Goran Pejčinović, vlasnik Vinarije “Pejčinović” iz Kiseljaka, jedan je od 2.000 korisnika iz svih dijelova Bosne i Hercegovini čiji će biznis biti unaprijeđen zahvaljujući nepovratnim sredstvima Evropske unije.
Preko start up projekta dobio je sredstva iz evropskih fondova za nabku opreme i modernizaciju vinarije. To će ubrzati i modernizovati prizvodnju.
“Oprema koju sam imao bila je dosta primitivna, ova oprema koju sam sada dobio, svrstava me u modernije vinarije u BiH. Investzicija je bila oko 52.000 KM. Za to sam nabaio inox bačve sa dupkom stijenkom, sistem za kontroliranu fermentaciju, hidropresu, muljaču i agrometerološku stanicu”- kaže Pejčinović.
Pomoć je dobio i njegov prijatelj Julijan Komšić, vlasnik firme “Bohorina” iz Kiseljaka koja se već tri godine bavi proizvodnjom cidera. To je piće sa niskim procentom alkohola, ali jakom aromom.
“Projekat nam je dosta pomogao, odnosno, tek će pomoći jer završavamo nabavku opreme. Pomoći će nam u prerađivačkim kapacitetima i podizanju kvalitete proizvoda”- rekao je Komšić.
2000 korisnika pomoć je dobilo kroz 171 projekat tokom četiri godine u okviru projekta EU4agri i EU4agri-Recovery. Ukupno je potrošeno 20 miliona evra direktne podrške ruralnom sektoru, ali i tehničke podrške razvoju politika i jačanju kapaciteta .
“Radi se o razvojnim projektima gdje poljoprivredni proizvođači i prerađivački, moraju razmišljati na malo drugačiji način, kroz poslovne planove i razvoj investicija, gdje smo im vjetar u leđa i zajedno sa njima ulažemo u njihova poslovanja”, kaže Nedža Adilagić, projektna menadžerica EU4agri projekta.
EU4AGRI-Recovery trogodišnja inicijativa (2021-2024), čiji je cilj podrška Bosni i Hercegovini u ublažavanju ekonomskih efekata pandemije COVID-19 na poljoprivredno-prehrambena preduzeća i operatere ruralnog turizma. Sve se radi s ciljem kako bi poljoprivredna proizvodnja održala kontinuitet te kako bi se ona unaprijedila.
Projekat provode Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) i Češka razvojna agencija (CzDA).
“Jako je bitno naglasiti da smo radili i na pomaganju poljoprivrednicima kako bi uveli nove inovativne poslovne modele u prethodnom periodu koje smo uradili ne samo kroz javne pozive nego i kroz tehničku podršku koja je pružena od strane naših stručnih eksperata. Također, radili smo direktno sa start up-ima, tačnije, projekat je podržao 14 start up-a, a to su sve mladi ljudi koji se žele baviti poljoprivredom”, rekla je Anela Rodić-Jarebica, projektna menadžerica EU4AGRI-Recovery projekta.
O značaju projekta govorilo se i na nedavnoj novinarskoj radionici održanoj u Tarčinu. Novinari iz cijele BiH dobili su potrebne informacije o projektu, ali su imali priliku i upoznati direktne korisnike projekta.