Vlast Republike Srpske omogućila praćenje i prisluškivanje novinara

– Nakon stupanja na snagu izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske, izgovorena riječ je nakon 20 godina napravila puni krug i opet postala krivično djelo, a novinari, kao njeni glavni branioci, ponovo će biti izloženi standardnim, ali i posebnim istražnim mjerama i radnjama koji uobičajeno stoje na raspolaganju za dokazivanje nekog krivičnog djela.

Istražne radnje često podrazumijevaju dozvolu policiji za praćenje počinioca, prisluškivanje telefonskih razgovora, pretrese kuća, stanova i kancelarija, zapljenu telefona, računara i druge opreme.

Osim ovih radnji, istražnim organima po zahtjevu tužilaštava i po nalogu suda postaće dostupne i mjere određivanja pritvora, oduzimanja pasoša, zabrane komunikacije sa određenim osobama, kao i obavljanja djelatnosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sagovornici portala CAPITAL slažu se da smo ovim izmjenama dotakli dno u banalizaciji krivičnih zakona, a da se samo čeka ko će postati njegova prva žrtva koja će postatati ogledni primjerak primjene u praksi.

Bivši direktor Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA BiH) Perica Stanić rekao je za CAPITAL da nikako ne može da prihvati kriminalizaciju klevete i povratak na odavno prevaziđene odredbe.

Ovo posebno u našem sistemu u kojem su i sudovi i tužilaštva pod političkim uticajem, a od čijih naredbi i procjena zavisi kako će se i koliko zadirati u privatnost i rad novinara.

“Ako za ovo budemo trošili resurse sudova, policije i tužilaštava, onda smo stvarno dotakli dno. Ovo nije tako ozbiljno djelo da bi se na njega primjenjivale posebne istražne radnje. One nisu ni jednostavne ni jeftine, a zadiru u ljudska prava, posebno mjera određivanja pritvora i prisluškivanja razgovora“, kaže Stanić.

Ističe da smo se sada našli u jednoj posebnoj kontradiktornosti – da novinar može biti prisluškivan i praćen, te da se na taj način u stanje apsurda dovodi njegova obaveza zaštite izvora informacija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije