Samostalni sindikat radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske uputio je hitan apel institucijama za hitno preduzimanje mera kako bi se zaustavio odliv stručnog medicinskog kadra i stabilizovao zdravstveni sistem.
Kako se navodi u saopštenju, zdravstveni radnici masovno odlaze u inostranstvo, ali i u Federaciju BiH, zbog loših uslova rada i nedovoljnog finansiranja. Sindikat upozorava da je smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje, koja u Republici Srpskoj trenutno iznosi 10,2%, značajno uticalo na stabilnost finansiranja sistema.
„Trenutna stopa je znatno niža od one u Federaciji BiH (12,5%) i Hrvatskoj (16,5%), što je dovelo do ozbiljnih problema u funkcionisanju Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koji se zbog toga oslanja na kreditna zaduženja,“ navode iz Sindikata.
U cilju stabilizacije sistema, Sindikat predlaže povećanje stope doprinosa na 13,5%, pravovremenu naplatu doprinosa, uvođenje namenskih akciza na duvan i alkohol, kao i povrat PDV-a na lekove i medicinska sredstva za zdravstvene ustanove.
Istovremeno, podsećaju da su već 15. novembra uputili dopis Vladi Republike Srpske i Ministarstvu zdravlja sa zahtevom za hitno otpočinjanje kolektivnog pregovaranja i ukidanje Zakona o platama, ali odgovor nisu dobili.
„Dajemo rok od sedam dana za pokretanje pregovora. Ukoliko zahtevi ne budu ispunjeni, bićemo primorani da preduzmemo sindikalne mere radi zaštite prava radnika,“ poručili su iz Sindikata.
Situacija u zdravstvu u Republici Srpskoj sve je kritičnija, a iz Sindikata ističu da je krajnje vreme da se vlasti odgovorno postave prema ovom gorućem problemu.