Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović tvrdi da su novi krediti neminovni kako bi se realizovalo novih 11, kako je naveo, “kapitalnih projekata”.
Krediti će biti iskorišteni, naveo je, za kupovinu pokretne i nepokretne imovine fabrike “Unis-valjaonica hladno valjane trake” u Ramićima, te, između ostalog, za projekte vodosnabdijevanja za izgradnju kanalizacije u jednoj ulici, izgradnju puta za Priječane, sanaciju i rekonstrukciju Sportske dvorane “Borik”, izgradnju zajedničkog objekta ambulante porodične medicine u Mjesne zajednice Kočićev Vijenac, izgradnju kružnih raskrsnica u gradu i za izgradnju mjesne kancelarije u MZ Borkovići.
‘Sve su to kapitalni projekti, koji se ne mogu finansirati samo iz budžeta Grada, nego i iz drugih potencijalnih sredstva. Ti projekti su utvrđeni kao prioriteti na ranijim sjednicama Skupštine Grada, a u međuvremenu smo obavili kontakte sa bankama i dobili konkretne ponude koje je Skupština prihvatila. Slijedi potpisivanje ugovora sa bankom koja će obezbijediti ta sredstva i poslije sukcesivna realizacija tih sredstava prema potrebama, kazao je u izjavi novinarima gradonačelnik nakon sjednice gradske skupštine’, kazao je Davidović.
Prema njegovima riječima, sa ovim odlukama o kreditnom zaduženju – Grad je u ovoj godini zadužen sa 11,8 odsto, a u narednoj godini, koja je najveća po tome, kako je istakao gradonačelnik – „trebalo bi da budemo formalno zaduženi sa oko 17 odsto ali u tome je i kredit KfW banke koji u suštini vraća Vodovod”.
„Kada se sve uzme u obzir, zaduženje bi trebalo da bude negdje oko 15 odsto, što znači da ostaje još slobodnog prostora za kreditna zaduženja”, zaključio je on.