Zdravstveni radnici traže povećanje satnice, pacijenti nikad ogorčeniji uslugom

Doktora u Kantonu Sarajevo je sve manje, kao i strpljenja pacijenata koji na preglede čekaju mjesecima

Danas su održani još jedni protesti Sindikata radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo. Nezadovoljstvo svojim položajem u prethodnim mjesecima su iskazivali nekoliko puta. Za razliku od nekih ranijih protestnih šetnji i okupljanja, ovaj put zdravstveni radnici imaju samo jedan zahtjev. Naime, ovaj put traže satnicu u iznosu od 3.70 KM, umjesto dosadašnjih 3.07 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odbili 3.25 KM satnicu

Senad Sadiković, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika KS-a, rekao je za Buku da su zdravstveni radnici odustali od svih ranijih zahtjeva, te da su se sada fokusirali samo na jedan.

“Naš osnovni zahtjev je satnica od 3.70 KM. Bila je do sada 3.07, sada tražimo 3.70 satnicu. U međuvremenu nam je Vlada ponudila satnicu 3.25 KM, ali mi smo to odbili. Smatramo da je to malo. Vlada je nastavila konsultacije unutar trojke (stranke koje čine vlast u Kantonu Sarajevo – SDP, Naša stranka i Narod i pravda op.a.). Mi smo čekali do sada informaciju koja je to njihova sljedeća ponuda. U kontaktu smo stalnom bili s predstavnicima Vlade, ali nismo imali konkretnih ponuda”, istakao je Sadiković.

Ministar čeka kolege da se usaglase

Pitali smo i ministra zdravstva Kantona Sarajevo Enisa Hasanovića da nam kaže stavove izvršne vlasti po pitanju zahtjeva zdravstvenih radnika, ali ministar nam nije imao puno toga reći. I on sam, očigledno, čeka da se ostali ministri u Vladi usaglase.

“Trenutno vam nemamo ništa reći jer još nemamo novu ponudu Vlade koju predstavnici Sindikata očekuju. Konsultacije su u toku. Pa, kada se to završi izaći će javno i reći koja je nova ponuda. Nema od Vlade nove ponude do sutra”, kazao nam je kratko ministar Hasanović.

No, dok predstavnici Sindikata zdravstvenih radnika i Vlade Kantona Sarajevo razmjenjuju zahtjeve, ponude i prijedloge, građani, odnosno korisnici javnog zdravstva u ovom kantonu nikada nisu bili nezadovoljniji uslugama.


Pregled samo ako ste hitan slučaj

Na brojne preglede i snimke se čeka i po nekoliko mjeseci, na neke skoro godinu. U javnoj ustanovi Dom zdravlja Kantona Sarajevo na termin za internistički pregled se čeka mjesecima. Kod gastroenterologa možete doći samo ako za vas procjene da ste hitan slučaj. Ništa bolja situacija nije ni kada je riječ o nekim drugim medicinskim pregledima.

Termin za fizikalnu terapiju također dobijete samo ako ste hitan slučaj, a ukoliko nadležni procjene da možete sačekati, onda ćete se i načekati.

Posljednjih dana dešavaju se čak slučajevi u kojima pacijentima neposredno pred termin javljaju da im se fizikalna terapija odgađa za dodatnih mjesec ili više dana.

Ovo su samo neki od razloga zbog kojih su građani Kantona Sarajevo sve više frustrirani i nezadovoljni uslugom koja im se pruža, a koju su unaprijed platili kroz doprinose za zdravstveno osiguranje.

Doprinose plaćaj, pa kod privatnika svraćaj

Zbog slabljenja javnog zdravstva koje traje godinama i kojem se, nažalost, ne nazire kraj, građani sve više na medicinske preglede odlaze u privatne klinike. Barem oni koji imaju novca da plate.

Dakle, jasno je da građani, za novac koji izdvajaju po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje, ne dobijaju natrag adekvatnu uslugu. Do kada će ovo katastrofalno stanje potrajati, niko nema konkretan odgovor. Predstavnici zdravstvenih ustanova su ranije kao uzrok uglavnom navodili nedostatak zdravstvenih radnika.

Tako je na prošlom protestnom skupu, održanom početkom ljeta, jedan od zahtjeva Sindikata radnika u zdravstvu bio i taj da se što prije zaposle novi doktori u javnu ustanovu Dom zdravlja Kantona Sarajevo.

Sindikalisti su tada isticali kako je nedostatak kadra glavni problem, te da je to razlog zbog koje pacijenti mjesecima čekaju na brojne preglede ili tretmane.

Predsjednika Sindikata zdravstvenih radnika KS-a pitali smo da li se u prethodnih nekoliko mjeseci išta promijenilo po ovom pitanju.

“Jako malo se promijenilo. Konkursi za zapošljavanje novog kadra su raspisani, ali nisu realizovani, tako da se nije ništa specijalno promijenilo. Problemi su ostali isti, kadar, edukacija, oprema, repromaterijal. To mnogo otežava rad. Nama nedostaje radiologa, pedijatara, neurologa…”, odgovorio je Sadiković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije