Voda ponovo prijeti

foto BUKA

U Novom Gradu poplavljeno je osam objekata, pet u Rakanima i tri u Suhači.

U Prijedoru je zaplavljeno više desetina objekata u prigradskom naselju Raškovac, u kojem se izlila rijeka Sana. I dalje su na snazi redovne mjere odbrane od poplava.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U Kostajnici su na snazi vanredne mjere, zbog visokog vodostaja Une. Zaplavljeni su pomoćni objekti, vikend kuće i velike poljoprivredne površine. Una i Sana nastavljaju blago da rastu, kiša i dalje pada, a padavine su najavljene i danas i sutra.

U Novom Gradu podzemne i bujične vode poplavile su pet kuća u Rakanima, a tri u Suhači. Zaplavljeno je ili poplavljeno više pomoćnih objekata.

“Trenutno se nalazimo u dolini Japre, praktično u naseljima Suhača i Agići. Ono što je sada stanje to je da se ta visoka voda, koja je inače prekinula regiponalni put povukla u jutarnjim časovima. Ovdje smo sa stanovnicimaMZ i bili smo na licu mjesta u onim objektima u kojima je voda ušla. Ovjde imamo negde oko desetak obkekata, znali kuća, stambenih objekata u u kojima se živi”rekao je načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača.

U nebranjenom dijelu Kostajnice zaplavljeni su pomoćni objekti i vikend kuća. Na području ove opštine 450 hektara poljoprivrednih površina je pod vodom.

– Una je trenutno na 441 centrimetara. Na 450 centimetara proglašava se vanredno stanje. Trenutno štitimo ove individulane objekte koji su trenutno ugroženi. Pripremili smo ono sve što nam je potrebno – istakao je načelnik opštine Kostajnicca Nikola Janjetović.

Na području Unsko-sanskog kantona obilne padavine uslovile su porast vodostaja svih rijeka, što je prouzrokovalo brojne probleme u nekolikom opština i gradova kantona, rečeno je iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).

Usljed poplava, Sanski Most juče je proglasio i stanje prirodne nesreće.

Dodala je da FUCZ za sada nije imala zahtjeva za opremom i ljudstvom od ugroženih područja.

Što se tiče grada Bihaća, najozbiljnija situacija nakon obilnih padavina sinoć je bila u bihaćkom naselju Kulen Vakuf. Gdje je poplavljeno dvadesetak objekata, a tim za spašavanje Službe civilne zaštite grada Bihaća, koji je jučer evakuirao dvije mještanke, i dalje su na terenu i pružaju pomoć ugroženima.

– Zbog vanrednih okolnosti privremeno je obustavljeno odvijanje nastavnog procesa. Probleme predstavljaju i oborinske vode, odnosno aktiviranje klizišta. Osigurane su i vreće za pijesak, dok vodu za piće konzumiraju iz cisterne. Timovi bihaćke Službe civilne zaštite intervenisali su i u naseljima Pecikovići, Pokoj i Klisa. Prema posljednjim informacijama, zbog izlijevanja vode iz riječnog korita u naselju Pokoj i Klisa ugrožene su i putne komunikacije – navodi se u sinoćnjem izvještaju o stanju prirodnih i drugih nesreća na području FBiH.

U opštini Sanski Most, u mjestu Alagića Polje rijeka Bliha je poplavila jedan dio područja pomenutog naselja i ugrozila 15-ak stambenih i pomoćnih objekata. Tako da je tim za spašavanje Službe civilne zaštite evakuisao dvije porodice dok su druge porodice same snašle.

Vatrogasna jedinica grada Bosanska Krupa imala je dvije tehničke intervencije i to jedna na ispumpavanju vode iz objekta i druga na sapiranju blata sa kolovoza. Vatrogasna jedinica općine Bosanski Petrovac imala je dvije tehničke intervencije na ispumpavanju vode iz objekata.

U opštini Sanski Most, Vatrogasna jedinica Sanski Most vršila je prevoz vreća za pijesak na područja ugrožena poplavama. U saradnji sa pripadnicima Službe civilne zaštite obavljali su i druge poslove u pomoći stanovništvu ugroženom od poplava, izgradnja nasipa, zaštita objekata, kazali su Feni iz FUCZ.

U Bihaću, osim u Kulen-Vakufu i Orašcu, situacija je sve teža u mjesnim zajednicama Srbljani, Kostela i Pokoj , gdje se izlijeva Una i plavi poljoprivredna zemljišta, pomoćne i stambene objekte.

Crveni križ Federacije BiH uputio je određene količine materijalno-tehničkih sredstva u područja, koja su pogođena poplavama prethodna dva dana, u Unsko-sanskom kantonu.

Kako se kaže između ostalog u saopštenju, Crveni križ USK na teren je poslao čizme, pumpe za ispumpavanje, isušivače, deke i konzerviranu hranu. „Posredstvom Društva Crvenog krsta/križa BiH dostavljena je i dodatna količina čizama i dezinfekciona sredstva, a tokom sutrašnjeg dana bit će dopremljeno i 567 litara vode za piće“ – istakao je generalni sekretar Crvenog križa FBiH Namik Hodžić.

Inače, zbog upozorenja na moguće poplave Crveni križ USK od nedjelje je, u Bihaću, uveo dežure kako bi se pratilo stanje te što efikasnije vršila koordinacija rada općinskih i gradskih organizacija Crvenog križa. Istu večer, na teren je izašla ekipa Crvenog križa grada Bihaća koja je obišla područje Kulen Vakufa i pružila neophodnu pomoć u vidu dostave čizama i lunch paketa za potrebe stanovništva.

Ekipe Crvenog križa na terenu su i u Sanskom Mostu i Bosanskoj Krupi, a pomoć u vidu lunch paketa, čizama, vode za piće i higijenskih setova dostavljena je još sinoć. Također, sekretar i volonteri Crvenog križa općine Sanski Most od nedjelje, zajedno sa građanima, pune vreće pijeska za odbranu od poplava.

Crveni križ Unsko-sanskog kantona stanovništvu je ponudio na korištenje isušivače za vlagu i pumpe za ispumpavanje vode.

Rijeka Bosna u Doboju ima tendenciju rasta i u 11.30 časova vodostaj je iznosio 154 centimetra, ali je i dalje ispod kote redovne odbrane od poplava, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prema tim podacima, nivo Bosne jutros u 9.00 časova iznosio je 149 centimetara, u 7.30 časova iznosio je 139 centimetara, u 2.00 časa bio je 112 centimetara, a u 1.00 čas 104.

Nulta kota vodostaja Bosne za Doboj iznosi 137 centimetara. Visina kote redovne odbrane od poplava u Doboju je 300, a vanredne 450 centimetara.

Najveći vodostaj rijeke Bosne izmjeren je 15. maja 2014. godine, kada je iznosio 721 centimetar

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije