Tako se u dokumentu od 9. maja navodi da je „u nekoliko posljednjih sedmica vojska bosanskih Srba jasnim pokazala pripreme za masovni napad na Sarajevo. Oni su iskopali nove šančeve za tenkove, ojačali linije fronta novim balvanima, vrećama s pijeskom i betonskim blokovima, čime su osnažili svoj obruč oko Sarajeva“.
GeneralRupert Smith, komandant snaga UNPROFOR-a, kazao je da očekuje da Srbi „počnu poklapati jednu po jednu enklavu“, a da će im „Sarajevo biti kruna te kampanje“.
Zanimljivo je da se u ovom papiru opcija srpskog zauzimanja enklava nije razmatrala. Umjesto toga, pažnja je usmjerena prema poziciji Aerodroma Sarajevo, a samo kroz najavu da bi Armija RBiH mogla braniti Sarajevo, pa čak i pokušati osloboditi ga, „riješeno“ je pitanje enklava.
Nakon što je 11. jula pokorena Srebrenica, u Washingtonu je 14. jula održan sastanak na kome se govorilo o situaciji u BiH. CIA je u pripremi tog sastanka napravila zabilješku.
“Posljednje informacije pokazuju da su Srbi uglavnom dovršili evakuaciju muslimanskih izbjeglica iz Srebrenice. Ima nekih borbi oko Žepe, ali nemamo jasnih dokaza da je u toku napad koji za cilj ima da se i ta enklava pokori. Imate posebno napisano šta bi sljedeće Srbi mogli uraditi” – piše u dokumentu CIA-e.
No, vijesti o genocidu u Srebrenici su ipak već tada bile poznate. Uznemiren saznanjima o užasnim masovnim ubijanjima i klanjima, tadašnji francuski predsjednik Jacques Chirac telefonom je pozvao Billa Clintona.
“Predsjednik Chirac je ovog popodneva pozvao predsjednika Clintona i iznio mu ‘ili – ili’ prijedlog. Ili će SAD poslati trupe da zajedno s britanskim i francuskim snagama silom vrate i uspostave ponovo zaštićenu zonu Srebrenica te se naprave mehanizmi da se ona odlučnije brani, ili će se Francuzi povući” – piše u dokumentu.
Nadalje se citira francuski ambasador u Washingtonu koji je odmah istakao da prijedlog svog predsjednika smatra „smiješnim“.
U daljnjem tekstu tog dokumenta može se iščitati da je pad Srebrenice i Žepe gotova stvar. Analitičari CIA-e procjenjivali su može li se Goražde održati te kakve su šanse da Sarajevo ne padne u srpske ruke.
U jednom od dokumenata CIA prenosi i raspravu koju su vodili ministar odbrane SAD-a William Perry i Richard Holbrooke, Clintonov izaslanik, u vezi s Goraždom.
Na sastanku 23. augusta u Washingtonu Perry je predložio da se Goražde preda Srbima. Kazao je da je „ono preskupo i teško ga je braniti“.
Holbrooke je na to odgovorio da se pitanje Goražda mora rješavati u saradnji s vlastima u Sarajevu „koje su javno kazale da će insistirati na tome da Goražde bude dio teritorija pod njihovom kontrolom”.