Za bolest entitetske granice ne postoje: “Za život sa manje boli, mi zajedno- vi kako hoćete”

Kamp se po prvi put organizuje sa ovako velikim brojem učesnika i po prvi put u organizaciji učestvuju zajedno udruženja iz Federacije i Republike Srpske, što predstavlja naš doprinos izgradnji mira i suživota na ovim prostorima i pored svih problema koje dijabetes sa sobom nosi.

UG “Novi Horizonti” Tuzla su glavni organizatori, a udruženje DIABETno1 iz Banjaluke je suorganizator zajedno sa UG “Insula” Mostar i Udruženjem djece i omladine oboljele od dijabetesa Unsko Sanskog Kantona.

“Nama je Važno da kvalitetno živimo sa dijabetesom. A i da održavamo dobre međuljudske odnose i razmjenjujemo iskustva, znanja i da se zajedno borimo za bolje uslove kontrole dijabetesa u Bosni i Hercegovini. Mi smo u našim borbama protiv dijabetesa zajedno, za bolest entitetske granice ne postoje, mi moramo zajedno da se borimo za bolji položaj osoba oboljelih od dijabetesa u BiH. Mi nastavljamo našu borbu “Za život sa manje boli, a ovaj kamp i nosi naziv: ‘Za život sa manje boli, mi zajedno- vi kako hoćete’”, rekla je Jelena Škrbić Radić predsjednica Udruženja DIABETno1.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Napominje da je život sa dijabetesom je balansiranje između visokih i niskih nivoa glukoze, da bi što kvalitetnije živjeli i izbjegli komplikacije, morate naučiti dobro balansirati.

„Moram priznati nije ni malo jednostavno, to jedino možemo postići sa kontinuiranim mjeračima glukoze (senzorima), koje naši prijatelji iz Federacije imaju od prošle godine na račun njihovih Zavoda, senzore preko Fonda imaju i prijatelji iz Brčko distrikta, jedino mi u Republici Srpskoj čekamo da se nadležni smiluju i za početak nam odobre refundaciju za senzore koje kupujemo u inostranstvu“, dodaje.

Napominje da svako poznaje u svom okruženju bar jednu osobu koja živi sa dijabetesom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ali razlike u vrstama ovog oboljenja su još uvijek te koje predstavljaju nepoznanicu, kako razlikovati tip 1 od tip 2? Kako pomoći? Kako se živi sa ovim oboljenjem? Šta nam omogućava da život bude lakši? Koliko je oboljelih? Puno je upitnika! Dijabetes nije oboljenje od kojeg oboljeva samo starija populacija, nažalost sve više djece oboljeva od dijabetesa tip1 kao autoimunog oboljenja. Naše udruženje sprovodi niz akcija kojima nastoji podići svijest o dijabetesu i edukovati javnost. Naravno da nam je za to sve potrebna i stalna medijska pažnja I pomoć nadležnih institucija”, ističe.

Jelena kaže da se do prije tri godine, moglo slobodno reći da je Republika Srpska prednjačila u odnosu na Federaciju BiH što se tiče prava iz zdravstvene i socijalne zaštite za osobe oboljele od dijabetesa.

“Nažalost sad je situcija obrnuta, u Federaciji BiH i Brčo distriktu svi oboljeli od dijabetesa tip 1 imaju parvo na refundaciju za senzore, mnogo veći broj inzulinski pumpi. Kao primjer ću izdvojiti Tuzalnski kanton koji je u prošloj godini isporučio 70 inzulinskih pumpi, dok je za cijelu Republiku Srpsku isporučeno 22 inzulinske pumpe, djeca u Federaciji imaju parvo na invalidninu, dok naša djeca koja boluju od dijabetesa tip1, bez obzira što im je jedan organ trajno oštećen, nemaju to pravo. Nedovoljna edukacija oboljelih i njihovih porodica. Naše udruženje nastoji da predstavi ovu problematiku nadležnima i da zagovara bolji položaj osoba oboljelih od dijabetesa koji žive u Republici Srpskoj”, ističe Jelena.

Jelena napominje da je sada najvažnije da institucije uvrste i omoguće oboljelima senzore za kontinuirano mjerenje glukoze, da ih mogu nabaviti preko Fonda zdravstvenog osiguranja, ili da im omoguće refundaciju za senzore koji još nisu registrovani kod nas kao što je to uradila Federacija BiH.

“To bi značilo manje: uboda, liječenja komplikacija u specijalističkim ambulantama, izlazaka hitne pomoći, a više zdravih ljudi koji su značajni za naše društvo. Povećati broj inzulinski pumpi i na taj način omogućiti da budu dostupne svim oboljelim od dijabetesa tip 1 koji imaju indikacije za korištenje inzulinske pumpe. Omogućiti zamjenske inzulinske pumpe za sve oboljele kojima se pumpa pokvari, a izašla je iz garantnog roka. Omogućiti transparentnost listi čekanja na izulinsku pumpu. Omogućiti dobru i periodičnu edukaciju oboljelima I njihovim porodicama, psihološku podršku, uvesti obavezna banjska liječenja za sve oboljele od dijabetesa tip 1, po uzoru na Srbiju. Na taj način smanjiti komlikacije koje nosi nekontrolisan dijabetes, sačuvati život i radnu sposbnost. Kada bi Fond RS omogućio sve gore navedeno, vjerujem da bi i uštede bile veće, jer bi bila manja novčana izdvajanja za komplikacije”, kaže na kraju Jelena Škrbić Radić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije