U entitetu Republika Srpska narednog mjeseca bit će predstavljen sastav vlade u sjeni, a iza te ideje stoji Srpska demokratska stranka (SDS).
Kako je u razgovoru za Raport potvrdio Milan Milićčević, predsjednik SDS-a, projekat vlade u sjeni, osim opozicionih političara, okupit će i dio vrhunskih stručnjaka i akademskih građana iz različitih oblasti.
Njihov zadatak, kaže Miličević, bit će traženje rješenja za aktuelne probleme u društvu, koje vlast u RS do sada nije ponudila i s kojima se nije znala izboriti.
Korektiv aktuelnoj vlasti
Iako vlade u sjeni, po svojoj definiciji, a i u praksi u mnogim demokratijama u svijetu opozicija formira kako bi u određenom trenutku bila spremna za preuzimanje vlasti, Miličević kaže da u SDS-u u ovom trenutku prije svega razmišljaju o tome kako biti korektiv u RS-u aktuelnoj vlasti koja je apsolutno zakazala u rješavanju problema bitnih i za građane i za RS.
Vlada u sjeni u RS-u zamišljena je kao grupa od 15 ljudi koja će biti u stalnom radu i nudit će javno svoje ideje, razmišljanja i rješenja vlasti u RS. Za sada, iz SDS-a ne otkrivaju imena članova buduće vlade u sjeni, ali ona će uskoro biti poznata.
“Uobičajena je praksa u demokratijama, da postoje vlade u sjeni i da direktno skeniraju probleme u različitim oblastima društva i života i daju javno svoje prijedloge onima koji su na vlasti da ih koriguju, usmjere, ili se obraćaju na taj način građanstvu radi nekakve vrste političke poruke šta to nudi opozicioni blok kao alternativu trenutnom stanju u tom društvima.
U RS i u BiH to baš i nije bio slučaj, to se svodilo na stranačke programe, različite platforme, predizborne deklaracije i dokumente koji su obično prezentirani u predizbornim periodima.
U narednih petnaestak dana imat ćemo javni sastanak i nastup i da prezentiramo javnosti ovaj projekat. Vlada u sjeni, radit će u kontinuitetu, bit ćemo u stalnoj komunikaciji. Eksperti u vladi u sjeni bavit će se oblastima kojima se i sada bave kroz svoj rad i oni će biti ti koji će nas usmjeravati. Radi se o ljudima koji su zaista od struke. Nadam se da će ta ideja zaživjeti i dati korisne stvari za budućnost na ovom prostoru”, kaže Miličević za Raport.
Ako se realizuju sankcije iz non papera svi će ispaštati
Miličević je komentirao i negativne reakcije iz vladajućeg SNSD-a na ideju formiranja vlade u sjeni.
“Nismo opterećeni s tim. Nismo ovo ni uradili da bismo čuli njihove reakcije, nego smo uradili kao odgovor na njihovo katastrofalno vođenje RS, a rekao bih i BiH. Zbog njih i tako neodgovorne vlasti i formiramo vladu u sjeni. Jer kvazi stručnjaci su vodili i sada vode resore u Vladi RS i na drugim nivoima, da je tragikomično vidjeti neke ličnosti koji se predstavljaju kao veliki eksperti, a nemaju pojma o osnovnim stvarima i to je ono što nas je dovelo u krizu, ali i jedan od razloga zašto smo se odlučili na ovaj korak”, ističe Miličević.
I dok u RS kao odgovor na krizu u tom entitetu opozicija formira vladu u sjeni, pitali smo Miličevića ima li odgovora Borjane Krišto, predsjedavajuće Vijeća ministara BiH na zahtjev nove platforme na državnom nivou, u kojoj je i SDS, za imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH.
“Još uvijek nemamo povratnu informaciju, ali ćemo to vrlo brzo znati. Nadam se da postoji toliko pragmatičnosti i mudrosti da je imenovanje ministra bezbjednosti u stvari deblokada jednog dijela institucija, što bi nam svima trebalo značiti.
Jer ovako smo u začaranom krugu, a pored toga bi se trebalo da bavimo i deblokadom Doma naroda da bismo mogli donositi adekvatne odluke.
Ako to ne uradimo u skorije vrijeme, onda ulazimo u nastavak krize koja će trajati sve do Opštih izbora, a to je jako puno vremena i jako mnogo gubimo na donošenju projekata i zakona koji nas vode ka Evropskoj uniji”, naglašava Miličević.
Miličević je komentirao i non-paper koje su zemljama EU distribuirale Francuska i Njemačka i u kojem se traže sankcije za Milroada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, ali i za entitet RS.
“Radi se o tome da mi već trpimo sankcije. One nisu ni približno onolike koliko u non-paperu stoji da mogu biti , ali ih već trpimo. Veliki broj projekata iz oblasti vodosnabdijevanja, zelene energije, energetske efikasnosti, širom BiH, u svim lokalnim zajednicama stoji od donatora koji su se lagano povukli u stranu i ti projekti su sada zamrznuti.
To se već dešava. Sankcije nisu uvedene samo političarima, da su samo njima, to ne bi bio problem, osim njima lično. Ai, ovo su već sankcije koje se na terenu sprovode.
Ako budu realizovane u obimu kako stoji u non-paperu, mogu misliti kakve će tek onda biti i politička i ekonomska kriza koju će osjetiti svaki građanin i RS i BiH”, zaključuje Miličević za Raport.