Zakon izazvao konfuziju: Smiju li apoteke raditi nedjeljom?

Iako zakon jasno definiše zabranu rada većine trgovinskih objekata, situacija s apotekama nije tako jednostavna.

Nakon što je Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio Zakon o unutrašnjoj trgovini, koji zabranjuje rad trgovina nedjeljom, javnost je ostala zbunjena u vezi sa statusom apoteka.

Iako zakon jasno definiše zabranu rada većine trgovinskih objekata, situacija s apotekama nije tako jednostavna, što je izazvalo brojne nejasnoće.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zakon o unutrašnjoj trgovini, koji je stupio na snagu danas, propisuje da trgovine i marketi ne smiju raditi nedjeljom, dok su određeni objekti izuzeti, poput pekara, suvenirnica i cvjećara.

Također, izuzetak predstavljaju i prodajni objekti unutar željezničkih i autobusnih stanica, aerodroma, bolnica, muzeja, hotela i specijalizirani objekti, poput prodavnica na grobljima. Međutim, apoteke nisu jasno razgraničene u ovom zakonu, što je dovelo do brojnih pitanja i nesporazuma.

DA LI SE ZABORAVILO NA APOTEKARSKU DJELATNOST?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako je Ministarstvo trgovine u početku izjavilo da apoteke ne smiju raditi nedjeljom, situacija je postala zbunjujuća kada su u kasnijim odgovorima spomenuti zakoni koji reguliraju apotekarsku djelatnost.

“Pošto je par velikih trgovinskih lanaca nastojalo čim prije riješiti vlastiti problem nedostatka radne snage, u međuvremenu se zaboravilo na apotekarsku djelatnost. Zakon o unutrašnjoj trgovini ne prepoznaje “dežurnu apoteku” kao izuzeće. Iako Ministarstvo trgovine navodi odlučno “NE” za rad apoteka, kasnije se u odgovoru može pročitati da ipak apoteke mogu raditi jer su regulisane lex specialis zakonom. Interesantno je da Ministarstvo trgovine spominje neke kantonalne zakone, iako se svuda jasno navodi federalni zakon o apotekarskoj djelatnosti. Po tom zakonu ne samo da smiju raditi nedjeljom, već minimalno jedna mora raditi nedjeljom. Greška u koracima. Brzina”, izjavio je Admir Čavalić, federalni zastupnik.

Čavalić ističe da je evidentno kako je Ministarstvo trgovine zaboravilo na apoteke.

“U izuzećima Zakona o unutrašnjoj trgovini po pitanju nedjelje čak nema navođenja “dežurne apoteke”. Apoteke nisu dragstori, dakle jednostavno kazano napravljen je propust. Sada Ministarstvo trgovine nastoji praviti neke pravne akrobacije pozivajući se na kantonalne propise. Ako bi se držali odgovora kojeg su prepravili onda sve apoteke mogu raditi sad u nedjelju jer federalni zakon o apotekarskoj djelatnosti ne zabranjuje rad nedjeljom. Međutim, ako bi se držali Zakona o unutrašnjoj trgovini, jasno je da niti jedna apoteka nema mogućnosti rada (čak i dežurna). U ovoj situaciji potpune pravne konfuzije, najbolje je da inspekcije razumiju sve ovo tj. shvate propust ministarstva, a kako ne bi masovno kažnjavali apoteke”, rekao je Čavalić.

ZAKON O APOTEKARSKOJ DJELATNOSTI

Zakon o apotekarskoj djelatnosti pruža specifična pravila za apotekarski sektor, pa su se u vezi s tim javile i dodatne nejasnoće, čije smo pojašnjenje zatražili od Sindikata organizacije Javne Ustanove “Apoteke Sarajevo”.

Oni su nam kazali da je do konfuzije došlo uslijed stupanja na snagu Zakona o unutrašnjoj trgovini i čl. 18 stav 1 i 2 gdje stoji da je radno vrijeme prodajnih objekata, koji potpadaju pod ZUT, od ponedeljka do subote, a nedjelja je neradna uz određene izuzetke koji su definisani stavom 5), 6) i 7) (npr. cvjećare, pekare, dragstori itd.).

“Niti u jednom članu zakona nema spomenutih apoteka, a koje dio svoje djelatnosti registruju u oblasti trgovine pod šifrom djelatnosti 47.7. Samim tim, podrazumijevalo bi se, prema ZUT, da sve apoteke moraju biti zatvorene tokom nedelje”, rekao je za Akta.ba Semir Mehović, Predsjednik Osnovne sindikalne organizacije Javne Ustanove ”Apoteke Sarajevo”.

Dalje navodi da Zakon o apotekarskoj djelatnosti (u daljem tekstu ZAD) u čl. 55 i 56. definiše da resorno kantonalno ministarstvo u saradnji sa nadležnom komorom propisuje početak, završetak i raspored radnog vremena apoteka itd, te da u sredinama koje imaju organizovanu kontinuiranu zdravstvenu zaštitu (Hitna pomoć), najmanje jedna apotekarska organizaciona jedinica mora organizovati dežurstvo u trajanju 00/24 sata radnim danima, noćnim časovima, subotom i nedjeljom i u vrijeme praznika.

“Što se tiče detalja, ZAD se u potpunosti oslanja na odredbe Zakona o radu FBiH. Međutim, mora se uzimati u obzir i Odluka o standardima i normativima zdravstvene zaštite iz obaveznog zdravstvenog osiguranja (Sl. Novine FBiH 5703/2003) gdje se dežurna apoteka organizuje u naseljenim mjestima preko 20.000 stanovnika”, pojasnio je.

Mehović ističe da Zakon o apotekarskoj djelatnosti uopšte ne reguliše na precizan način rad nedeljom, već ostavlja opciju da resorno kantonalno ministarstvo uz savjete nadležnih komora odredi raspored radnog vremena, uključujući i nedjelje.

GREŠKE U INTERPRETACIJI NOVOG ZAKONA O UNUTRAŠNJOJ TRGOVINI

On pojašnjava da su greške u interpretaciji novog ZUT to što apoteke nisu uzete u obzir i ne spominju se ni u kojem kontekstu, posebno ne dežurne apoteke kao izuzeci od nerada nedjeljom ili za vrijeme praznika.

“Samim tim, to bi značilo da sve apoteke, uključujući i dežurne, ne smiju raditi nedeljom i za vrijeme praznika. Na oficijelnoj stranici Federalnog ministarstva za trgovinu je dato kratko objašnjenje, ali koje nije zasnovano na činjenicama iz ZUT, već pretpostavkama da svaki kanton ima regulisano radno vrijeme zdravstvenih ustanova odgovarajućim propisom. Osim toga, pozivaju se na kantonalni zakon o apotekarskoj djelatnosti koji ne postoji”, rekao je Mehović.

Kada je riječ o Kantonu Sarajevo, resorno ministarstvo je izdalo Pravilnik o radnom vremenu u zdravstvenim ustanovama koje imaju status ugovorne zdravstvene ustanove, kao i privatnih
zdravstvenih radnika koji imaju status ugovornih privatnih zdravstvenih radnika. Kako navodi Mehović u čl. 13 piše da je rad apoteka od ponedeljka do petka 08-21 sat, dok je subotom radno vrijeme od 08:00 do 15:30 (ne spominje se nedjelja). U čl. 7 i 8 Pravilnika je pak regulisan rad dežurnih apoteka i broj farmaceutskih timova u istom.

“Međutim, s terena saznajemo da veliki broj apoteka radi nedjeljom, iako to nije u skladu s Pravilnikom, ali očigledno nije bilo ni strogo zabranjeno – do sada. Naša očekivanja, unutar Kantona Sarajevo su da će resorno ministarstvo morati po hitnom postupku revidirati Pravilnik s nadležnim komorama i da sada bude jasno precizirano da su nedjelja i dani za vrijeme praznika neradni (osim za dežurne apoteke) jer u tom slučaju govorimo o Lex superior derogat legi inferiori”, poručio je Mehović za Akta.ba.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije