Saopštenje za javnost
Članovi VSTV-a BiH u pismu komesaru Fileu, s velikom zabrinutošću, ističu da bi, ukoliko ovaj dio Sporazuma SNSD-a i SDP-a bude proveden u djelo, predstavljao ozbiljno i flagrantno vraćanje unatrag reformskog procesa u oblasti pravosuđa, budući da bi se njime ugrozila nezavisnost tužilačkog sistema u BiH, i da bi taj sistem ponovo bio stavljen pod političku kontrolu. Također ističu da jedinstven VSTV BiH na državnom nivou, čija je nadležnost da imenuje sudije i tužioce, a ne samo da predlaže njihovo imenovanje, predstavlja kamen temeljac cjelokupne reforme pravosuđa u BiH, te da bi se, ukoliko se oduzme ova nadležnost VSTV-u BiH, ugrozili svi višegodišnji reformski napori.
VSTV BiH u pismu navodi da dogovor između SNSD-a i SDP-a predstavlja i direktno kršenje zahtjeva Evropske unije za Bosnu i Hercegovinu kojim se nalaže „usvajanje zakona kojim se uspostavlja jedinstveno Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH sa ciljem objedinjavanja nadležnosti nad entitetskim pravosuđem u oblasti imenovanja“, kao što se izričito navodi u Studiji izvodljivosti Evropske komisije iz 2003. godine, kojom se ocjenjuje spremnost Bosne i Hercegovine za otpočinjanje pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju i napredak na ostvarivanju uslova iz Evropskog partnerstva na putu ka članstvu u EU.
Nadalje, u obraćanju komesaru Fileu se ističe da dogovor između SNSD-a i SDP-a, u vezi sa pitanjem pravosuđa, u potpunosti izlazi izvan okvira prakse drugih zemalja u regiji, kao i onih država koje su nedavno postale članice Evropske unije. Naime, praksa u ovim zemljama ide ka sve većoj, a u nekim slučajevima, i potpunoj kontroli postupka imenovanja tužilaca od strane nezavisnih sudskih, odnosno tužilačkih vijeća u čijem su sastavu sudije i tužioci, a ovakva praksa predstavlja odgovor na uslove koje je Evropska komisija postavila pred ove zemlje na njihovom putu ka članstvu u EU.
Članovi VSTV-a BiH u pismu jasno ističu da bi ukoliko ovaj retrogradni prijedlog SDP-a i SNSD-a bude proveden u djelo, Bosna i Hercegovina krenula u pravcu suprotnom od napretka koji se traži i koji ostvaruju druge zemlje u regiji, te bi bila prva zemlja koja bi reformama zapravo oslabila nezavisnost pravosuđa koje je predmet praćenja u procesu pristupanja EU.
Također se ističe da su radikalne mjere dogovorene između SNSD-a i SDP-a izvan okvira Strukturiranog dijaloga o pravosuđu između EU i Bosne i Hercegovine, kojem su predstavnici VSTV-a BiH pristupili u uvjerenju da njegove osnovne nadležnosti neće biti dovedene u pitanje u okviru ovog dijaloga. Naprotiv, da će VSTV BiH biti dalje ojačan, kao i njegova ključna uloga u jačanju vladavine prava u BiH.
Na temelju ovog uvjerenja VSTV BiH je, kroz mehanizme Strukturiranog dijaloga, predložio i izmjene Zakona o VSTV-u i nedavno ih dostavio Ministarstvu pravde BiH, o čemu u dogovoru između SNSD-a i SDP-a nema nikakvih naznaka.
Stoga, VSTV BiH vjeruje da će Strukturirani dijalog ozbiljno biti ugrožen ukoliko se dozvoli da se ovaj dogovor, koji se tiče pitanja koje je od ključnog značaja za pravosuđe BiH, ostvari.
U pismu komesaru Fileu, VSTV BiH zaključuje da je stari sistem u kojem su sudije i tužioce na svim nivoima imenovali parlamenti napušten 2002. godine jer se pokazalo da nije dobar, te da je uveden novi koncept nezavisnosti pravosuđa u okviru kojeg su sudije i tužioci prošli proces ponovnog imenovanja, a cjelokupno pravosuđe aktivno uzelo učešće u reformama pravosuđa u BiH sa ciljem ostvarivanja efikasnog pravosudnog sistema u skladu sa evropskim standardima, a kako bi postavili temelje za članstvo u Evropskoj uniji.
Članovi VSTV-a BiH u zaključku ističu svoju spremnost na dalje napore na tom planu, naglašavajući neophodnost nedvosmislene podrške Evropske unije kako napori VSTV-a BiH ne bi bili uzaludni.
U prilogu saopštenja za javnost dostavljamo pismo VSTV-a BiH upućeno Štefanu Fileu, komesaru Evropske unije za proširenje i evropsku susjedsku politiku.