, dok medicinske sestre primaju 1300 maraka.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Zdravstveni radnici neće moći ostati konkurentni s takvim platama. Svako će radije otići da radi u tržni centar nego da ostane medicinski radnik“, zaključuje Mišić.

Republika Srpska suočava se s kriznom situacijom u zdravstvu koja postaje sve alarmantnija, tvrdi dr Goran Bjeković, predsjednik Glavnog odbora Strukovnog sindikata Republike Srpske. On ističe da je sektor zdravstva zapao u duboku stagnaciju, upozoravajući da su medicinski radnici suočeni s težim uslovima rada, dok vlast nije poduzela odgovarajuće mjere da unaprijedi stanje.
„Došli smo do situacije da smo socijalno postali jedno od najugroženijih područja u funkcionisanju Republike Srpske. Nismo postigli nikakav dogovor u vezi sa cijenom rada, a vijest da neće doći do povećanja plata ove godine, iako to nije uračunato u budžet, veoma je poražavajuća“, ističe Bjeković. On naglašava da su radnici u zdravstvu, uprkos ogromnom trudu i odgovornosti, ignorisani, što šalje lošu poruku – da se svaki pojedinac mora snalaziti kako zna i umije.
Bjeković, koji je ortoped i hirurg, ukazuje na konkretne primjere problema. „Zdravstveni sistem Republike Srpske počiva na plećima ljudi koji nose ogroman teret i odgovornost. Kada neko poput načelnika anestezije napusti bolnicu, gubici su ogromni, a to se ne uzima dovoljno ozbiljno“, dodaje.

Takođe, ističe zabrinjavajuće migracije zdravstvenih radnika. „Trebinje je ostalo bez ortopeda, a Novi Grad je izgubio dva doktora. To su ogromni gubici. Medicinske sestre odlaze u Federaciju gdje zarađuju tri do četiri puta veću platu“, objašnjava Bjeković.
Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, također naglašava odgovornost Vlade Republike Srpske za odlazak stručnog kadra iz zdravstvenog sistema. „Vlada snosi odgovornost za odlazak stručnog kadra iz zdravstvenog sistema Republike Srpske“, rekao je, dodajući zabrinjavajuće pitanje: „Ko će nas liječiti, političari ili zdravstveni radnici?
Zdravstveni radnici, suočeni s napadima i prijetnjama, zahtijevaju hitne promjene. Kako navode, napadi na njihove kolege postali su gotovo svakodnevna pojava, pa su tražili status službenih lica kako bi dobili adekvatnu zaštitu. „Napadi fizički su vrlo mogući. Mi smo tražili status službenog lica“, kaže jedan od zdravstvenih radnika, dok drugi dodaje: „Svuda smo izloženi prijetnjama, a policija nema pravo da nas štiti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije