“Radnici ŽRS na radnim mjestima u potpunosti poštuju propisani minimum procesa rada, pa su disciplinske prijave zbog nepoštivanja Pravilnika o minimalnom procesu rada neosnovane i ne odgovaraju stvarnosti”, izjavio je Srni predsjednik Sindikata željezničara RS Nedislav Kuzmić.
Kuzmić je rekao da na prugama Srpske svakodnevno saobraćaju svi međunarodni putnički vozovi i svi teretni vozovi sa kvarljivom robom, kao i teretni vozovi koji prevoze robu od posebnog značaja za proizvodnju u privrednim organizacijama.
Prema njegovim riječima, odluka o stupanju u generalni štrajk donesena je nakon jučerašnjih neuspjelih razgovora sindikata i uprave predzeća u Banjaluci, jer uprava nije htjela da, bar privremeno, povuče disciplinske prijave.
Kuzmić je naveo da je odluka o stupanju u štrajk posljedica nepoštivanja sprazuma postignutog sa upravom preduzeća 15. februara, pa je svih šest sindikata u ŽRS bilo primorano da 24. maja donese odluku o stupanju u štrajk 3. juna.
“Radnici Željeznica, osim neisplaćene tri plate i jednog toplog obroka u ovoj godini, te regresa za 2009. i 2010. godinu, traže i utvrđivanje odgovornosti za teško stanje u ovom javnom preduzeću”, dodao je Kuzmić.
Podsjetimo, u februaru tekuće godine na snazi je bio prvi štrajk ovog preduzeća kad je ukazano na nepovoljnu situaciju u ovom preduzeću. Kako od tad ništa nije promijenilo “štrajkački odbor ostao je mišljenja da je štrajk rješenje za nagomilane poteškoće”, rekla je za BUKU Milanka Stamenić, menadžer za odnose sa javnošću ovog preduzeća.
“Uprava smatra da se rješenje za nagomilana dugovanja ne može iznaći na brzinu nego je neohodno raditi i dogovarati se. Redukovanjem teretnog saobraćaja, koji je glavni izvor prihoda ŽRS, preduzeće se dovodi u još težu situaciju. Štrajk će donijeti velike štete, izazvaće nepovjerenje korisnika željezničkih usluga i narušiti u javnosti ionako poljuljan ugled preduzeća”, rekla je Stamenićeva.
Nedislav Kuzmić, predsjednik Sindikata željezničara RS rekao je da radnici Željeznica RS, osim neisplaćene tri plate i jednog toplog obroka u ovoj godini, te regresa za 2009. i 2010. godinu, traže i utvrđivanje odgovornosti za teško stanje u ovom javnom preduzeću.
“Štrajk je posljedica nepoštovanja sprazuma postignutog sa upravim preduzeća 15. februara, pa je svih šest sindikata u Željeznicama RS bilo primorano da 24. maja donese odluku o stupanju u štrajk, koja je potvrđena na zajedničkom sastanku predstavnika svih sindikata na ŽRS”, istakao je Kuzmić.
Kuzmić je istakao da se na prugama RS odvija željeznički saobraćaj prema Pravilniku o minimalnom procesu rada, pa voze svi međunarodni putnički vozovi i svi teretni vozovi sa pokvarljivom robom, kao i teretni vozovi koji prevoze robe koje su od posebnog značaja za proces proizvodnje u privrednim organizacijama.
U unutrašnjem i međuntitetskom saobraćaju iz Doboja saobraćaju po dva voza na pružnom pravcu Doboj – Banjaluka i Doboj – Maglaj, te po jedan voz na pružnom pravcu Doboj – Šamac, Doboj – Petrovo i Doboj – Tuzla.
Predstavnici sindikata od februara su naglašavali da su zadnju platu primili za januar i to u visini od 70 posto i bez toplog obroka, a da se zaposlenima duguje više od 20 miliona KM.
Podsjetimo da su zaposleni u Željeznicama Republike Srpske početkom februara stupile u štrajk zbog neisplaćene četiri plate i drugih dugovanja, ali su se i tada poštovali minimumi rada. Željezničari su i tad bili odlučni da ne odustanu od najavljene obustave rada jer im se duguje oko 21 milion KM. Višednevni štrajk u februaru je okončan nakon pregovora zaposlenih sa predstavnicima Vlade RS.
Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić tada je da je nakon sastanka, kome su prisustvovali i ministri finansija i saobraćaja i veza Zoran Tegeltija i Nedeljko Čubrilović, te predstavnici Uprave i Štrajkačkog odbora ŽRS potpisan sporazum o prekidu štrajka i restrukturisanju čitavog sistema u ovom preduzeću.
“Vlada je preuzela obavezu redovnog isplaćivanja granta ŽRS za 2011. godinu, u skladu sa usvojenim budžetom. Na narednoj sijednici Narodne skupštine daćemo prijedlog da se ŽRS isplati 1.484.000 eura koje su željeznice platile na ime Vlade, Željeznicama Hrvatske”, istakao je u februaru Džombić i naglasio da će Vlada RS dati garancije ŽRS za dobijanje kredita od 16 miliona KM, te da će biti obezbijeđena dodatna dva miliona KM da bi unaprijedili redovnu isplatu plata zaposlenima u stoprocentnom iznosu.
U finansijskom izvještaju tog javnog preduzeća za prvi kvartal tekuće godine objavljenom na Banjalučkoj berzi, navedeno je da su “Željeznice RS” za samo tri mjeseca ove godine ušle u novi gubitak od oko 6,4 miliona, čime su kumulativni gubici narasli na čak 173 miliona maraka. Ostvareni gubitak u tom periodu je za 2,4 miliona veći u odnosi na 2010. godinu. Dugoročne obaveze porasle su za čak 10 miliona i na kraju marta 2011. godine iznosile su oko 83 miliona, dok su kratkoročne ostale na oko 88 miliona maraka.
Ovo je još jedan primjer kako se u Srpskoj problemi rješavaju lažnim obećanjima. Zna se da u Željeznicama Srpske radi mnogo više radnika nego što je potrebno, čak je i resorni ministar priznao da su se ljudi u predizborno vrijeme prošle godine zapošljavali u ovo preduzeće iako to nije bilo potrebno. A da stanje bude još teže pobrinula se odluka rukovodioca Željeznica Srpske da u prva dva mjeseca ove godine zaposli još 46 nova radnika. Pored toga, u Željeznicama Srpske rade i mnogi radnici koji su zreli za penziju, ali i dalje ostaju na svojim radnim mjestima. Na primjer, Dušan Spremo, izvršni direktor za poslove prevoza u ovom preduzeći ima 43 godine radnog staža, ali najavljuje ponovno konkurisanje za menadžersku poziciju na kojoj radi.
U takvoj atmosferi gdje svako gleda svoju kratkoročnu korist ne može se raditi na obnovi preduzeća koje svakim danom sve više i više tone u dugove.