Zastupnici opet iz šupljeg u prazno: Besmislene rasprave će skupo platiti građani FBiH

Zastupnici Parlamenta Federacije BiH danas su raspravljali o informaciji o formiranju nove federalne vlade, a koju je Zastupničkom domu uputila predsjednica FBiH Lidija Bradara. 

Na početku sjednice zastupnici većine odbili su prijedlog Demokratske fronte za izmjene Ustava FBiH. 

U prijedlogu DF-a se navodi da bi federalnu Vladu  imenovali predsjednik uz saglasnost jednog od potpredsjednika FBiH te da ukoliko se to ne dogodi 60 dana od izbora rukovodstva FBiH, uslijedili bi prijevremeni izbori u Federaciji BiH. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovakvom odlukom bi bilo moguće zaobići stav potpredsjednika FBiH Refika Lende (SDA) te formirati Vladu FBiH bez SDA, ali bi u budućnosti to značilo da bi bilo moguće donijeti odluku i bez obzira na volju HDZ-ovog člana rukovodstva. 

Nećemo prihvatiti da budemo nametnuta vlada od bilo koga 

Sa svojim prijedlogom na sjednicu su došli i zastupnici Stranke za BiH i Narodnog evropskog saveza (NES). 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ove dvije stranke su predložile zaključak kojim se zadužuje Ustavna komisija Zastupničkog doma da u roku od 15 dana razmotri postojeći ustavni sistem i inicira usklađivanje ili izmjenu i dopunu ustavnih odredi za izbor Vlade Federacije BiH nakon promjena koje su nastale donošenjem amandmana na Ustav FBiH od visokog predstavnika za BiH, a radi postizanja trajnog ustavnog rješenja koje će omogućiti imenovanje Vlade FBiH sadašnjem kao i svakom narednom sazivu Parlamenta Federacije BiH. 

“Nećemo prihvatiti jednokratna rješenja i nećemo prihvatiti da budemo nametnuta vlada od bilo koga, pa makar to bila i međunarodna zajednica”, kazao je Mirza Batalović, zastupnik NES-a. 

Ovaj zaključak je usvojen sa 63 glasa za i 13 protiv. 

Pred zastupnicima se našla i deklaracija Kluba SDA kojom se “odbija najavljeni prijedlog OHR-a za izmjene Ustava FBiH sa ciljem produbljenja etničkih podjela i diskriminacije kroz izborni proces”. 

I ovaj zaključak je dobio podršku većine zastupnika, a za njega su glasali i zastupnici SDP-a i Naše stranke. 

Zastupnici SDA i DF-a su smatrali da se informacija  predsjednice FBiH nije trebala ni naći na dnevnom redu jer imenovanje premijera i ministara nisu potpisala oba potpredsjednika FBiH. Shodno tome, smatrali su da je uvrštavanjem ove tačke dnevnog reda prekršen Ustav Federacije BiH. 

Na kraju je dnevni red usvojen s 53 glasa za, 12 protiv i 3 suzdržana. 

Nezir Pivić, zastupnik SDA je rekao da mu nije jasno zašto se sazvala današnja sjednica. 

“Ovakva odluka se nije smjela naći na sjednici Predstavničkog doma. Trebate samo da pročitate odredbe Ustava i ovo nije prvi put da vi kao rukovodstvo kršite  poslovnik, a sada i Ustav. Danas mi treba da raspravljamo o nečemu što je neustavno. Ja ne mogu vjerovati da se neko odlučio za ovakav potez. Zato vas molim da još jednom razmislite i da povučete ovu tačku dnevnog reda jer ona ne može biti dio dnevnog reda. Budite ozbiljni i odgovorni prema građanima”, kazao je Pivić prije nego je dnevni red usvojen.  

Rok ističe danas

Predsjednica FBiH Lidija Bradara se također obratila zastupnicima i tom prilikom je kazala da joj je zadovoljstvo prvi put se obratiti u ulozi predsjednice Federacije BiH.

“Voljela bih da je završen proces formiranja nove vlade, ali ja, ipak, vjerujem da ćemo uskoro imati novu vladu FBiH. Rok za imenovanje vlade je 30 dana od dana preuzimanja dužnosti predsjednika FBiH i taj rok ističe danas. I ako vi mislite da to nije tema koja bi trebala zanimati Zastupnički dom, ja vam se duboko ispričavam što smo danas ovdje. Donijela sam odluku 30. ožujka i poslala je potpredsjednicima kako bi i oni mogli dati suglasnost na imenovanje vlade. Svi znao da je kolega Stojanović početkom tjedna dao suglasnost, i da je kolega Lendo odbio dati suglasnost. Ova informacija je proslijeđena vama uz životopise kandidata za premijera i ministre. Nakon četiri godine tehničke vlade i pola godine od izbora ne vidim ništa važnije čime bismo se mi trebali baviti. Otvorena sam za sve nove ideje, procese i korake i sve ono što trebamo napraviti kako bi formirali izvršnu vlast. Svi ćemo biti tu kada novi sastav vlade bude izabran, da ih pratimo i kritikujemo. Moja ustavna obveza je bila da do 6. travnja imenujem vladu. Moja namjera nije bila da vi vladu potvrdite jer sam svjesna da nemam suglasnost kolege Lende”, poručila je Bradara. 

Potpredsjednik FBiH Igor Stojanović se također obratio.

“Moja želja je da nakon četiri godine nova vlada započne s novim kadrovima. Mislim da ste svi svjesni zašto moramo krenuti s novom vladom. Bez nove vlade u ovom stanju ne možemo naprijed jer pokazujemo nesposobnost za demokratiju. Od ponuđenih opcija, ovo je jedina koja će natpolovičnom većinom pratiti novu vladu. Svaku većinu koja se pojavi treba podržati i mnogi su mi zamjerali kada sam to rekao. Bez većine nećemo imati napredak i stabilnost”, istakao je Stojanović.  

Potpredsjednik FBiH Refik Lendo je kazao da bi se o imenovanju vlade moglo danas raspravljati samo u slučaju da je dogovor postignut ranije. 

“Vi ste izabrani da poštujete Ustav. Kada je u pitanju informacija i ja bih volio da je imenovanje vlade validno i dobro je što o tome ne raspravljate jer se ne raspravlja o nečemu što nije ustavno. Meni se dostavila odluka i tražilo da dam potpis na nešto u čemu ja nisam učestvovao i nisam dao saglasnost na to. Klub Bošnjaka je trebao učestvovati u tome. Jučer nam je visoki predstavnik rekao da mi trebamo postići dogovor kako bi došlo do imenovanja nove vlade”, rekao je Lendo. 

Beskorisne rasprave na račun građana

Šef Kluba SDA Mirsad Zaimović obratio se zastupnicima većine i podsjetio ih na prijedlog DF-a za izmjene Ustava FBiH. 

“Danas ste imali prijedlog DF-a, koji vam je nacrtao ovo što vi želite, da vladu imenuje predsjednik i jedan potpredsjednik Federacije BiH, ali vi ste to odbili. I svi znamo zašto ste to odbili, zato što po vašem 13 Hrvata treba da znači nešto, a 13 Bošnjaka ne treba značiti ništa”, istakao je Zaimović. 

Zastupnik DF-a Dennis Gratz je poručio zastupnicima većine da “ne mogu formirati vlast na silu onako kako su željeli”.

“Evo, bili ste kod visokog predstavnika, rekao vam je da neće nametati ništa, ne znam šta hoćete više”, kazao je Gratz. 

Zastupnik SDP-a Damir Mašić kaže da se pokušava spinovati pričom da bi bio riješen problem usvajanjem prijedloga DF-a. 

“Za izmjene Ustava nije dovoljna natpolovična većina, već dvotrećinska u oba doma Parlamenta. SDP je prije nekoliko godina pripremio izmjene Ustava BiH, ali nije bilo dvotrećinske većine. Vi predlažete nešto za što znate da neće proći. I prestanite to predstavljati kao gotova rješenja”, poručio je kolegama Mašić. 

Zastupnik DF-a Adnan Delić kolege iz DF-a i SDA je pitao gdje su bili osam godina i zašto nisu mijenjali Ustav.

“Gdje ste bili do sada. Bili ste vlast i zašto niste mijenjali Ustav. Umjesto toga prijedlog je izašao jutros u medijima i danas došao na sjednicu. Vi ste kao zaštitnici građanske države, a borite se za etnički prefiks”, kazao je Delić.  

Gratz je odgovorio Mašiću i kazao mu kako za izmjene Ustava FBiH u Domu naroda nije potrebna dvotrećinska, već natpolovična većina. 

Tokom sjednice riječ je zatražio i zastupnik Arnel Isak, kako bi obznanio da je napustio stranku Narodni evropski savez (NES).  

S obzirom da se ostatak sjednice pretvorio u bespotrebnu i besmislenu raspravu, punu replika i međusobnih prepirki, možemo slobodno konstatovati da građani Federacije od današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta FBiH nisu imali nikakve koristi. 

Još jedno gubljenje vremena i još jedna potvrda zbog čega građani u Bosni i Hercegovini sve manje prate politiku. Ljudima je, prosto, mučno gledate besmislene prepirke i sjednice od kojih nemaju nikakve koristi oni koji su zastupnike svojim glasovima i poslali u parlamentarne klupe. 

A besmislice i gubljenje vremena će zastupnici, naravno, skupo naplatiti iz budžeta građana koji pune budžet Federacije BiH. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije