Za sigurnost djece i roditelja: Amna i Lejla razvile STIO Kids aplikaciju za vrtiće

Roditelji sada mogu jednim klikom da vide koliko su djeca spavala, šta su jela ili kada imaju izlet

STIO Kids je prva aplikacija za vrtiće u regionu koja omogućava praćenje aktivnosti djece u vrtićima, olakšava rad vaspitačima i vaspitačicama, te pojednostavljuje komunikaciju između roditelja i vaspitačica. Osim toga, aplikacija je dizajnirana tako da objedinjuje sve podatke i informacije o aktivnostima u odgojno-obrazovnim ustanovama te osigurava praćenje novčanih transakcija olakšavajući tako i administrativne procese. 

Aplikaciju je razvio tim stručnjaka, u vodstvu inžinjerki elektrotehnike Amne Galešić i Lejle Eminović, koje su se odlučile na ovaj poduhvat nakon što su uvidjele potrebu da osiguraju uvid u aktivnosti djece u vrtićima istovremeno olakšavajući vaspitačicama posao. 

“Ideja o aplikaciji za vrtiće nastala je spontano 2018. godine, ali je rebrending i prilagođavanje trenutnim uslovima razvijan skoro godinu dana”, kaže za Buku Amna Galešić. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Njena koleginica Lejla Eminović dodaje da je aplikacija testirana i impelmentirana u pojedinim privatnim vrtićima u Kantonu Sarajevo, te da su roditelji, vaspitači i vaspitačice, te osoblje iz uprave vrtića izuzetno zadovoljni. 

U vrtićima koji koriste aplikaciju više nema redova na izlasku iz vrtića. Vaspitačice sada više ne moraju usmeno odgovarati na pitanja roditelja o navikama i aktivnostima djece te dijeliti informacije o tome da li je dijete jelo, spavalo te da li su uočeni neki simptomi prehlade ili bolesti. Sve te informacije se jednostavno, jednim klikom unose u aplikaciju, što ih automatski čini dostupnim roditeljima, navodi Eminović. 

Prednosti ovakve vrste praćenja aktivnosti djece u vrtćima su mnogobrojne. Osim osnovnih informacija o tome koju vrstu hrane je dijete danas imalo za ručak aplikacija omogućava i praćenje složenijih statističkih podataka. Detaljan uvid u zdravstvena stanja djece, upravama odgojno-obrazovnih institucija omogućava rano detektovanje, a time i širenje virusnih oboljenja. Aplikacija, dodaju naše sagovornice, objedinjuje informacije o planiranim aktivnosti poput različitih priredbi, izleta u prirodu, posjeta muzejima i slično. 

“Roditelji u svakom momentu mogu pristupiti ovim infromacijama što im uveliko olakšava organizaciju pri spremanju djece za vanredne aktivnosti”, navodi Galešić.

Ona napominje da je u izradi aplikacije učestvovao cijeli tim inžinjera, programera, dizajnera i drugih IT stručnjaka te da se radi o višejezičnom sistemu koji nije ograničen geografskim linijama.

“Trenutno smo u pregovorima sa jednom poznatom mrežom odgojno-obrazovih ustanova u Hrvatskoj koja nastoji unaprijediti poslovanje i komunikaciju uvođenjem STIO Kids aplikacije”, navodi Galešić.

STIO Kids tim pegovara i sa javnim odgojno-obrazovnim ustanovama širom Bosne i Herecgovine, gdje nastoji osigurati posebno povoljne uslove koji bi bili prihvatljivi za budžete manjih opština. 

Aplikacija je razvijena tako da olakšava posao odgajateljima, a roditeljima daje uvid u informacije o aktivnostima djece te im olakšavao administartivne poslove i komunikaciju, što i jednima i drugima štedi vrijeme koje mogu kvalitetno posvetit odnosu sa djecom.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije