Za kredite u BiH potrebno platiti više od 25 milijardi KM

Zaključno sa novembrom prošle godine krediti u Bosni i Hercegovini su iznosili 25,57 milijardi KM, pokazuju posljednji podaci Centralne banke BiH.

U ovim podacima se navodi da polovinu od ovog broja čine krediti stanovništvu.

Oni su, prema podacima za 11 mjeseci prošle godine, iznosili 12,83 milijarde KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Nefinansijskim privatnim preduzećima su krediti zaključno sa novembrom prošle godine iznosili 10,59 milijardi KM.

“Krediti vladama entiteta su u 11 mjeseci prošle godine iznosili 291,6 miliona KM, dok su krediti vladama opština bili oko 439,3 miliona KM”, piše u podacima Centralne banke BiH.

Dalje se navodi da su ukupni depoziti iznosili 33,26 milijardi KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tako su prenosivi depoziti iznosili 21,74 milijarde KM, dok su ostali depoziti bili oko 11,5 milijardi KM.

“Rezerve komercijalnih banaka su iznosile 8,23 milijarde KM, a strana aktiva 6,73 milijarde KM. Potraživanja od opšte vlade su bile 3,6 milijardi KM, a potraživanja od nefinansijskih javnih preduzeća 612,2 miliona KM. Potraživanja od nefinansijskih privatnih preduzeća su 10,65 milijardi KM, potraživanja ostalih finansijskih institucija 287,3 miliona KM, a potraživanja od ostalih domaćih sektora 12,88 milijardi KM”, stoji u podacima.

“Na godišnjem nivou trend kreditnog rasta započet polovinom 2023. godine održan je i u novembru 2024. godine. U odnosu na isti mjesec prošle godine stanje kredita je više za 9,8%. Prema anketama o kreditnoj aktivnosti banaka glavni generator kreditnog rasta je i dalje visoka tražnja za kreditima, bez obzira na pooštravanje kreditnih standarda u sektoru preduzeća tokom cijele godine. Prema očekivanjima banaka, u zadnjem kvartalu kreditni standardi u sektoru preduzeća će biti ublaženi, a u sektoru stanovništva neće biti pooštreni. U odnosu na prethodni mjesec kamatne stope na kredite su blago porasle, a prosječna ponderisana kamatna stopa na ukupne kredite je iznosila 5,03%”, objašnjavaju iz Centralne banke BiH.

Ekonomista Milenko Stanić kaže da polovinu ukupnih kredita čine krediti stanovništva, te da je slična strana i na strani depozita.

“Izvori depozita i novca u bankarskom sektoru su stanovništvo, preduzeća i javni sektor. Stanovništvo dominira u tom segmentu obezbjeđenja finansijskih sredstava, što govori da dio stanovništva ima novčane viškove koje su spremni da putem banaka pozajme onima koji traže kredit pod određenim uslovima. Jasno je da ovaj iznos kredita koji ima stanovništvo govori da veliki broj stanovnika ima potrebu da rješava svoje investicione, ali i tekuće probleme. Problem je što u toj strukturi kredita dominiraju krediti za tekuću potrošnju, i to je, čini mi se, oko 90 odsto, a veoma mali iznos je za investicionu izgradnju, odnosno rješavanje stambenog pitanja”, naglasio je Stanić

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije