Zašto vladajući bježe od uvođenja skenera za izbore?!

Ako bi se u upotrebu uvele tzv.nove tehnologije, printeri i skeneri, možda bi izborni rezultati konačno bili volja glasača a ne brojača.Ipak za te nove tehnologije potreban je novac a u BiH oni koji raspolažu budžetom nisu baš voljni da to urade.

Nakon svakih izbora u BIH slušamo žalbe većine kandidata da su prevareni i pokradeni. Zašto se nešto, po tom pitanju ne mijenja? Zašto u izborni proces ne uvedemo tehlologiju koju još samo mi zovemo ,,nova” dok je u svijetu to odavno u upotrebi?

O potrebi uvođenja modernih tehnologija u izborni proces govori se već godinama, ali realizacija teško ide.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prije nekoliko godina na dnevnom redu  Parlamentarne skupštine BiH našla se inicijativa o izmjeni Izbornog zakona, odnosnio uvođenju skenera i ostalih tehnologija koje bi sprečile krađu izbornih rezultata ali taj prijedlog je u rekordnom roku, za samo 26 minuta, stavljen na dnevni red, obavljena diskusija i skinut sa dnevnog reda.

,,Velika većina poslanika bila je jedinstvena u stavu da se odustane od ideje uvođenja tehnologija u izborni proces” podsjeća politički analitićarka Vildana Selimbegović i napominje da su tada većinu činili SNSD, HDZ BiH i SDA.

,,Već tada je bilo problema u koaliciji. Maltene nisu razgovarali između sebe ali su bili jedinstveni u stavu da ne žele uvođenje novih tehnologija koje bi kontrolisale izbiorne rezultate”, dodaje Selimbegović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Uvođenje novih tehnologija u izborni proces BiH i u ovom mandatu prošao je dio parlameentarne procedure. Izmjene Izbornog zakona usvojene su, na prijedlog opozicije iz Republike Srepske, u Predstavničkom domu ali sad se čeka odluka Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

,,Vjerujem da će biti dovoljno razumjevanja kolega da podrže ovaj zakon”, nada se poslanik Liste za pravdu i red u Predstavničkom domu Nenad Grković i dodaje da bi u tom slučaju, u interesu svih građana ali i izbornog procesa u BiH, za uvođenje novih tehnologija trebalo pod hitno naći novac.

,,Vidjeli smo šta se sve radilo na predhodnim izborima. Ne pobjeđuju oni za koje glasamo i kojima dajemo svoje povjerenje nego oni koji su spretniji u raznim manipulacijama”, tvrdi Grković.

Da su nam nove tehnologije u izbirnom procesu neophodne smatra i  poslanik PDP-a Branislav Borenović.

,, Mi bi uvođenjem tih tehnologija iskorijenili izbornu korupciju, a kada je iskorijenite odna ćete je otjerati iz svih institucija. Kada korupcije ne bude u institucijama za nekoliko godina mogli bi uštedjeti ogroman novac, koji se sada krade”, pojašnjava Borenović i dodaje da se u budžeti mora naći tih 110 miliona koliko košta uvođenje novih tehnologija.

,,Ako imaju 103 miliona za kumovsku zgradu u Banjaluci, 113 miliona za Vijadukt mislim da je mnogo važnije taj novac potršiti na tehnologiju koja bi konačno omogućila fer i poštene izbiore”, zaključuje Borenović.

Para ima ali nisu pravilno raspoređene. Da li je preče da se recimo dobit od Centranle banke Bih uloži u modernizaciji izbornog procesa ili da se od tog novca kupuju automobili, kumovske zgrade, plaćaju dnevnice i ostali luksuz vlastodržaca?

,,Za nas je prihvatljivo da se ta sredstava ulože u nove tehnologije koje bi spriječile pljačku i korupciju u izbornom procesu”, kaže  Grković i dodaje da je to Savjet ministara BiH trebao odavno uraditi jer je to ogroman posao i teško će biti završen do opštih izbora naredne godine.

Ipak vlast nije rada da odvoji novac za modernizaciju izbornog procesa, jer zašto bi “sjekli granu na kojoj sjede”.

,,Svuda na svijetu su zapisnici izvor prava da se neko proglasi izbornim pobjednikom, a ne softveri”, tvrdi predsjednik Ujedinjene Srpske i predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

,,Ne želimo da skeneri proglašavaju pobjednike, nego zapisnici.Nećete izbjeći biračke odbore i našu kontrolu naših glasova. Pa nismo mi baš mala djeca”, poručuje  Stevandić .

 Mnogi očekuju da Kristijan Šmit nametne odluku da se novac od dobiti Centralne banke iskoristi za kupovinu skenera i ostale opreme za Centranlu izbornu komisiju. Podsjećamo Šmit je  nametnuo i odluku da se u budžetu 2022.nađu sredstva za održavanje opštih izbora i svi su, učešćem u tim izborima, tu odluku priznali.

,,Visoki predstavnik je već tražio da se to pitanje riješi u Parlamentu, ali je očito da nema dovoljne većine za tako nešto”podsjeća politička analitičarka Vildana Selimbegović i zaključuje da je Draganu Čoviću više stalo do spašavanja Milorada Dodika nego do fer i poštenih izbora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije