U samo deset dana, osam profesionalnih vozača iz Bosne i Hercegovine završilo je u pritvoru u Njemačkoj, Austriji i Poljskoj. Optužbe? Kako tvrdi Konzorcijum “Logistika BiH” — neosnovane, proizvoljne i suprotne svemu što bi trebalo da bude evropska pravda. Vozači su, kažu, poštovali sve propise – od AETR sporazuma do važećih pravila zemalja domaćina. Ipak, to ih nije spasilo ni od lisica na rukama ni od visokih kazni.
Sada je čaša prelila. Konzorcijum traži od ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića da odmah reaguje – diplomatski, institucionalno, politički. Traže sastanak s ambasadorima EU zemalja u BiH, traže zajednički nastup regije, jasna tumačenja pravila i prekid prakse koja, kako poručuju, sve više liči na ciljanu diskriminaciju. Ako država ostane nijema, upozoravaju, BiH rizikuje da ostane bez stotina mladih vozača, bez pristupa tržištima, i bez jedne od rijetkih privrednih grana koja još funkcioniše.
Traže i pokretanje sistemske inicijative prema institucijama EU, odnosno slanje zvaničnog dopisa Generalnoj direkciji za mobilnost i transport, uključivanje Stalnog predstavništva BiH u Briselu, te bilateralne kontakte sa vladama Njemačke, Austrije i Poljske radi hitnog prestanka represivnih mjera prema vozačima iz BiH.
“Ako se hitno ne uspostavi koordinisani institucionalni odgovor, BiH će se suočiti sa egzodusom vozača iz sektora, gubitkom međunarodnih tržišta, te urušavanjem strateške transportne industrije”, upozoravaju iz Konzorcijuma.
“Ovo više nije samo pitanje zakona – ovo je pitanje dostojanstva. Naši ljudi su poniženi, naše firme ugrožene, a država još ćuti”, poručuju iz Konzorcijuma. Ako se ništa ne promijeni, zaključuju, posljedice neće osjećati samo prevoznici – već i svi koji od njihovog rada zavise. A to je – gotovo svi.