Odleđivanje i Milka & Mara strikes back
Počelo je novo školsko polugodište. Nakrivljena dječica se hvataju jedno za drugo ili za ograde, ne bi li se dovukljali do škole u jednom komadu. Ovako počinje jutro nad Banjalukom gdje se dio učenika hrabro bori sa snježnim glibovima, a drugi kmeče i mole boga da već jednom okopni.
Nekoliko minuta poslije školskog zvona, djeca drugog razreda osnovne škole sjede za klupama i vade svoje udžbenike iz srpskog jezika. Na sreću, pet udžbenika koje je predvidjelo Ministarstvo prosvjete i kulture RS savršen je omjer da roditelji budu samo djelimično pokolebani u zovu na pobunu.
Nakon završetka časa, učiteljica započinje svakodnevni ritual i baš u trenutku kad shvata da ima vremena za kratku puš-pauzu, čuje kako je u dnu hodnika doziva njena dugogodišnja prijateljica i saborac u borbi protiv troglave aždaje (Ministarstvo prosvjete RS, Republički pedagoški zavod RS i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva u Istočnom Sarajevu).
„Milka, ne zaboravi na subotu. Imamo sastanak sa savjetnikom. Jesi li počupala sve greške u bukvaru“, raskalašno upita koleginica.
„Jesam, Maro, ništa ne brini. Ministarstvo je oduvijek voljelo da mi rintamo za džabe i radimo njihov posao, tako da je sve spremno“, rastuženo odgovori Milka, ne toliko zbog rečenog, na to se već navikla, koliko zbog činjenice da neće imati vremena da popuši cigaretu.
Milka i Mara su se svojski namučile i uočile sve materijalne i logičke propuste udžbenika na čije štampanje ima pravo samo Zavod za udžbenike i nastavna sredstva u Istočnom Sarajevu. Republički pedagoški zavod je sva zapažanja srdačno prikupio i dao do znanja da zna da im je dato do znanja. Samo, šupa ih nekoliko godina zakašnjenja.
Vulkanci znaju najbolje
Bez obzira da li zakašnjenja ima ili nema, vrijeme je da se mikrofon da nekom drugom i da se kaže koja riječ o samim udžbenicima. Naime, prema riječima Branke Rogač, službenika za odnose sa javnošću Ministarstva prosvjete i kulture RS, vulkanski udžbenici su odabrani i sastavljeni za djecu na „osnovu liste odobrenih udžbenika, a praćenje upotrebe udžbenika i rezultate njegovog korišćenja u obrazovno-vaspitnom radu prati i vrednuje Republički pedagoški zavod“. Nešto tu ne štima, zar ne?
Nešto u rikvercu saopštenja napisano je da su „anketirani nastavnici (su) uočili određene materijalne greške, da su nastavna područja razbacana, da su ilustracije u udžbenicima zastarjele i neinteresantne učenicima, da zadaci nisu poredani po složenosti, da slikovnice za prvi razred nisu prilagođene uzrastu, te da su udžbenici prilagođeni prosječnim učenicima“. Očigledno su Republički pedagoški zavod RS i njihova kompentencija da određuju šta stoji a šta ne, malo izgubili predstavu o prostoru i vremenu ili im je MPKRS sve ove godine govorilo da bi im bilo bolje da se poklope po ušima. Drugim riječima, stručnjaci iz RPZ-a očigledno vole da spavaju, a MPKRS to spavanje odgovara jer i oni onda mogu da malo dremnu.
Refleksi mrtvog konja
Na osnovu dosad pređene kilometraže, sasvim je jasno da su naši nadležni organi nekoliko svjetlosnih milja iza problema (izdavanje i kvalitet udžbenika), čije je rješavanje prije svega njihov posao. Možda su isuviše zauzeti razmatranjem kako da pokrpaju svoj dosadašnji nemar, nego da poslušaju one na koje ovaj nemar ostavlja posljedice.
Milka i Mara su jedan dio te priče, drugi dio su roditelji čije se izjave najčešće svode na nešto poput one Slavice Bundalo za „Glas Srpske“ još u ljeto 2008. godine.
“Razgovarala sam i sa drugim roditeljima koji se žale na “nebuloze” u udžbenicima, a posebno na teške zadatke iz matematike. Iako sam završila višu školu, mnoge zadatke ne mogu riješiti. Sve je to dovelo djecu na pogrešan put. Tako imamo nezainteresovane osnovce, koji zbog straha bježe sa časova i nasiljem se bore protiv neznanja.”
Mora da su roditelji anemični i/ili nisu dovoljno glasni. Nažalost, glasni nisu ni oni iz Republičkog predagoškog zavoda RS koji su odlučili da ne odgovore na postavljena pitanja koja im je uputila BUKA. Očigledno je ćutnje zlato, ali šta će se dogoditi kad se danas prećutani problemi odraze na djecu i redovnost penzija ministrića, odnosno, kad one budu ovisile o naraštajima koje su oni obrazovali i podigli.
Monopol – šta je sad pa to?
Drugi trn u oku jeste da nakon 18 godina Republike Srpske, čudno je kako susjedni entitet ima osam licenciranih izdavača udžbenika dok mi kuburimo sa jednim – Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo. Međutim, napokon, poslije punoljetstva, došlo je vrijeme da se i to promijeni. Naime, u saopštenju za javnost sajta Vlade RS od 03.12.2009. nalazi se potvrda o usvajanju „Nacrta zakona o udžbenicima u osnovnim i srednjim školama“ kao i izjava pomoćnika ministra za prosvjetu Miroslava Bobreka: „Ukidanjem monopola u ovoj oblasti daje se prilika razvoju ove važne privredne grane, kao i pojedincima da ponude tržištu kvalitetnije udžbenike.“ Izgleda da Ministarstvo i Vlada idu na onu staru – ko prizna, pola mu se prašta.
Iako pomoćnici ministrića izlaze sa indirektnim priznanjem da je Vlada podržavala monopol, a direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, Marko Ašanin, potkraj prošle godine uvjerava čitaoce da je „jedan od problema do kojih će dovesti (ovaj) nacrt taj što će FBiH moći da štampa i izdaje udžbenike za naše tržište, a mi za njihovo tržište ne možemo”, te da će “pored toga nacrt (će) izazvati i poskupljenje udžbenika”, svako normalan bi se zapitao ko to dozvoli?
Na svu sreću, u ovom slučaju najvjerovatnije važi ona malo grublja – šta je babi milo, to se babi snilo, jer gospodin Aršanin očigledno ima selektivnu pažnju prilikom čitanja zakona i pravilnika, pa je tako propustio član 6. Pravilnika o postupku pripremanja i odobravanja udžbenika, radnih udžbenika, priručnika i drugih nastavnih sredstava za osnovne i srednje škole Federacije BiH i podebljana slova koja jasno daju do znanja da izdavači moraju biti registrovani u BiH. Pitanje da li je ovdje riječ o protekciji ličnih interesa bolje je ostaviti otvorenim, kako bi se izbjegla tužba za klevetu.
U međuvremenu, nekoliko svjetlosnih godina dalje, ona ista djeca Vulkanci sa početka priče idu na časove kod Milke i Mare. Oni, zajedno sa ostalim učiteljima i profesorima razredne nastave i sa roditeljima, pokušavaju da odgonetnu šta je pisac (udžbenika) htio da kaže i dok to rade iznova i iznova ponavljaju – Vala dugo ovo nešto kopni, majka mu stara, kad će već jednom da okopni.