Za godinu zatvora 36.500 KM: Zakon dozvoljava ratnim zločincima otkup kazne, 14 ih to uradilo!

Šalje se izrazito negativna poruka preživjelima, jer bez odgovarajuće kazne nema ni satisfakcije koja treba proisteći iz kažnjavanja počinitelja

Slučaj glumca Moamera Kasumovića otvorio je Pandorinu kutiju o pitanju pravosuđa u Bosni i Hercegovini i važećih zakona. Kako je moguće za bludne radnje nad maloljetnikom dobiti godinu zatvora, otkupiti je za 36.500 KM (100 KM po danu) i ne provesti ni dana iza rešetaka?

Izmjena zakona

Zločinci otkupljuju čak i kazne za ratne zločine, jer im zakon to dozvoljava. Iz Trial Internationala BiH za „Dnevni avaz“ su kazali da je, prema njihovoj evidenciji, koju su zabilježili u interne svrhe i koja nije potpuna, zabilježeno najmanje 14 slučajeva u kojima su lica osuđena na godinu ili manje od godinu zatvorske kazne, zamijenila kazne zatvora novčanim.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Ovaj broj ne obuhvata samo korištenje ovog instituta na državnom nivou već uključuje cijelu teritoriju BiH. Kad je riječ o prirodi krivičnog djela iz Glave XVII Krivičnog zakona (KZ) BiH – Krivična djela protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom ratnog zločina, lica su osuđena za zločine nad civilnim stanovništvom, zločine nad zarobljenicima te ratni zločin seksualnog nasilja – rečeno nam je iz Trial Internationala BiH.

Trial International radi na ovom pitanju već godinama, prvenstveno kroz zagovaranje izmjena krivičnih zakona u BiH, od državnih do entitetskih te Brčko distrikta BiH.

– Korištenje instituta zamjene kazne zatvora za novčanu kaznu u svojoj srži zadire u pitanje pravičnosti i smislenosti izrečenih kazni za ratne zločine. U ovim slučajevima se šalje izrazito negativna poruka preživjelima, jer bez odgovarajuće kazne nema ni satisfakcije koja treba proisteći iz procesa kažnjavanja počinitelja – rekao je pravni savjetnik Trial Internationala Kenan Sadović.

Olakšavajuće okolnosti

Prema Krivičnom zakonu BiH, zatvorska kazna u trajanju od jedne godine ili manje može se izreći za radnje koje obuhvataju članovi: 176. (stav 2, 3, 4), 177. (stav 1), 178. (stav 1, 2), 181., 182., 183. (stav 1), 184. (stav 1, 2), 185. (stav 1, 3).

– Iako je u KZBiH propisana najniža kazna zatvora za zločine protiv čovječnosti u trajanju od deset godina, a u KZSFRJ je to pet godina za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika, oba zakona dozvoljavaju ublažavanje kazne ispod granice propisane zakonom. Članom 49(b) KZBiH (isto kao član 42. tačka 2 KZSFRJ) sud može odmjeriti kaznu ispod granice propisane zakonom kada utvrdi da postoje „osobito olakšavajuće okolnosti“ i kada se i ublaženom kaznom može postići svrha kažnjavanja. Međutim, kada je riječ o zločinima protiv čovječnosti, ni ublažavanjem kazne ne može se izreći zatvorska kazna kraća od pet godina, dok se za ratne zločine zatvorska kazna može ublažiti na kaznu zatvora od jedne godine – pojašnjeno je iz Trial Internationala.

Neprimjenjiv zakon

Iz Trial Internationala su naglasili da je posebno uočeno da nakon što optuženi budu osuđeni za učinjeni ratni zločin prema odredbama KZSFRJ za koji je propisana minimalna kazna zatvora od pet godina, a zatim im bude izrečena ublažena kazna zatvora od jedne godine prema odredbama KZSFRJ, nakon pravomoćnosti ovakve presude osuđeni na zatvorsku kaznu od jedne godine traže zamjenu kazne zatvora novčanom kaznom. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije