Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine razmatraće na današnjoj sjednici, između ostalog, Prijedlog zaključka Komisije za jednakopravnost spolova kojim bi se omogućilo pravo porodilja na prisustvo pratnje po vlastitom izboru tokom cijelog trajanja poroda.
Riječ je o inicijativi organizacije “Glas žene” iz Bihaća, čije bi usvajanje doprinijelo sigurnijem i dostojanstvenijem porodu u svim zdravstvenim ustanovama u Federaciji. Inicijativa je bazirana na uzoru koji je već implementiran u Unsko-sanskom kantonu, nakon tragične smrti porodilje Azre Bećirspahić i njene bebe Merjem. Organizacija “Glas žene” i zastupnica Skupštine USK prethodno su uspješno provele ovu inicijativu upravo u tom kantonu.
Prema podacima Udruženja Baby Steps, u zdravstvenim ustanovama Federacije BiH mogućnost prisustva pratnje po izboru porodilje tokom cijelog prirodnog poroda trenutno postoji samo u UKC-u Tuzla i Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar.
Podsjećamo, 25-godišnja Azra Bećirspahić iz Bosanskog Petrovca preminula je polovinom marta 2022. godine u Kantonalnoj bolnici u Bihaću prilikom poroda, zajedno sa svojom tek rođenom kćerkicom Merjem. Od tada traje borba njenog supruga Anela Bećirspahića da sazna šta se tačno desilo te noći. Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona u međuvremenu je dva puta donijelo odluku da se ne provodi istraga protiv ljekara ove bolnice.
Predstavnice organizacije “Glas žene” prisustvovaće današnjoj sjednici i tom prilikom će nositi simbolične poruke podrške ovoj inicijativi, naglašavajući njen značaj za sve žene u BiH.
I dok je u većini evropskih zemalja, kao i u susjedstvu, prisustvo pratnje tokom poroda standardna praksa, u dijelu Bosne i Hercegovine to pravo ženama i dalje nije sistemski omogućeno. Iz Udruženja Baby Steps podsjećaju da prisustvo pratnje donosi brojne benefite – smanjuje stres kod porodilja, smanjuje broj medicinskih intervencija i doprinosi kvalitetnijem toku poroda. To potvrđuje i Svjetska zdravstvena organizacija, kao i kompletna medicinska struka.

Naglašavaju da omogućavanje pratnje ne zahtijeva nikakva dodatna finansijska ulaganja. Nisu potrebni posebni apartmani, skupa infrastruktura niti komplikovani uslovi – potrebna je jedino volja bolnica da ženama omoguće ono što im pripada.
U Republici Srpskoj, na Univerzitetsko-kliničkom centru RS u Banjaluci, pratnja na porodu je dozvoljena i više se ne naplaćuje, kao što je ranije bio slučaj. Zahtjev za pratnju se podnosi mjesec dana prije očekivanog termina poroda i mora se pokazati pri ulasku u porodilište.