Reprezentativni sindikati u zdravstvu Republike Srpske traže povećanje cijene rada sa 159,50 KM na 200 KM, upozoravajući na alarmantno stanje u sektoru.
Ovaj zahtjev dolazi nakon odluke Vlade Republike Srpske da poveća plate samo jednoj kategoriji radnika, dok sindikati insistiraju na povećanju za sve zaposlene u zdravstvu. Ukoliko ne dobiju odgovor na svoje zahtjeve, najavljuju mogućnost radikalnijih mjera. Ovaj zaključak potpisali su predstavnici četiri sindikata: Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS, Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, Strukovnog sindikata doktora medicine RS i Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.
Sindikalni lideri već mjesecima upozoravaju na katastrofalno stanje u zdravstvu, ističući da bi, ako se situacija ne promijeni, ovi prostori u narednih deset godina mogli postati veliki starački dom koji preživljava uz pomoć doznaka iz inostranstva.
“Zahtjevi svih reprezentativnih sindikata su opravdani i osnovani. Smatram da smo još uvijek u prilici da probleme možemo riješiti novcem. Međutim, ako se situacija ne promijeni, povećanje plata neće biti dovoljno. Osim toga, odnos prema radnicima u zdravstvu, posebno od strane nadležnih institucija, mora se poboljšati,” izjavio je za BUKU Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS.
Rješenje koje su za sada ponudile vlasti jeste da početkom 2025. godine svi domovi zdravlja u Republici Srpskoj pređu na trezorsko poslovanje, što bi trebalo omogućiti veću finansijsku disciplinu. Iako je ovaj korak nužan, postavlja se pitanje da li će on donijeti efikasnost, s obzirom na dugoročne probleme sektora zdravstva, poput nedostatka kadrova i neodgovornih direktora. Na ove izazove je ranije upozoravala prim. dr Zorislava Lukić, predsjednica Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske:
„Većina zdravstvenih ustanova posluje s gubitkom, krediti se podižu za plate, a doprinosi se ne uplaćuju. Direktori dolaze na posao kada im to odgovara, a smjena politički postavljenih direktora koji uništavaju sistem je nužna”.
Alternativni izvori prihoda: Neizbježni za održivost
Problemom održivosti sadašnjeg modela finansiranja zdravstvene zaštite bavili su se brojni ekonomski stručnjaci i davali određene preporuke kako bi u budućnosti taj model mogao da izgleda. Jedno od rješenja ponudili su Marko Matić i Ognjen Đukić u analizi Sistem zdravstvene zaštite u BiH -Finansijski izazovi i opcije za reforme. Oni predlažu alternativne pristupe, uključujući diversifikaciju izvora finansiranja. Prema njihovoj analizi, zdravstveni sistem u BiH previše zavisi od doprinosa zaposlenih, što nije održivo zbog niske stope zaposlenosti i starenja stanovništva. Predlažu povećanje budžetskih transfera i uvođenje novih nameta na proizvode štetne po zdravlje, poput duvana i alkohola:
„Ciljani porezi na proizvode koji štete zdravlju smanjuju njihovu potrošnju i istovremeno obezbjeđuju dodatna sredstva za liječenje posljedica njihove upotrebe.”
Teška finansijska situacija Fonda zdravstvenog osiguranja RS
Ovaj model mogao bi postati ključni faktor za održivost zdravstvenog sistema Republike Srpske, posebno s obzirom na finansijsko stanje Fonda zdravstvenog osiguranja koje izaziva zabrinutost. U posljednje dvije godine Fond je otplatio više od 40 miliona eura kredita, a u ovoj godini se očekuje otplata dodatnih 26 miliona eura. U aprilu je sklopljen ugovor o novom kreditu od 100 miliona KM s Novom bankom, dok dug za doprinose iznosi 177 miliona KM. Iako je došlo do blagog smanjenja ukupnih obaveza, dugovi ostaju visoki. Fond napominje da redovna uplata doprinosa može smanjiti potrebu za dodatnim kreditnim zaduživanjem i unaprijediti finansijsku stabilnost.