SLAPP tužbe kao pritisak na aktiviste: Investitori zaboravljaju na snagu solidarnosti

Foto: Arhiva

Međunarodna organizacija “Business & Human Rights Resource Centre” je tužbe belgijskog investitora malih hidroelektrana (mHE) na Kasindolskoj rijeci protiv naših aktivistica Sunčice Kovačević i Sare Tuševljak klasifikovao kao “slučajeve koji nose SLAPP obilježja” i uključila ih u svoje istraživanje.

SLAPP tužbe su tužbe koje nastoje utišati ili zastrašiti one koji javno kritikuju ili razotkrivaju pogrešna djela onih na vlasti, uključujući vlade i kompanije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Podsjetimo da su ove dvije aktivistice javno govorile o ekološkom uticaju mHE na Kasindolsku rijeku i okoliš, što je investitoru bio dovoljan razlog da protiv njih podnese tužbe za navodnu klevetu, a koje je Amnesty International prvi okarakterisao kao tkz. SLAPP (strateške tužbe protiv učešća javnosti).

U svom pismu Green Invest/BUK d.o.o. negira bilo kakve nezakonitosti u slučaju izgradnje mHE na Kasindolskoj rijeci, iako je nadležni sud poništio sve tri okolišne dozvole zbog nepravilnosti.

Lejla Kusturica, direktorica Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT, ranije je za portal BUKA rekla da su prvoj polovini oktobra dobili informaciju o tužbama koje je podnio belgijski Green Invest/BUK d.o.o. protiv Sare Tuševljak i Sunčice Kovačević za novodne klevete a sve povodom njihove borbe za Kasindolsku rijeku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Amnesty International je ove tužbe ocijenio kao klasične SLAPP tužbe čiji je cilj zastrašivanje i ušutkivanje aktivista. Dobile su ogramnu podršku preko 145 organizacija iz BiH, naše regije, Evrope i USA. Krajem oktobra tekuće godine održano je prvo pripremno ročište u predmetu dvije tužbe za navodnu klevetu koju je belgijski Green Invest/BUK d.o.o. podnio protiv Sare Tuševljak. Isto nije završeno tog dana pa će biti nastavljeno 27. decembra ove godine, kada će biti održano i prvo pripremno ročište u jednoj tužbi protiv Sunčice Kovačević”, rekla je Lejla za BUKU.

Ona ističe da ovakve tužbe u određenoj mjeri mogu ostvariti svoje ciljeve, ali jedna od najvećih snaga bosanskohercegovačke i međunarodne aktivističke riječne zajednice upravo je solidarnost koja posebno dođe do izražaja u ovakvim teškim trenucima.

“Svoje rijeke odavno branimo tijelima, u medijima i na sudovima i sve je puno lakše kada djelujemo ujedinjeno i odlučno kao što je to i sada slučaj. Sara i Sunčica su osjetile da nisu samo u ovoj borbi, one su za nas već pobijedile – jer su hrabre i jer se bore za svoje pravo da iskazuju svoje mišljenje i ukazuju na ono što vide – i puno lakše se nose s ovakvim situacijama kada to znaju, da smo svi mi tu s njima”, ističe.

Sara i Sunčica odrasle su i provele djetinjstvo na Kasindolskoj rijeci, zbog čega su tako snažno emotivno vezane za ovu rijeku. Dok ih investitor naziva „takozvanim aktivistkinjama“ Sara Tuševljak je 2021. godine proglašena Heroinom Bosne i Hercegovine zbog svojih aktivističkih postignuća[, a Sunčica Kovačević kontinuirano dobija međunarodne pozive (npr. Riječni Samit u Briselu 2022. godine itd) da inspiriše druge mlade ljude da se bore za interese njihovih lokalnih zajednica.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije