Zašto nema citostatika za najteže bolesnike u RS? Dobili smo odgovor iz Fonda

“Univerzitetski klinički centar Republike Srpske uputio je Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske nekoliko molbi za hitno rješavanje nedostatka lijekova sa Liste citotoksičnih, bioloških i pratećih lijekova u našoj ustanovi, a zadnji dopis je poslan 29.02.2024. godine” rečeno je za BUKU u UKC RS.

Naime, prema Odluci Vlade Republike Srpske nabavka citotoksičnih lijekova za zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj je u nadležnosti Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

“Istovremeno sa druge strane, do nedostatka velikog broja citotoksičnih lijekova je dovelo i nepoštovanje ugovorenih obaveza mnogih dobavljača, a po Tenderu Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske br: 07/015-3804/21, koji unazad nekoliko mjeseci ne vrše kontinuirano snabdijevanje Univerzitetskog kliničkog centra prema dostavljenim narudžbenicama” kaže se u odgovoru UKC-a RS dostavljenom portalu BUKA.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Fonda su nam rekli kako oni sprovode centralizovane javne nabavke citostatika za sve naše bolnice već niz godina, a na osnovu potreba koje iskažu same bolnice.

FZO RS svake godine pravovremeno pokreće procedure javnih nabavki citostatika i posljednjih godina bolnice u Srpskoj su u kontinuitetu snabdjevene potrebnim lijekovima. Međutim, sporadično se znaju desiti nestašice pojedinih citostatika u bolnicama i to iz različitih razloga, na koje Fond ne može da utiče, poput globalnih nestašica na svjetskom tržištu, problema prilikom transporta – što je posebno izraženo zadnjih godina zbog aktuelnih dešavanja u svijetu, procedura uvoza i kontrola, interventnog uvoza i dr.

“FZO RS, inače, ugovore za citostatike potpisuje sa dobavljačima na dvije godine kako bi se obezbijedio kontinuitet u snabdjevanju. Početkom ove godine istekli su dvogodišnji ugovori za nabavku citostatika koji su funkcionisali bez problema i bolnice su bile snabdjevene potrebnim lijekovima u protekle dvije godine, a novi ugovori za ovu i narednu godinu su, takođe, već potpisani. Međutim, problemi su nastali sa posljednjim narudžbama citostatika za decembar i januar ove godine (narudžbe po starim ugovorima) i to za cisplatin i karboplatin jer su se dobavljači suočili sa defekturama i problemima sa transportom lijekova, te nisu na vrijeme isporučivali ove citostatike. Prema informacijama od dobavljača koji nisu isporučili bolnicama sve potrebne ugovorene količine pomenutih lijekova, oni bi uskoro to trebalo da urade. Prema tome, očekujemo da u najkraćem mogućem roku dobavljači prevaziđu probleme sa kojima se suočavaju i da isporuče potrebne citostatike i FZO RS ulaže maksimalne napore da im u tome pomogne” rekli su za BUKU u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.

U međuvremenu, osiguranicima koji sami negdje nabave citostatike, FZO RS refundira troškove u potpunosti i ti zahtjevi se prioritetno rješavaju. Troškove citostatika refundiraju u punoj cijeni po kojoj su ih pacijenti kupili.

“Dakle, u potpunosti smo svjesni nastalih problema kada su u pitanju nabavke lijekova i nijedna zdravstvena ustanova nema potrebu da od nas traži da hitno reagujemo jer FZO RS već više od 15 godina nabavlja lijekove za bolnice i svih ovih godina, uprkos brojnim izazovima prilikom nabavki, ulažemo maksimalne napore da za pacijente obezbjeđujemo pravovremeno potrebne terapije. To činimo i sada i svakodnevno komuniciramo sa dobavljačima tražeći rješenje na koji način, u okolnostima globalnih nestašica, da nabave lijekove koje su dužni da isporuče bolnicama” rekli su u Fondu.

Fond zdravstvenog osiguranja je više puta u proteklim godinama ukazivao i na komplikovane procedure javnih nabavki, odnosno na manjkavosti Zakona o javnim nabavkama BiH, koji ne uvažava specifičnosti zdravstvenog sistema, već se nabavka lijeka tretira kao i nabavka bilo koje druge robe, bez obzira što su lijekovi neophodni za zdravlje i život pacijenata. Zbog složenosti procedura javnih nabavki, procedure nabavki znaju da traju mjesecima.

“Zbog toga pokrećemo procedure nabavke što je ranije moguće, ali se opet dešava, prvenstveno zbog nezainteresovanosti dobavljača, da se na tender niko ne javi i tada ne postoji druga opcija već da se postupak ponavlja sve dok se ne pojavi zainteresovani dobavljač. Naime, naše tržište je malo i ma koliko pojedini lijekovi bili skupi, dobavljači često nemaju interesa da ih nabavljaju za naše zdravstvene ustanove. Problem dodatno usložnjava situacija u svijetu pa dobavljači koji su nam ranije isporučivali određene lijekove, sada imaju problem da ih uvezu ili transportuju iz pojedinih zemalja svijeta. Inače, na Listi citostatika Fonda se nalazi više od 100 lijekova za sve vrste malignih oboljenja, a za citostatike se godišnje izdvaja oko 14 miliona KM” rekli su za BUKU.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije